به‌روز شده در: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
نامگذاری سال 1399 به عنوان سال «جهش تولید» در ادامه نامگذاری سال گذشته است و از این بابت نشان دهنده اهمیت تولید و رفع موانع آن در تقویت ساختار اقتصادی کشور است. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود خواهان این می شوند مقامات و مسئولان به گونه ای عمل کنند که «با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید». رهبری همچنین به مسائلی مانند اصلاحات بانکی، گمرکی و مالیاتی و بهبود فضای کسب‌وکار اشاره می کنند
"خیبرآنلاین" - امام خامنه ای هر سال را با سخنرانی نوروزی خود به عنوانی مزین می‌کنند که می‌توان آن را طراحی نقشه راهی دانست كه بايد توسط مردم و مسئولين طی شود.

به گزارش الف، تعیین یک شعار و موضوع مهم در هر سال، به معنای اولویت‌دهی واقعی آن برای مسئولان و مردم است. در واقع این پیام‌ها بنا به نیاز و یا ضعفی که در کشور به دلایل مختلفی شکل‌گرفته، اعلام می‌شود و از این رو ضرورت دارد راهنمای عمل همگان باشد و هم مسئولان و هم مردم تلاش و کوشش خود را در این زمینه به کار گیرند.

فراتر از شعار سال، سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب واجد پیام هایی بود که تامل و عمل به آن می تواند در تقویت و اقتدار بنیه ملی کشور اثرگذار باشد. پیام نوروزی رهبری را می توان ذیل چند سرفصل کلی مورد بررسی قرار داد:

1- اهمیت امیدواری

امام خامنه ای در ابتدای سخنان نوروزی خود مروری بر حوادث و اتفاقات سال 1398 داشتند و در این باره به سیل فروردین، ویروس کرونا، زلزله، مشکلات اقتصادی مردم، تشدید تحریم ها و جنایت تروریستی آمریکایی ها در شهادت قاسم سلیمانی، ابومهدی مهندس و همراهانشان و سقوط هواپیمای مسافربری اشاره شد. بلافاصله ایشان به بیان اتفاقاتی که در قالب اتحاد و نوع دوستی ملت ایران در سال گذشته بروز و ظهور یافته پرداختند. در این قسمت به مسائلی مانند کمک مردم انقلابی به هموطنان سیل زده، تشییع میلیونی و بی نظیر پیکر حاج قاسم سلیمانی در شهرهای مختلف، مقابله پزشکان و پرستاران با بیماری کرونا اشاره شد.

این مسائل نشان دهنده این است که اگرچه سال 98 سالی سخت توام با گرفتاری های متعدد برای ملت ایران بود اما جلوه هایی از ایثار و فداکاری از جانب اقشار مختلف نیز در آن وجود داشته که اتفاقاً همین روحیه، رمز پایداری و استقامت ملت ایران در زمان های متفاوت بوده است.

به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب بر اساس آموزهای اسلامی به صراحت بیان می دارند که ملت باید اطمینان داشته باشند« که تلخی‌ها می‌گذرد و یُسر و آسانی در انتظار ملت ایران خواهد بود چرا که اِنَّ مَعَ العُسرِ یُسرا».به باور رهبر انقلاب امیدواری و غلبه بر سختی ها موجب قدرتمند شدن ملت و کسب اقتدار و اعتبار در عرصه جهانی است.

2- فداکاری و ایثار ملت در بیماری کرونا

یکی از مسائلی که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود بر آن تاکید داشتند اشاره به فداکاری و روحیه همدلی مردم در روزهای اخیر بوده است. حس نوع دوستی ملت ایران همیشه در مصائب و سختی ها در قالب کمک به یکدیگر آشکار شده است.

در همین چند هفته اخیر با وجود اینکه بیماری کرونا، رفتار مردم را تحت تاثیر قرار داد و برخی از خانواده ها نیز عزیزان خود را از دست دادند اما همزمان روحیه از خودگذشتگی ملت نیز به صورت خاصی بروز داشته که در این باره می توان به تولید و توزیع اقلام بهداشتی، ضدعفونی کردن معابر، کمک به افراد سالمند و بخشودگی اجاره‌ها و ... اشاره داشت. این رفتار مردم زمانی اهمیت بیشتری دارد که آن را همزمان با رفتار برخی مردم کشورهای غربی در طی این مدت مقایسه کرد.

3- ارزیابی واقع بینانه از میزان تحقق شعار سال گذشته

رهبر معظم انقلاب در ادامه سخنان خود به نامگذاری شعار سال گذشته یعنی رونق تولید پرداختند و بیان فرمودند که در سال 1398 گزارش های موثقی از راه اندازی دوباره برخی از کارخانه های راکد یا تعطیل و افزایش ظرفیت تولیدی بعضی از کارخانه ها داشته اند.

مرور اخبار در ماه های گذشته تائید کننده این مطلب است که برخی کارگران نیز که به واسطه تعطیلی تولید، اخراج شده بودند به کار خود بازگشته اند. اما واضح و مشخص است که رهبری نیز از این مسئله ابراز رضایت نسبی و نه کامل دارند چرا که بلافاصله عنوان می کنند «البته اثر آن در زندگی مردم محسوس نشد». همین اشاره رهبری نشان دهنده این است که نامگذاری سالانه ایشان، باید منجر به تغییرات جدی و قابل لمس در زندگی مادی و معنوی مردم شود.

این سخن از جهتی دیگر نیز قابل تامل است و آن اینکه طی سال هایی که رهبر معظم انقلاب مبادرت به نامگذاری سال ها داشته اند، بعضاً عنوان می شد که این کار اثر چندانی ندارد. رهبر معظم انقلاب خودشان نیز در  تاریخ اول فروردین ۱۳۹۷ در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی به این موضوع اشاره داشته داشته و فرمودند: «بعضی‌ها می‌گویند شما شعار سال معیّن می‌کنید، فایده‌ای ندارد‌؛ عمل که نمی‌کنند، چرا بیخودی شعار سال معیّن می‌کنید؟» رهبری در ادامه فلسفه نامگذاری سال ها را ناظر بر 2 امر بیان می کنند که «یکی جهت دادن به سیاست‌های اجرائی و عملکرد مسئولین دولتی و مسئولین حکومتی است، یکی توجه افکار عمومی است».

بر همین اساس استقبال صاحب نظران از شعار رونق تولید و احیای برخی از کارخانه ها تعطیل شده بیانگر تاثیر ملموس نامگذاری سال گذشته بوده است. بنابراین باید گفت رهبر معظم انقلاب با توجه به تحلیل شرایط موجود سعی می‌کند توجه دولت و جامعه را نسبت به برخی مسائل و چشم‌اندازها جلب کند تا ضمن حل مشکلات مردم، زمینه برای قویترشدن نظام جمهوری اسلامی  فراهم گردد.

4- سال 99 و اهمیت جهش تولید

نامگذاری سال 1399 به عنوان سال «جهش تولید» در ادامه نامگذاری سال گذشته است و از این بابت نشان دهنده اهمیت تولید و رفع موانع آن در تقویت ساختار اقتصادی کشور است. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود خواهان این می شوند مقامات و مسئولان به گونه ای عمل کنند که «با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید». رهبری همچنین به مسائلی مانند اصلاحات بانکی، گمرکی و مالیاتی و بهبود فضای کسب‌وکار اشاره می کنند.

بر این اساس باید گفت وظیفه نهادهای حاکمیتی در سال جاری کمک به حل چنین مشکلاتی باشد. در این بین، علی الخصوص مجلس یازدهم که قرار است تا چندماه آینده تشکیل شود، وظیفه مهمی برعهده دارد که باید ضمن شناسایی در پی رفع معضلات، مشکلات، مسائل و موانع بر سر راه تحقق شعار سال باشد و ریل گذاری مناسب را برای حرکت دولت انجام دهد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
سرباز ولایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
0
0
گرانی دلار رونق صادرات میاورد رونق صادرات هم با افزایش سفارش رونق تولید ،اما گرانی دلار باعث میشود جانی برای تولید کننده نماند که به تولید ادامه دهد، فرض کنید یک تولید کننده بیست تن کالا تولید کرده هر تن یک میلیون تومان فروخته ،بیست میلیون تومان دارد بعد از فروش با گرانی و تورم قیمت کالای او به هر تن یک میلیون و دویست هزار تومان رسیده در حالی که سود او از هر تن بار صد هزار تومان بوده در این حالت تولید کننده با بیست میلیون تومان میتواند هیجده تن بار تولید کند چون هزینه تولید از نهصد هزار تومان در هر تن به یک میلیون و صد هزار تومان میرسد تنها مولفه ای که گران نمیشود حقوق مارگر است که با گرانی کارگر هم کم کاری میکند و اندازه حقوقش کار میکند چه اخراج بشود چه نشود انرژی قرار بود گران نشود که شد هم برق هم سوخت و دیدید، این هجده تن یعنی ده درصد کمتر از حالتی که گرانی نشده بود این نتیجه گرانی دلار در کاهش تولید است و رونق تولید نمیاورد اما اگر قیمت کالا بعد از فروش ثابت بود تولید کننده مینوانست ده درصد به واسطه سود ده درصدی که به دست آورده بیشتر تولید کند این میشد رونق تولید، واگر قیمت دلار بعد از فروش کاهش میافت تولید کننده میتوانست بیست درصد بیشتر تولید کند که این میشد جهش تولید ،از ولی فقیه استدعا دارم در جهت کاهش دادن نرخ دلار و سپس ثابت کردن آن مداخله کنند و الا ملک ایران دوام نخواهد آورد ،مرگ بر ضد ولایت فقیه ،مرگ بر امریکا ،مرگ بر اسرائیل
مهرداد صباغ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
0
0
گرانی دلار بیش از آنکه باعث رونق صادرات باشد خواسته صاحبان مشاغل خلاف قانون است، برای مثال کسی که دزدی میکند عایدی دزدی را طلا و دلار میکند و در جایی از سوراخ موش(اصلاح خلافکاران برای محل اختفایشان که به دلیل عدم ارتباط هویتی مالک یا مستاجر آن مکان با پناه گیرنده ،کشف آن توسط قانون تقریبا محال است و اصطلاحا آنرا سوراخ موش مینامند)پنهان میکنند چون اگر در بانک سپرده کنند یا ملک بخرند یا سهام بخرند ،موقعی که به چنگ قانون گرفتار شده و محکوم شوند این اموال مصادره میشود پس بهترین راه حفظ اموال مورددار تبدیل اموال نامشروع به طلا و دلار است نه ملک و سهام، این در مورد همه کارهای خلاف قانون صدق میکند پس اگر دلار گران شود خریداران دلار که عمدتا خلافکاران هستند سود مضاعف میکنند و اقتصاد با بی ارزشی ریال به هزار و یک دلیل فلج می شود ،به نظر شما آیا خلافکاری که به فکر مردمی که از آنها دزدی کرده نیست دل به اقتصاد ایران میسوزاند؟ استدعا دارم از مسئولین تسلیم خواست انگلها و کفتارها(گرانی دلار)نشود،و برای تحقق جهش تولید در جهت ارزان کردن نرخ دلار تلاش کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
0
0
شعار های سال (...) برای ملت ما تاثیری ندارد
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی و حقوقی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: