به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
یک مقام آمریکایی می‌گوید به دلیل نگرانی واشنگتن از تمایلات نظامی چین، زمان آن رسیده که پکن وارد مذاکرات کنترل تسلیحات اتمی بین روسیه و ایالات متحده شود.
"خیبرآنلاین" - ایالات متحده فشار بر چین جهت پیوستن پکن به مذاکرات کنترل تسلیحات هسته‌ای بین واشنگتن و مسکو را افزایش داد.

فشار آمریکا به چین برای ورود به مذاکرات کنترل تسلیحاتی

به گزارش فارس به نقل از«رویترز»، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: «چین برای مدت‌هاست که می‌گوید هرگز وارد رقابت تسلیحاتی نمی‌شود و به دنبال برابری عددی با آمریکا و روسیه نیست. اکنون زمان است که چین حرف خود را ثابت کرده و نشان دهد که یک بازیگر بین‌المللی مسئول است».

این مقام که خواست نامش فاش نشود،  توضیح داد: «تداوم سکوت چین، باعث ایجاد شک و تردید درباره تمایلات آن می‌شودو فقط نیاز به احیای تمرکز روی بازدارندگی و آمادگی نظامی آمریکا را بیشتر می‌کند».

بر این اساس، وی همچنین افزود که آمریکا هنوز تصمیمی برای تمدید معاهده کنونی استارت نگرفته است زیرا روی بازه گسترده‌ای از تهدیدات، ورای تسلیحاتی که ذیل این معاهده هستند، تمرکز کرده است.

به نوشته رویترز، این مقام آمریکایی با بیان اینکه چین مسئولیت‌های بزرگی به عنوان یک قدرت نظامی بزرگ دارد، اظهار داشت: «شما نمی‌توانید خواستار جایگاه جهانی باشید بدون اینکه مسئولیت‌های جهانی برای نظم دنیا را قبول کنید، و به همین خاطر است که ما معتقدیم زمان مشارکت چین در کنترل تسلیحاتی همراه با آمریکا است».

علی‌رغم اینکه زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا و روسیه، به میزان بسیار زیادی بیشتر از تسلیحات اتمی چین است اما واشنگتن و متحدانش مدتی است که از تقویت نظامی پکن در منطقه آسیا-اقیانوسیه بسیار ابراز نگرانی می‌کنند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیز وعده داده چین را به مذاکرات واشنگتن-مسکو بر سر توافق جایگزین معاهده «استارت»، که در ماه فوریه سال بعد منقضی می‌شود، بکشاند. پکن اما ضمن مخالفت با طرح ترامپ، تاکید کرده که نیروی اتمی کوچک آنها، برای مقاصد پدافندی است و تهدیدی برای کسی نیست.

رویترز مدعی است که چین حدود ۳۰۰ کلاهک اتمی در اختیار دارد.

پیشتر فرمانده مرکز فرماندهی ایندو-پاسیفیک نیروی دریایی آمریکا، با ادعای اینکه دولت چین، حاکمیت و استقلال جزیره‌های کوچک در اقیانوس آرام را تهدید می‌کند، پکن را خطری برای ثبات منطقه اقیانوس آرام توصیف کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: