به‌روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۸۸۶۶
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
نگرشی بر تعیین صلاحیت نامزدها
در اصول یک قاعده هست به نام استصحاب، که اهل‌فن و حقوقدان‌ها می‌دانند چه هست و چه نیست و چه مصالحی را جلب و چه مفاسدی را دفع می‌کند؛ البته در مسائل واقعی، نه توهمی.
"خیبرآنلاین" - محمد ادریسی * / شدونشدها و آمدونیامدها را بگذاریم کنار و برسیم به قیل‌وقال‌ها که امروز بعضی‌ها را به خود مشغول کرده و ما را غرق در تعجب می‌کند و با خود می‌گوییم که چرا فلان فرد این حرف را گفت و فلان شخص این سخن را نگفت!

در خصوص ردصلاحیت و تایید صلاحیت‌های برخی از نامزدهای انتخابات مجلس، از هر دسته و گروه، لازم است بیان شود که شورای نگهبان را فقه و اصول راهبر است نه احساسات و عواطف 2 ساعته و 2 روزه و چندهفته‌ای و موج‌های سیاسی با ابزارهای چون موبایل‌های هواوی و اپل و یا عکس و فیلم‌ها و رسانه‌ها و کانال و... که امروز وسیله‌های برای جوسازی هستند.

در این خصوص که ردها و تاییدها مطرح است، باید گفت این اسلام است که متوقف بر فقه بوده و هست و همین فقه متوقف بر اصول بوده و هست؛ پس نتیجه این می‌شود که اسلام متوقف بر اصول است و این صغرا و کبرا کاملاً منطقی است.

در اصول یک قاعده هست به نام استصحاب، که اهل‌فن و حقوقدان‌ها می‌دانند چه هست و چه نیست و چه مصالحی را جلب و چه مفاسدی را دفع می‌کند؛ البته در مسائل واقعی، نه توهمی.

حقوقدان‌ها می‌دانند با تمسک به این قاعده ی اصولی در موضوعات به‌راحتی می‌توان فهمید که شخصی که در گذشته توسط شورای نگهبانی که امام خمینی(ره) درباره آن فرموده "هرکس بگوید رأی شورای نگهبان کذا است، مفسد است"، ردصلاحیت شده و یقین به عدم صلاحیت وی اثبات‌شده است، اگر صبح و شب بیاید بست بنشید جلوی در دفتر فلان مسئول و هزار خواهش و تمنا و اشک و زاری کند که مرا تایید کنید، باز هم صلاحیت به او باز نمی‌گردد؛ چون تخلفات او یکی 2 تا و حتی 3 تا نیست و نه‌تنها به قول معروف حق‌الله است، بلکه حق‌الناس هم هست که فعلاً سربسته گفتیم، باشد به وقتش که زبان‌ها گویاتر شود.* حجت الاسلام محمد ادریسی
محقق و نویسنده

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: