به‌روز شده در: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
پس از گذشت 1 سال پیگیری‌های مکرر خبرنگار ما نشان می‌دهد که هیچیک از مسئولان خانه کتاب و وزارت ارشاد حتی برای توضیح در قبال کارهای انجام شده هم حاضر به پاسخگویی نشدند. این‌ در حالی است که با اجرایی سازی همه طرح‌های ذکرشده وزارت ارشاد به طور صحیح و پوشش دهی مناسب، می توانستیم تاثیرات مثبتی را شاهد باشیم
"خیبرآنلاین" - از وام‌های کرونایی اصناف تا طرح‌های فصلی خانه کتاب برای فروشگاه‌های کتاب و سهمیه کاغذ ناشرین آنچه که متصور است، طرح‌های همه جانبه وزارت فرهنگ و ارشاد در قبال حوزه نشر در دوران پاندمی کرونا و خسارت‌ها و تبعات آن است. آنچه که اهمیت می‌یابد میزان اثرگذاری و پوشش دهی آنهاست؛ اینکه تا چه حد و برای چه میزان از جامعه موردنظر سودمند و کمک کننده بوده است.

به گزارش دانشجو، از حدود ۳۱ تیرماه سال ۱۳۹۹ که محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخشی از برنامه‎های حمایتی این معاونت در پی برگزارنشدن نمایشگاه کتاب تهران را مثل وام‌های کرونایی اصناف، سهمیه کاغذ ناشرین، طرح‌های فصلی خانه کتاب فروشگاه‌های کتاب و پلتفرم الکترونیکی، عنوان کرد، تقریبا هیچ صحبت یا اخبار جدیدی در این رابطه منتشر نشد. از این موارد مطرح شده، شاهد اجراشدن نسبی طرح‌های فصلی خانه کتاب و نمایشگاه مجازی کتاب و واضح نبودن روند اجرایی وام‌های کرونایی اصناف و سهمیه کاغذ ناشرین بودیم.

آخرین آمار‌های مربوط به خسارت‌های ناشی از محدودیت‌های کرونایی هم مربوط به فروردین ماه سال ۱۳۹۹ است؛ یعنی 1 سال پیش و پس از آن علاوه بر نبودن آمار دقیقی در این رابطه، هیچ آمار مستند و به روزی هم از عملکرد‌های اعلام شده وزارت ارشاد در دست رسانه‌ها نیست.

حلقه‌ی مفقوده دیگر ماجرا، در ارتباط با آمار‌های مربوط به تسهیلات بانکی و وام‌هایی است که برای مشاغل مختلف در دوران کرونا در نظر گرفته شده بود. آیا همه توانستند از آن استفاده کنند یا صرفا افراد خاصی موفق به دریافت آن شدند و یا چند درصد از این طرح استفاده کردند؟ شرایط دریافت این وام‌ها و شیوه بازپرداخت و پلتفرم کلی آن به چه شکل بود؟ مبلغ آن‌ها چقدر بوده و چگونه تعیین شده است؟

جزایری مدیر فروشگاه پاتوق کتاب شهرکرد، دراین رابطه از نبودن چنین حمایتی خبر می‌دهد و می‌گوید: «اصلا هیچ اتفاقی نیفتاد و حتی وام کرونا که به سایر مشاغل داده شد هم حتی با وجود ثبت نام کردن به ما تعلق نگرفت.»
مرادی فروشنده کتابستان رضوی قم، هم به این مسئله اشاره کرد: «حمایت‌های خاصی از سمت دولت در قبال کتابفروشی‌ها ارائه نشد، مثل وام یا مواردی از این دست که اعلام کرده بودند»

مسئله دیگری که در این مورد قابل بحث و بررسی است، رشد فروش اینترنتی کتاب و گسترش این بازار در حوزه نشر است که با این وجود، هیچ آمار به روز و دقیقی هم در ارتباط با این میزان و یا رشد آن در دست نیست. موضوع تعداد کتابفروشی‌های درگیر طرح‌های فصلی خانه کتاب هم در عین اهمیت برای ارزیابی تاثیر و کفایت آنها اصلا واضح نبوده و اعلام نشده است. با وجود آنکه شاید بهتر بود در این راستا به جای مهندسی معکوس و درخواست فراخوان ثبت نام برای طرح، به صورت مشخص و خودکار همه کتابفروشی‌ها شامل طرح می‌شدند مگر آنهایی که انصراف می‌دادند.

با توجه به آمار‌ها و گزارشات اعلام شده، اکثر فروشگاه‌های کتاب در شهرستان‌ها درگیر طرح نیستند به گونه‌ای که در استان فارس ۹۵% فروشگاه‌های کتاب عضو طرح‌های فصلی خانه کتاب نیستند. این روز‌ها همچنان تبعات و مشکلات ناشی از دوران پاندمی کرونا با ما هستند و به طور کلی رویه‌ی جامعه در این دوران به سمت و سوی متفاوتی رفته است و با این وجود اصلا برنامه و طرح مشخصی برای آینده از سمت دولت و وزارت ارشاد اعلام نشده است.

حالا 1 سال از آغاز شیوع کرونا می‌گذرد؛ سالی که به دلیل نبود حمایت‌های موثر و عزم ویژه‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مدیریت شرایط و خسارت‌های ناشی از بحران کرونا، بر اهل فرهنگ و هنر به شدت سخت گذشت. با این وجود و پس از گذشت 1 سال پیگیری‌های مکرر خبرنگار ما نشان می‌دهد که هیچیک از مسئولان خانه کتاب و وزارت ارشاد حتی برای توضیح در قبال کارهای انجام شده هم حاضر به پاسخگویی نشدند. این‌ در حالی است که با اجرایی سازی همه طرح‌های ذکرشده وزارت ارشاد به طور صحیح و پوشش دهی مناسب، می توانستیم تاثیرات مثبتی را شاهد باشیم.

با عنایت به این مطلب که پیشتر از شرایط کرونا و خسارت‌های مالی و غیرمالی آن بر این حوزه، شاهد گرانی‌های بی رویه کاغذ و مشکلات عدیده ناشرین درخصوص فروش و دیده شدن و رقابت و گرانی کتاب و کمرنگ شدن کتاب در سبد خرید مردم بودیم و آنچه که مسلم است، شرایط پیش آمده ناشی از کرونا وضعیت فروش و حیات را برای اهالی این حوزه سخت‌تر کرده است و حتی حمایت‌های وعده داده شده هم رویه اجرایی ناواضح و مفقوده‌ای دارند. به همین دلیل با تمام مصایب موجود، انتظار می‌رود برنامه‌های اجرایی و مدنظرگرفته شده برای آینده این حوزه به طور مشخص و ملموس از سمت واحد‌های مربوطه دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام و در جهت عدم عملکرد موثر پاسخگو باشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: