به‌روز شده در: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
برخی می‌کوشند وضع کنونی را "نتیجه مذاکره" و "حاصل برجام" نشان دهند...یکی از بزرگ‌ترین دروغ‌های تاریخ معاصر این است که فشار اقتصادی کنونی به ایران محصول مذاکره و دیپلماسی است
"خیبرآنلاین" - روزنامه آرمان در گزارشی با عنوان «نبود برجام، شرایط اقتصادی را به اینجا کشاند» نوشت: «سفره مردم کوچک‌تر شده و هر چه می‌گذرد نیز نشانی از بهبود وضع موجود در دورنمای وضع اقتصادی کشور مشاهده نمی‌شود. در این شرایط که فشارهای اقتصادی جامعه را به حالتی از خشم و استیصال رسانده که تنها یک نمونه از آن حوادث آبان ۹۸ است، برخی می‌کوشند وضع کنونی را "نتیجه مذاکره" و "حاصل برجام" نشان دهند...یکی از بزرگ‌ترین دروغ‌های تاریخ معاصر این است که فشار اقتصادی کنونی به ایران محصول مذاکره و دیپلماسی است».


به گزارش شهدای ایران، این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«در ابتدای سال ۱۳۹۲، اقتصاد ایران وضعیت فاجعه باری را سپری می‌کرد؛ رشد اقتصادی به "۷-" درصد رسیده بود و تورم ۶۵ درصدی سفره مردم را کوچکتر از هر زمان دیگری کرده بود. در این شرایط رئیس دولت وقت که تحریم‌های شورای امنیت را "کاغذ پاره" می‌خواند و سیاست خارجی او به شدت از سوی حامیان تنش با جهان، مورد حمایت قرار می‌گرفت، نه‌تنها گامی در راستای کاهش تنش با جهان برنمی‌داشت، بلکه هربار که به سفری خارجی می‌رفت مردم هراس داشتند که نکند او چیزی بگوید یا کاری کند که ایران ذیل فصل ۷ منشور متحد، با هجوم نظامی روبه‌رو شود و شرایطی بدتر از آنچه وجود داشت، پدید آید. با تغییر دولت در سال ۹۲ و توافق ژنو که در ۱۰۰ روز اول آغاز به کار دولت انجام شد، آمارهای اقتصادی نیز مسیر متفاوتی را در پیش گرفتند. در ابتدای سال ۱۳۹۶ که دو سال از تصویب برجام می‌گذشت، فروش نفت ایران به بیش از ۲. ۵ میلیون بشکه در روز رسیده بود، تورم تک‌رقمی بود و رشد اقتصادی از ۱۲درصد فراتر می‌رفت».

حامیان دولت اینگونه القا می کنند که منتقدان اساسا با مذاکره و دیپلماسی مخالف هستند. این در حالی است که حرف اصلی منتقدان، بکارگیری دیپلماسی مقتدرانه و عزتمند است. منتقدان دولت با دیپلماسی انفعالی مخالفند. وقتی روحانی صراحتا می گوید «مذاکره با آمریکا دیوانگی است» و ظریف تاکید می کند که «توافق با آمریکا به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد» و عراقچی صراحتا می گوید «نتیجه برجام تحریم های بیشتر بود و یکی از درس های برجام این بود که مقاومت بهتر جواب می دهد» این یعنی رویکرد دولت در مسئله برجام، خسارت بار بوده است.

فشار اقتصادی کنونی نتیجه چیدن همه تخم مرغها در سبد برجام است. فشار اقتصادی کنونی نتیجه اجرای برجام به هر قیمت است. وضع موجود به این خاطر رخ داد که در اوج مذاکرات، آقای ظریف پالس ضعف به طرف مقابل ارسال کرد و گفت «امضای هر توافق بهتر از عدم توافق است»؛ در ادامه دولت با عجله و ظرف مدت ۲ ماه تمامی تعهدات خود را اجرا کرد و سپس به انتظار نشست تا طرف مقابل که به «قاتل زنجیره ای توافقات بین المللی» مشهور است، تعهدات خود را اجرا کند!

هرچند اصلاح طلبان و برخی دولتمردان، اصرار دارند که به فهم و شعور مردم توهین کنند، اما این مسئله به هیچ عنوان قابل انکار نیست که فشار اقتصادی کنونی، نتیجه اعتماد مطلق دولت آقای روحانی به آمریکاست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: