به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: افزایش مدت زمان خدمت سربازی از ۲۱ به ۲۴ ماه فعلاً بعید است و ستاد نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی مرجع اعلام کننده مدت سربازی است.

"خیبرآنلاین" - سردار صدرالسادات، رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در نشست خبری خود به خبرنگاران گفت: سازمان وظیفه عمومی یکی از سازمانهایی است که مخاطب گسترده‌ای از طیف جوانان دارد و یکی از حساس‌ترین سازمانها در خصوص ارتباط با جوانان است.

به گزارش فارس، وی در ادامه گفت: در سازمان وظیفه عمومی فعالیت‌ها به دو بخش تقسیم می‌شود که اول تأمین نیروهای مسلح و اعزام سربازان به بخش‌های مختلف کشور است و در مرحله دوم رسیدگی به درخواستهایی که مشمولان در خصوص اعزام و معافیت‌ها و همچنین خروج از کشور از این سازمان دارند.

وی در ادامه افزود: با حجم زیاد مراجعاتی که به این سازمان در طول سال انجام می‌شود، اگر بخواهیم تمام فعالیت‌های این سازمان را به صورت حضوری انجام بدهیم قاعدتاً امکانپذیر نیست و از سامانه پلیس +10 برای انجام درخواست‌های مشمولان این سازمان استفاده می‌کنیم. در سال گذشته در سامانه پلیس +10 ، 2 میلیون و 700 درخواست در خصوص نظام وظیفه عمومی درج شده است.

سردار صدرالسادات گفت: با توجه به اینکه خدمات گسترده‌ای توسط این سازمان ارائه می‌شود در نظر داریم برای افزایش کیفیت و روان‌سازی ارائه این خدمات، از طریق اینترنت سامانه‌ای را طراحی کنیم که مشمولان بتوانند درخواست‌های خود و دیگر امور غیرحضوری سازمان وظیفه عمومی را در آن پیگیری کنند.

وی گفت: این اقدامات باعث کاهش مراجعات مردمی به این سازمان شده است. در سالهای گذشته ما روزانه 4 هزار و 500 مراجعه کننده داشتیم که همگی توقع داشتند به کار آنها رسیدگی شود ولی با حجم نیروی انسانی ما، این درخواستها سازگار نبود اما خوشبختانه امروز مراجعات حضوری ما به 450 تا 500 نفر در روز رسیده است.

صدرالسادات افزود: با توجه به سه موضوع دنبال شده، اول بازبینی و اصلاح بعضی از فرایندها و حتی حذف برخی فرآیندهای پیگیری مشمولان وظیفه عمومی، دوم استفاده از روشهای جدید با توجه به تکنولوژی‌ها و فضاهای جدید مانند ایجاد تلفن گویا، اختصاص سامانه پیامکی و ایجاد سایت سازمان وظیفه عمومی و در مرحله سوم توسعه خدمات الکترونیک و بازمهندسی سیستمهای جامع خود سازمان بوده است.

سردار صدرالسادات درباره کارتهای پایان خدمت قدیمی گفت: از ابتدای سال 90 تعویض کارتهای معافیت از خدمت آغاز شد و در سال 91 کسانی که کارت پایان خدمت بعد از سال 85 دریافت کرده بودند برای تعویض کارتهای خود فراخوانده شدند. این افراد تا اول تیر برای تعویض کارتهای خود مهلت دارند و کسانی که از سال 1370 به بعد، کارت پایان خدمت دریافت کرده‌اند می‌توانند از اول خرداد نسبت به تعویض کارتهای پایان خدمت خود اقدام کنند.

سردار صدرالسادات در ادامه با اشاره به تعویض کامل کارتهای معافیت، اعلام کرد: بیش از 2 میلیون کارت در مدت زمان تعیین شده تعویض شد که 300 تا 400 عدد از این کارتها به صورت جعلی صادر شده بود که سازمان نظام وظیفه عمومی این افراد را به مراجع قضایی معرفی کرد.

وی گفت: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته مشمولان خدمت سربازی می‌توانند در زمان درخواست اعزام به خدمت، تاریخ خدمت خود را در یک پروسه زمانی یک ساله بعد از گرفتن مدرک تحصیلی پیشنهاد دهند تا شاهد اعزام به موقع و کم شدن درخواستهای تغییر تاریخ اعزام توسط مشمولان باشیم.

وی در خصوص معافیت پزشکی مشمولان خارج از کشور گفت: کسانی که برای تحصیل از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند یا کسانی که مقیم خارج از کشور هستند برای بررسی معافیت پزشکی خود می‌توانند به مراکز پزشکی مورد تائید سازمان وظیفه عمومی در سه کشور آلمان، دوبی و چین مراجعه کنند و در آنجا نسبت به معاینات پزشکی درخصوص معافیت با هماهنگی سفارتخانه‌های ایران اقدام کنند.

سردار صدرالسادان گفت: تلاش ما در سازمان وظبفه عمومی این است که سربازان به نزدیکترین محل آموزش به استان‌های محل سکونت خود اعزام شوند ولی در برخی استان‌ها امکانات آموزش نیروهای نظامی نیست و طبیعتاً اعزام به مناطق دورتر صورت می‌گیرد اما متاهلان و خانواده شهدا به نزدیکترین یگان‌های خدمتی محل سکونت خود اعزام می‌شوند و این جزء ضابطه و قانون است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی در خصوص وضعیت سربازی که ماه گذشته در هنگام اعزام در حادثه رانندگی مجروح شده بود، گفت: همکاران ما در چند نوبت از این فرد عیادت کرده‌اند و با انجام مراحل اداری، این فرد با توجه به اینکه حادثه بعد از اعزام صورت گرفته و جزء بیمه نیروهای وظیفه ستادکل نیروهای مسلح محسوب می‌شده، هزینه‌های درمان و مجروحیت به او پرداخت خواهد شد.

سردار صدرالسادات در خصوص معافیت دوبرادری گفت: طبق قانون کسانی که دو برادر آنها به خدمت وظیفه عمومی اعزام شده باشند، برادر سوم می‌تواند منوط به ابلاغ نیروهای مسلح معاف شود ولی با توجه به اقتضا و شرایط نیروها در یگان‌های نظامی، این ابلاغ صورت نگرفته و این قانون درحال حاضر اجرایی نیست.

وی درخصوص معافیت دانش‌آموزان خارج از کشور گفت: دانش‌آموزانی که در مدارس مورد تائید آموزش پرورش یا بعد از آن در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم تحصیل می‌کنند فقط شامل معافیت تحصیلی می‌شوند و افرادی که دیپلم و پیش‌دانشگاهی آنها در داخل کشور بوده یا توسط مدارس آموزش راه دور که در ایران وجود دارد تحصیل کرده‌اند شامل معافیت تحصیلی افراد خارج از کشور نمی‌شود.

سردار صدرالسادات گفت: با توجه به نیاز اطلاع‌رسانی سازمان وظیفه عمومی، این سازمان سایتی به آدرس www.police.ir را در فضای اینترنت درنظر گرفته‌ایم که تمام قوانین نظام‌وظیفه برای مراجعه در آن موجود است. همچنین تلفن گویای 09680 به صورت 24 ساعته پاسخگوی تمام سوالات مشمولان سربازی است و این افراد می‌توانند از پییامک 611091 برای ارسال سوالات خود از سازمان وظیفه عمومی استفاده کنند.

وی درخصوص کسر خدمت به خبرنگاران گفت: افرادی که پدران آنها کمتر از 30 ماه در جبهه حضور داشته یا کمتر از 25درصد جانبازی داشته‌اند تا سال 90 به آنها کسری خدمت اعطا می‌شد ولی پس از آن دیگر این قانون اجرایی نیست و هیچ کسر خدمتی به این افراد اعطا نمی‌شود.

وی افزود: در زمان حاضر تنها کسر خدمت بسیجیان و افرادی که پروژه‌های تحقیقاتی به نیروهای مسلح ارائه می‌کنند در نظر گرفته می‌شود و همچنین کسر خدمت مناطق عملیاتی و بد آب‌وهوا اجرا می‌شود.

وی در خصوص افزایش زمان خدمت به 24 ماه، گفت: تعیین مدت خدمت در قانون 24 ماه در نظر گرفته شده اما اجرای آن منوط به یکسری شرایط است که در حال حاضر بعید می‌دانیم خدمت از 21 ماه به 24 ماه افزایش پیدا کند و تنها مرجع اعلام کننده مدت خدمت سربازی ستادکل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی است.

وی تأکید کرد: با توجه به فرارسیدن امتحانات پایان سال به تمام افرادی که در مقطع دیپلم و پیش‌دانشگاهی فارغ‌التحصیل می‌شوند اعلام می‌کنیم که این افراد تا یکسال دیگر برای اعزام مهلت دارند و اشکال قانونی از این بابت متوجه آنها نیست.

وی گفت: برای افزایش دوران مهلت اعزام به سربازی امتحانات خود را به تعویق یا شهریور نیندازند. افراد فارغ‌التحصیل در خرداد نیز مانند کسانی که در شهریور فارغ‌التحصیل شوند مهلت اعزام به سربازی دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: