به‌روز شده در: ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
طی نامه ای از سوی مسئولان شرکت ملی نفت ایران دستور تصفیه با اعضای هیات مدیره شرکت صادرات گاز داده شد و عملا این شرکت دیگر وجود خارجی ندارد.
"خیبرآنلاین" - طی نامه‌ای از سوی مسئولان شرکت ملی نفت ایران دستور تصفیه با اعضای هیات مدیره شرکت صادرات گاز داده شد و عملا این شرکت دیگر وجود خارجی ندارد.

به گزارش دانا، در روز هایی که ایران منتظر ابلاغ حکم جریمه شکایت گازی ترکمنستان است در اقدامی قابل توجه مسئولان شرکت ملی نفت ایران مدیریت صادرات گاز ایران را منحل و با اعضای هیات مدیره این شرکت تصفیه حساب کردند. پیگیری خبرنگار راه دانا حاکی از آن است که ساختمان متعلق به این مدیریت نیز تخلیه شده و هم اکنون بخش‌های مختلف این ساختمان به دیگر بخش های مربوطه به شرکت ملی نفت ایران تعلق گرفته است.

شرکت صادرات گاز ایران رسماً منحل شد/ دستور تصفیه حساب با اعضای هیات مدیره

این اقدام مسئولان شرکت ملی نفت ایران در حالی رخ داده است که ایران بعد از بلاتکلیفی شرکت صادرات گاز ایران در دو پرونده مهم گازی شکست خورد که اولی مربوط به پرداخت جریمه به ترکیه و دیگری مربوط به قرار داد واردات گاز از ترکمنستان است با این شرایط هنوز قرارداد قطعی صادرات گاز به پاکستان در بلاتکلیفی به سر می‌­برد.

صادرات گاز به بازار یک میلیاردی هند سالهاست به تعویق افتاده است؛ پیگیری صادرات گاز به عمان فقط با وعده و وعید دادن پیگیری می شود که موجب بی‌اعتمادی طرف­‌های عمانی شده است و تکلیف موضوع مهم قیمت‌گذاری آن هم مشخص نیست.

قرارداد فعلی با ترکیه و عراق رو به پایان است و به علت نداشتن راهبرد کلان و بلندمدت، تمدید این قراردادها رها شده و مجدانه پیگیری نمی‌­شود. خرید گاز ترکمنستان و تجارت و سوآپ آن نیز به بهانه مشکلات مالی چند سالی است که متوقف شده است.

این مشکلات ناشی از آن است که صادرات گاز متولی واحدی ندارد؛ در نتیجه هر کدام از نهادهایی هم که به گونه­‌ای با صادرات گاز مرتبط هستند مسئولیت وضع ناگوار فعلی را بر عهده نمی‌گیرند. علاوه بر این، چون صادرات گاز در هم تنیده با مسائل سیاسی و امنیتی کشور است، هیچ‌کدام از این نهادها ریسک این تجارت سراسر سود را نمی‌پذیرند. بنابراین با توجه به شرایط پیش آمده می توان گفت با این کار مسئولان شرکت ملی نفت ایران عملا فاتحه صادرات گاز ایران در شرایط تحریم خواندند و ایران عملا دیگر متولی برای صادرات گاز ندارد.
برچسب ها: شرکت ، صادرات ، گاز ، ایران ، منحل ، خیبر ، آنلاین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: