به‌روز شده در: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
لبنان بار دیگر شب ناآرامی را سپری کرد و اعترضات به درگیری معترضان با نیروهای امنیتی انجامید و افراد مهاجم با سوءاستفاده از فضای موجود به چندین وزارتخانه و نهاد دولتی حمله کردند.
"خیبرآنلاین" - تظاهرات در لبنان  دیشب و بامداد امروز از سر گرفته شد و معترضین مقابل برخی از وزارتخانه و نیز ساختمان پارلمان لبنان تجمع کردند.

به گزارش تسنیم، آن عده از معترضین لبنان که دیشب مقابل پارلمان این کشور تجمع کرده بودند، خواستار محاکمه مقصران انفجار بیروت شدند.

‎شب ناآرام بیروت/ حمله مهاجمان به چندین وزارتخانه / درخواست ارتش برای حفظ آرامش +فیلم و عکس

تمام ورودی‌های اصلی و غیراصلی منتهی به ساختمان پارلمان لبنان در مرکز بیروت از سمت میدان الشهداء، خیابان شهرداری و میدان ریاض الصلح شاهد درگیری و تلاش‌های معترضان برای ورود به این مکان بود.

نیروهای امنیتی لبنان نیز با ایجاد موانع امنیتی در ورودی‌های ساختمان پارلمان لبنان  تلاش کردند که مانع از ورود معترضان به ساختمان اصلی پارلمان شوند.برخی از معترضان در تلاش برای ورود به ساختمان پارلمان بودند و با مأموران درگیر شدند.

این اعتراضات بعد از چند ساعت از شکل مسالمت‌آمیز خود خارج شد و  برخی از گروهها از این فرصت استفاده کرده به تخریب اماکن و نهادهای دولتی پرداختند.

افراد مهاجم همزمان با ورود به ساختمان وزارت خارجه، ساختمان‌های وزارت اقتصاد و وزارت محیط زیست در بیروت را  نیز مورد حمله قرار داده به آن خسارت وارد کردند.این گروهها در حمله به وزارتخانه‌های اقتصاد و محیط زیست، اسناد و پرونده‌ها را از بین بردند.

منابع شبکه المیادین گفتند  طرحی برای حمله به چندین وزارتخانه برای از بین بردن اسناد و پرونده‌های مرتبط با فساد از سال 1992 وجود داشته است.

منابع خبری همچنین گزارش دادند که معترضان، اقدام به آتش‌زدن هتل «لی گرای» و یکی از دفاتر آن در ساختمان العازاریه در مرکز بیروت کردند.

برخی منابع  هم از کشته‌شدن یک نیروی امنیتی در خلال انجام مأموریت حفظ امنیت و نظم خبر داد. این نیروی امنیتی که همراه نیروهای دیگر برای کمک به افراد محاصره‌شده در هتل لی گرای وارد عمل شده بود، مورد حمله یکی از عناصر آشوب‌طلب قرار گرفت که جان خود را از دست داد.

اتاق عملیات اورژانس و امداد لبنان اعلام کرد که 490 تن در جریان برخورد بین نیروهای امنیتی و معترضان در مرکز بیروت زخمی شدند.

ارتش: معترضان از بستن راه‌ها و تعدی به اموال عمومی و خصوصی اجتناب کنند

در پی این درگیری نیروهای ارتش خواستار آرامش معترضان و خودداری آنها از حمله و آسیب رساندن به اموال عمومی و خصوصی شده‌اند.

فرماندهی ارتش لبنان در بیانیه‌ای از معترضان خواست به مسالمت‌آمیز بودن فعالیت خود پایبند باشند و از بستن راه‌ها و تعدی به اموال عمومی و خصوصی اجتناب کنند.

فرماندهی ارتش لبنان در این بیانیه اعلام کرد: ضمن درک عمق درد و مصیبتی که دلهای لبنانی‌ها را فرا گرفته و نیز درک دشواری اوضاعی که وطن ما در آن به‌سر می‌برد، از معترضان می‌خواهد به مسالمت‌آمیز تحرکات خود پایبند باشند و از بستن راهها و تعدی به اموال عمومی و خصوصی اجتناب کنند.

فرماندهی ارتش لبنان یادآور شد که ارتش هم شهدایی در نتیجه انفجار رخ‌داده اخیر در اسکله بیروت دارد.

واکنش نیرو های امنیتی لبنان

نیروهای امنیتی لبنان هم  در بیانیه‌ای در صفحه خود در توئیتر اعلام کردند ضمن درک خشم تظاهرات‌کنندگان در عین حال آنها را به خویشتنداری و بیان مسالمت‌آمیز نظرات به‌دور از تمام اشکال خشونت و تعدی نسبت به اموال عمومی و خصوصی و نیروهایی که به وظیفه خود در حفظ امنیت عمل می‌کنند، فرا می‌خواند.

نیروهای امنیتی لبنان تأکید کردند با توجه به تجاوزات مکرر به نیروهای امنیتی که در معرض انواع حملات قرار دارند، از تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو می‌خواهد برای حفظ سلامت خود از اماکنی که این تجاوزات صورت می‌گیرد، خارج شوند. نیروهای امنیتی تأکید کردند هرگز تعدی به این نیروها را به‌ویژه باتوجه به زخمی‌شدن شمار زیادی از آنها نمی‌پذیرد.سخنان غیرمنتظره دیاب

در این میان «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان امشب طی سخنانی غیرمنتظره از برگزاری انتخابات زودهنگام حرف زد و برگزاری انتخابات را تنها راه خروج از بحران فعلی کشور دانست.

نخست وزیر لبنان همچنین اعلام کرد در نشست آتی کابینه در روز دوشنبه پیش‌نویس قانون برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام را مطرح خواهد کرد.

وی بار دیگر بر محاکمه عاملان و مسئولان حادثه انفجار بیروت تأکید کرد و گفت: تا دو ماه دیگر مسئولیت دولت را به‌عهده خواهم داشت و طی این مدت باید جریان‌های سیاسی برای برون‌رفت از بحران اخیر به توافق برسند.

حمایت آشکار آمریکا از تحرکات ساختارشکنانه در لبنان

سفارت آمریکا در بیروت بدون توجه به فاجعه بزرگ انفجار در اسکله بیروت و جان باختن دهها نفر و زخمی شدن هزاران نفر ژست طرفداری از مردم لبنان را گرفته از برگزاری تجمعات و تظاهرات در این شرایط بسیار سخت و خطرناک حمایت کرد.

این سفارت با صدور بیانیه‌ای درباره اعتراضات و حمله مهاجمان به نهادها و مراکز دولتی در بیروت ادعا کرد که آمریکا حق ملت لبنان برای تظاهرات مسالمت‌آمیز را به‌رسمیت می‌شناسد و از همه می‌خواهد که از خشونت دوری کنند.‎

سفارت آمریکا مدعی شد ملت لبنان خیلی رنج کشیده است و شایستگی رهبرانی را دارد که اجازه مطالبه شفاف‌سازی و بازخواست را بدهد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: