به‌روز شده در: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
رعایت نکردن هیچگونه از مفاد پروتکل‌ها در رستوران ها و سوپرمارکت‌های استانی گردشگری و شهر‌های بزرگ و کوچکش می تواند خود به تنهایی از عامل‌های مهم شیوع و گسترش کرونا و قراردادن شهر‌ها در وضعیت‌های خطرناک باشد
"خیبرآنلاین" - به گفته مسوولان ستاد ملی مبارزه با کرونا یک درصد افزایش سفر با دو درصد افزایش تعداد مبتلایان به کرونا برابر است.

به گزارش دانشجو، در حالی که تجربه نشان داده شده است در تعطیلات 3 روزه آخر هفته شاهد افزایش سفرها خواهیم بود، هرچند که محدودیت های کوچکی برای 5 شهر اعمال شد اما مقامات وزارت بهداشت باز هم از مردم دیگر شهرها خواستند که از سفرهای غیرضروری خودداری کنند زیرا مسافرت یکی از عوامل اصلی انتشار ویروس کرونا است.

اساس تجربه چند ماه گذشته با افزایش میزان مسافرت‌ها تعداد کسانی که به بیماری کووید ۱۹ گرفتار می‌شوند، بیشتر است حتی این ویروس آنقدر مرموز است که برخی مبتلایان برخلاف همه رعایت‌هایی که کردند نفهمیدند به چه طریقی به بیماری کووید ۱۹ دچار شده‌اند.

همانطور که تاریخچه چند ماهه کرونا نشان می‌دهد، شهرهای سیاحتی و زیارتی بیش از دیگر شهرها به این ویروس مبتلا شده‌اند.

آش ماجرا از آنجا شور می‌شود که سیل سفرها به سمت شمال کشور می روند و باید بگوییم از زمانی که کرونا ویروس 2 نفر از مردمان خطه شمال کشور را درگیر خود کرد و این ویروس همه گیر شد، به طرق مختلف ادعا می شد و می شود که به علت گردشگری بودن منطقه و مسافرت های پی در پی باعث قرارگرفتن این مناطق در مرز هشدار و خطر قرمز و فوق قرمز قرار گرفت.

اما برآن شدیم تا منصفانه تر علت این حجم از ابتلا را بررسی کنیم.

حمیدرضا مبشری رئیس شبکه بهداشت شهرستان رامسر، با بیان کرده است: استان مازندران بیش از ۵۰ روز متوالی است که در وضعیت قرمز قرار دارد و برخی شهرها در حالت "فراقرمز" هستند و از شهروندان خواست "اکیدا از مسافرت به استان‌های شمالی و به‌خصوص شهرستان‌های استان مازندران اجتناب کنند".

محمدعلی محسنی بندپی نماینده نوشهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که وضعیت حدود ۸۰% شهرهای مازندران قرمز و زرد است، از مردم خواست برای این که فشار بر دوش کادر درمانی بیش از این نشود از هرگونه سفر غیرضروری به شهرهای شمالی، به خصوص در استان مازندران خودداری کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مقایسه ایران با ایتالیا که از درگیرترین کشورهای اروپایی با بحران کرونا بوده، می‌گوید در موج اول پاندمی که در ایران شیوع همه‌گیری تا حدودی کنترل شده بود، در ایتالیا روزی ۸۵۰ نفر بر اثر بیماری کووید ۱۹ می‌مردند اما امروز تعداد فوتی‌ها در ایتالیا به زیر ۵ نفر رسیده و آمار در کشور ما بسیار بالا رفته است.

در روز‌های پایانی اردیبهشت تعداد فوتی‌ها کرونا در ایران به ۳۵ نفر در روز نیز کاهش یافت اما این تعداد در بسیاری از روز‌های پایانی تیر و نیمه اول مرداد از ۲۰۰ مورد در روز نیز فراتر رفته و همچنان شاهد آمار بالای مبتلایان و فوت شدگان هستیم و باید منتظر این مساله باشیم که این تعداد به ۹۰۰ نفر هم برسد. البته این موضوع نظر شخصی نیست و مسئولان بهداشت و سلامت کشور بار‌ها این مساله را تذکر دادند اما انگار در جلسه هیات دولت کسی این صدا را نشنید و راه حلی برایش نداشت.
 
با وجود افزایش میزان آلودگی و درگیری استان‌ها به ویروس کرونا، همچنان افزایش سفر و بی توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خصوص به خطه شمال کشور وجود دارد و برای مقابله با کرونا ما نیاز به رعایت پروتکل ها، حداقل از سوی بیش از ۹۰% از مردم داریم و با توجه به عدم مصونیت افراد از لحاظ گروه سنی و جنسی در برابر این بیماری، تنها راه کنترل رعایت پروتکل هاست و باید این فرهنگ همه گیر و نهادینه شود.
 
اما مساله ای که در این میان خنده را بر لبان نمایان می‌کند، تصویب وام ۲۰ میلیونی سفر از سوی مسئولان گردشگری است و این مسئولان درست مقابله جریان کرونا شنا می‌کنند و سنگ صنعت گرشگری را به سینه می‌زنند؛ درست است این افراد که در این صنعت کسب درآمد می‌کنند، نیز باید از جایی ارتزاق کنند اما در مساله جنگ با کرونا آیا دولت نباید از آسیب دیده‌های جنگی حمایتی داشته باشد؟

این در حالی است که کرونا مسافر یا غیرمسافر نمی‌شناسد و همه افراد باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. مسافران باید درک کنند که می‌توان سفر کرد و می‌توان تفریح داشت اما تحقق تمام این اهداف منوط به رعایت مهارت‌های زندگی با کروناست.

معاون گردشگری مازندران با اشاره به آنکه این استان از پرمسافرترین استان‌های کشور است، یادآور شد: با توجه به حضور مسافران بسیار زیاد در این استان نیازمند توجه و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی هستیم.

با وجود صحبت های انجام شده و متهم کردن مسافران در پخش و گسترش این ویروس در شمال با یک بررسی میدانی به موضوعی برخوردیم که قابل تامل است.

عدم استفاده از ماسک، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم توجه به ضدعفونی کردن و استریل کردن وسایل در مکان های گردشگری که همگی پروتکل های مصوب از سمت ستاد ملی کرونا کشور هست، به شدت در بین مردم استان های شمالی و زیارتی که محل بررسی ما بود، به چشم می خورد.

حتی مردمان شهر‌های کوچک بین راهی در استان گیلان مثل رودبار، سیاهکل، چمخاله و... همانند روزهای بدون کرونا به زندگی خود ادامه می دهند؛ با وجود اینکه مسافر‌های زیادی در این شهر‌ها دیده می شوند اما جدای از رعایت کردن موارد ذکر شده از سمت مسافران، مردمان شمالی از جان و سلامت خود به هیچ وجه محافظت نمی کنند.

تجمع گسترده ماهیگران و صیادان در بازار سرپوشیده شهر رشت و استفاده نکردن از ماسک اتفاقی است که هر روز تکرار می شود و این نقش نداشتن 100 درصدی مسافران در شیوع کرونا را تایید می کند و یا تجمع هنرمندانی که مشغول تولید صنایع دستی و محلی بودند و در فاصله‌های کم و کوتاه بدون ماسک و دستکش و مواد ضدعفوتی کننده سرگرم کار هستند مسافران را مبرا می کند از تاثیر قطعی سفر در افزایش ویروس.

پیاده روی‌های دسته جمعی و پیک نیک‌های خانوادگی اطراف دریاچه مصنوعی شهر لاهیجان تعحب هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند.

رعایت نکردن هیچگونه از مفاد پروتکل‌ها در رستوران ها و سوپرمارکت‌های استانی گردشگری و شهر‌های بزرگ و کوچکش می تواند خود به تنهایی از عامل‌های مهم شیوع و گسترش کرونا و قراردادن شهر‌ها در وضعیت‌های خطرناک باشد.

این مساله و مبارزه به کووید ۱۹ اینقدر مهم است که در سخنرانی آخر رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجویان دانشگاه افسری به آن اشاره شد و ایشان گفتند: «همچنانکه در موضوع سفر اربعین، مردم متدین به مرز‌ها نرفتند و در عزاداری‌های محرم نیز ضوابط ستاد ملی را دقیقاً رعایت کردند، عموم مردم باید در مسائلی همچون نرفتن به سفر‌ها و رعایت شیوه‌نامه‌ها، مراقبت جدی کنند تا از این بیماری خلاص شویم.». این یعنی پرچم مبارزه باز هم دست مذهبیون است و مردم عادی بیرون از گود نشسته اند و تنها نظاره گرند در صورتی که مبارزه با کرونا تنها برای یک دسته و گروه نیست و باید همه افراد به میدان می‌آیند تا آن را شکست دهیم.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
0
0
همه این آمارها بخاطر اعتماد مردم به وزارت بهداشت و پزشکانی هست که حتی خودشان را نمی توانند نجات دهند چه رسد به مردم مردم ایران دوهفته هربیماری را تحمل کنند و بطرف بیمارستان و پزشک و درمانگاه نروند و بستری نشوند خواهید دید که دیگر آماری نخواهد بود و کرونا و ترس و وحشت هم تمام خواهد شد در مورد گرانی هم کافیست دوهفته نه موبایل بخرند و نه خودرو گرانی هم تمام خواهد شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: