کد خبر: ۶۰۹۱۹
تاریخ انتشار:۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴
اثرمنفی‌شبکه‌های‌اجتماعی‌برمغز12ساله‌ها
مغز آنها در طی آن سال‌ها بیشتر و بیشتر به بازخوردهای پاداش اجتماعی که پیش‌بینی می‌کنند، پاسخ می‌دهد
"خیبرآنلاین" - تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر جوانان موضوع داغی است زیرا بیشتر کودکان و نوجوانان می‌خواهند هر کاری را که دوستانشان انجام می‌دهند، انجام دهند و والدین نگران تعیین محدودیت‌ها هستند.

به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، یک مطالعه جدید به بررسی این موضوع پرداخت که آیا چک کردن مکرر شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام و...) با تغییراتی در رشد عملکردی مغز در نوجوانان، در حدود سن ۱۲ سالگی مرتبط است یا خیر؟

محققان دانشگاه کارولینای شمالی با استفاده از اسکن‌های مغزی موسوم به fMRI دریافتند که رجوع مکرر و بررسی رسانه‌های اجتماعی به طور معمول ممکن است با تغییراتی در حساسیت مغز نسبت به پاداش‌ها و تنبیه‌های اجتماعی مرتبط باشد.

اوا تلزر نویسنده این مطالعه، می‌گوید: «ما می‌دانیم نوجوانی یکی از مهمترین دوره‌ها برای رشد مغز است؛ به ویژه در مناطق مغزی که به پاداش‌های اجتماعی پاسخ می‌دهند، روند رشد بسیار چشمگیر است.»

جوایز اجتماعی به سایت‌های رسانه اجتماعی محدود نمی‌شود، بلکه می‌توانند شامل بازخورد مثبت چهره به چهره از همسالان و یا حتی دریافت پول باشند. حتی لایک های فیس بوک نیز پاداش‌های اجتماعی هستند.

تحقیقات دیگر نشان داده است که برخی از نوجوانان تقریباً دائماً از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند و رسانه‌های اجتماعی خود را حداقل هر ساعت چک می‌کنند.

برای این مطالعه سه ساله، محققان ۱۶۹ دانش آموز کلاس ششم و هفتم را مورد مطالعه قرار دادند.

شرکت‌کنندگان گزارش دادند که چندین بار در روز سه پلتفرم رسانه‌های اجتماعی را بررسی می‌کنند که از کمتر از یک بار در روز تا بیش از ۲۰ بار متغیر است. محققان از این اطلاعات برای ساختن مقیاس استفاده کردند.

سپس شرکت کنندگان تحت اسکن مغزی fMRI قرار گرفتند. در طول این اسکن‌ها، به آنها نشانه‌ای نشان داده می‌شد تا بازخورد اجتماعی یک پاداش، یک مجازات یا خنثی در آنها مشاهده شود. آنها باید به سرعت دکمه‌ای را فشار می‌دادند که هدف ظاهر شد. سپس نوجوانان پاداش یا تنبیه اجتماعی دریافت می‌کردند.

تلزر گفت: «ما می‌توانیم از مغز آن‌ها عکس بگیریم و ببینیم کدام مناطق مغز با دیدن این پاداش‌های اجتماعی فعال می‌شوند و کدام مناطق مغز در طی این سه سال در پاسخ به پیش‌بینی بازخورد همتایان در حال تغییر هستند».

تلزر در ادامه افزود: «شرکت کنندگانی که در سن ۱۲ سالگی بیش از ۱۵ بار در روز رسانه‌های اجتماعی را چک می‌کردند، تفاوت‌هایی در نحوه رشد مغزشان در طول 3 سال آینده مشاهده شد.»

تلزر گفت: «این مسئله نشان می‌دهد نوجوانانی که به طور مداوم رسانه‌های اجتماعی خود را چک می‌کنند، نسبت به بازخورد همسالان خود حساس می‌شوند.»

وی گفت: «مغز آنها در طی آن سال‌ها بیشتر و بیشتر به بازخوردهای پاداش اجتماعی که پیش‌بینی می‌کنند، پاسخ می‌دهد.»

چیزی که مشخص نیست این است که این مسئله برای آینده آنها چه معنایی دارد.

به گفته تلزر، «این مسئله به طور بالقوه می‌تواند مغز را به سمت حساس شدن بیشتر و بیشتر به بازخورد اجتماعی سوق دهد و می‌تواند تا بزرگسالی ادامه یابد.»