به‌روز شده در: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۹۴۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
معاون حقوق بشر دستگاه قضا:
معاون حقوق بشر دستگاه قضا گفت: راهکار‌های پیگیری ابعاد حقوقی ترور سردار شهید سلیمانی در دیدار معاون حقوق بشر قوه قضائیه با هیئت عراقی بحث و تبادل نظر شد.
"خیبرآنلاین" -معاون حقوق بشر دستگاه قضا در دیدار با هیئت عراقی گفت: راهکار‌های پیگیری ابعاد حقوقی و کیفری ترور سردار شهید سلیمانی در دیدار معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با هیأت عراقی بحث و تبادل نظر شد.
به گزارش دانشجو، علی باقری کنی معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در دیدار با هیئت عراقی، وظیفه اصلی دستگاه قضا را اجرای عدالت دانست و گفت: شرط لازم و قطعی اجرای عدالت رهایی از سلطه بیگانگان و دستیابی به استقلال است و شهید سلیمانی که نقش برجسته‌ای در مقابله با تروریست‌های تهدید کننده امنیت و استقلال عراق داشت، حق پایان‌ناپذیری بر اجرای عدالت ورزی و عدالت گستری دارد و وظیفه ماست که در پیگیری آمران و عاملان این جنایت از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.


وی خاطرنشان کرد: در حالی که امریکایی‌ها درصددند امنیت کشور‌های منطقه را به خود وابسته کنند تا بتوانند از آن‌ها باج‌خواهی کنند، شهید سلیمانی مبدع الگوی امنیت درون‌زا در منطقه بود، تا هر کشور بتواند بدون وابستگی به بیگانگان و بر اساس ظرفیت‌های داخلی خود امنیت ملی خود را تضمین کند.


معاون امور بین الملل قوه قضاییه تأکید کرد: جنایت آمریکا در ترور شهید سلیمانی ثابت کرد افول قدرت آمریکا یک ادعا نیست، بلکه یک واقعیت غیرقابل انکار است، چرا که هیچ یک از ابزار‌های قدرت امریکا نتوانست جلوی امنیت سازی منطقه‌ای شهید سلیمانی را بگیرد و لذا ترامپ تروریست مجبور شد مانند گانگستر‌ها هفت تیرکشی کند.


وی بیان کرد: شهید سلیمانی نه تنها در زمان حیاتش رژیم تروریست آمریکا را تحقیر کرد، بلکه درماندگی آمریکا در مواجهه با هدف قرار گرفتن پایگاه نظامی اش ثمره خون به ناحق ریخته‌ی شهید سلیمانی است.


باقری کنی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین داخلی در حال پیگیری جنایت امریکا در دو عرصه‌ی حقوقی و کیفری است و در عین حال به طور جدی از همه ظرفیت‌های حقوقی و قضایی بین‌المللی برای تعقیب و مجازات آمران و عاملان این جنایت استفاده خواهد کرد.


دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: آمریکا تنها ناقض حقوق بشر نیست، بلکه بشر هیچ جایگاهی در ساختار سلطه گری آمریکا ندارد. به همین جهت، ترامپ که بار‌ها به شکست طرح‌ها و سیاست‌های آمریکا در منطقه تأکید کرده و اذعان نموده که دولت‌های آمریکا با صرف ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه هیچ دستاوردی را کسب نکرده اند تا جایی که وی مجبور است برای سفر به عراق و افعانستان شبانه و به طور مخفی وارد پایگاه‌های آمریکایی در این کشور‌ها شود، ولی در عین حال ترامپ هیچ اشاره‌ای به جنایت آمریکا در عراق و افغانستان و کشتن صد‌ها هزار نفر در جریان اشغال این کشور‌ها نمی‌کند، چرا که در مقابل سیاست‌های زیاده خواهانه امریکا جان انسان‌ها هیچ ارزشی ندارد.


وی تصریح کرد: از آنجا که جنایت امریکا نقض فاحش حقوق بنیادین بشر در منشور جهانی حقوق بشر از جمله نقض آشکار حق حیات و اصل کرامت انسانی است، جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت‌های حقوق بشری برای محکومیت رژیم امریکا بهره خواهد برد.

در ادامه مدیر کل حقوق بشر و همکاری‌های بین المللی وزارت دادگستری عراق هم گفت: آن چه که ترامپ انجام داد بیانگر تروریسم دولتی و عملی خطرناک است. این اقدام خارج از چارچوب قانون، تروریسم است. وقتی یک دولت مستقیم اقدام تروریستی انجام می‌دهد برای کل جوامع در عرصه بین المللی خطرناک و قابل پیگیری است.


وی افزود: در نشست آتی شورای حقوق بشر لازم است همکاری‌های گسترده‌ای بین وزارت خارجه دو کشور و مسئولان قضایی ایران و عراق صورت گیرد تا ابعاد این جنایت را در نشست ژنو واکاوی و پیگیری کنیم.


مدیر کل حقوق بشر عراق ادامه تأکید کرد: نتیجه پیروزی خون این شهیدان، تصویب اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق است که از سوی دولت، ملت و پارلمان عراق صورت گرفت و بدون بازگشت است.


وی گفت: هر چند آمریکایی‌ها تمایلی به خروج از عراق ندارند، اما دولت عراق تمام اقدامات دیپلماتیک را در این خصوص انجام خواهد داد.


طرف عراقی ادامه داد: آمریکایی‌ها با استناد به بند ۵۱ منشور سازمان ملل قصد دارند از زیر این جنایت شانه خالی کنند، اما ما با استفاده از میثاق‌ها و دستورالعمل‌های بین المللی این جنایت جنگی را پیگیری می‌کنیم. باید از طریق دادگاه بین المللی کیفری و ارجاع آن به شورای امنیت سازمان ملل این پرونده را نیز پیگیری کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: