به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۲۴۳۶۲
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۴
کلمه عزم ملی یعنی استفاده از همه ظرفیتها و توان انسانی جامعه و تمام ایرانیان با هر دین، مذهب، گرایش سیاسی، خصوصیت قومی، اقلیمی و بومی. عزم ملی یعنی همه پای کار باشند و دولت از مردم حمایت کند...
"خیبرآنلاین" - احمد طحانی/ سال 1393 از سوی امام خامنه ای حفظه الله، سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شد. عنوانی که در یک جمله همه چیز را در خود دارد. فرهنگ که زیربنای همه مسایل است، اقتصاد که از مهمترین دغدغه های زندگی هر فردی است، و بالاخره عزم ملی و مدیریت جهادی که چراغ راه مسیر رسیدن به موفقیت است.

عجیب کلمه ای است این کلمه «فرهنگ»؛ و برای اینکه بیش از پیش اهمیت این کلمه روشن بشود، ابتدا سخنان رهبر عظیم الشان انقلاب را در سالهای دور و نزدیک بررسی می کنیم:

1. بنده به عنوان گران‌بارترین مسئول در نظام جمهوری اسلامی که سنگینی این بار را هم خیلی خوب و با همه وجود حس می‌کنم، در عالم سیاست هیچ دغدغه‌ای ندارم. چون امروز در میدان سیاست در دنیا وضع ما بسیار خوب است و دشمن را دنبال خودمان می کشیم... در عرصه‌ اقتصادی - که فصل مهمی از مسایل کشور است - بنده از لحاظ حرکت اقتصادی جامعه، هیچ نگرانی ندارم. چون در این زمینه، کاری در حال انجام است و در مجموع که نگاه می کنیم کار بدی نیست...

و اما در عرصه‌ «فرهنگ» بنده به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می‌کنم. این دغدغه از آن دغدغه‌هایی است که آدمی به خاطر آن گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند، من چنين دغدغه‌ای دارم... (کتاب دغدغه های فرهنگی)2. ما به کسانی که اهل کار فرهنگی هستند، دایم می‌گوییم، به بعضی تکرار می‌کنیم، به بعضی التماس می‌کنیم، بعضی را در اینجا جمع می‌کنیم و به بعضی پیغام می‌دهیم که؛ آقا! «کار فرهنگی» بکنید. جواب کارِ فرهنگیِ باطل، کارِ فرهنگیِ حق است... (کتاب دغدغه های فرهنگی)

3. عرصه‌ فرهنگی، عرصه جهاد است. كسانی كه در این میدان جهاد فرهنگی حضور دارند، باید حق جهاد را به جا آورند و آن‌گونه كه شایسته است به ترویج ارزش‌های دینی و واقعیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بپردازند. (دیدار مقام معظم رهبری با جمعی از مسولان حوزه هنری و دست اندرکاران تولید و انتشار کتاب دا)

4. دغدغه فرهنگی و اهتمام به مساله فرهنگ، یک وقت یک حالت حساسیت شخصی است، یک وقت هم ناشی از نگرش به فرهنگ می باشد. آنچه مهم است این است که ما ببینیم واقعا فرهنگ چه تاثیری در سرنوشت کشور دارد و پرداختن به مساله فرهنگ و حساس بودن بر روی آن برای آینده ای که همه ما به آن علاقه مندیم و برای آن کار می کنیم، چقدر می تواند نقش ایفا کند؟ بخش عمده فرهنگ، همان عقاید و اخلاقیات یک فرد یا یک جامعه است. اساس و ریشه فرهنگ عبارت است از عقیده و برداشت و تلقی هر انسانی از واقعیت و حقایق عالم و نیز خلقیات فردی و خلقیات اجتماعی و ملی. (کتاب دغدغه های فرهنگی)

بررسی سخنان شخصیت های مختلفی که در رابطه با انقلاب اسلامی و مسایل فرهنگی و آرمان های انقلاب مطرح شده است، نیز می تواند راهگشا باشد:

الف) فرهنگ انقلاب، انقلاب فرهنگی

1. انقلاب اسلامی ایران رنسانس فرهنگی و هنری اصیل و معنوی بوده و بی‌تردید یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این انقلاب بزرگ و شکوه‌مند بازگشت به خویشتن در عرصه‌های فرهنگی و هنری است. (سخنان سردار دکتر بهمن کارگر، خبرگزاری دفاع مقدس)

2. جبهه فرزندان انقلاب اسلامی یک جبهه فرهنگی و ولایی است که بر اساس آموزه های دینی و فرمایشات مقام معظم رهبری اهداف خود را پیگیری می کند. (سخنان آیت الله ناصری، نماینده ولی فقیه در استان یزد)

3. در ايران انقلابي رخ داده است که همه معادلات را به هم ريخته، حساب‌هاي به اصطلاح علمي و جامعه‌شناسانه را نقش بر آب کرده است. کسي باور نمي‌کرد که انقلابي رخ بدهد که خاستگاه آن مساجد باشد، در حالي که هيچ تشکيلاتي هم در ميان مردم وجود نداشته باشد و مردم هيچ نوع تمرين حزبي و انقلابي هم نداشته باشند. به هر حال مي‌بينيم که غربي‌ها هم اين انقلاب را پديده نوظهوري مي‌دانند. (بخشی از سخنان استاد مطهری، کتاب پیرامون انقلاب اسلامی: 110)

4. انقلاب اسلامي عبارت است از حركت امّت مسلمان در جهت تغيير نظام غيراسلامي موجود و جايگزين نمودن يك نظام جامع و كامل اسلامي به‌جاي آن؛ همچنين تلاش براي اجراي مقررات، قوانين و برنامه‎هاي اسلامي در كليه شئون زندگي خويش. (آیت الله صدیقی، کتاب نهضت های اسلامی و انقلاب اسلامی ایران: 39)

5. انقلاب اسلامي، بيش و پيش از هر چيز، يك انقلاب فرهنگي است؛ نه يك انقلاب ‏سياسي، حقوقي و اقتصادي. البتّه اين به معناي نفي خصلت‏هاي سياسي، حقوقي و اقتصادي اين‏ انقلاب نيست؛ به عبارت ديگر، انقلاب اسلامي در عين حال كه به هيچ‌روي از سهم و تأثير عواملي همچون فقر مادّي و اقتصادي، ظلم اجتماعي و حقوقي و از دست دادن شأن و حيثيّت بين‏ المللي و جهاني در فاسد و نابهنجار ساختن زندگي انسان‏ها غفلت يا تغافل ندارد، بيشتر دل‌نگران محروم ماندن مردم از استكمالات معنوي و اخلاقي است و اگر با پديده‏ هاي اجتماعي‏ مانند فقر و ظلم هم مبارزه مي‏ كند، به علّت‏ تأثير منفي‏ است كه هر يك از اين پديده‏ ها در استكمال معنوي و اخلاقي بشر مي‏ تواند داشت. (علامه مصباح یزد، کتاب انقلاب اسلامی و ریشه های آن: 86)

ب) اقتصاد اسلامی، انقلاب اقتصادی

1. با وقوع انقلاب اسلامی این اندیشه در اذهان جهانیان شکل گرفت که انقلاب ایران وابسته به کدام جریان جهانی خواهد بود؟ آیا خط سرمایه‌داری انتخاب شود و یا خط غیر سرمایه‌داری و سوسیالیستی؟ حضرت امام خمینی(ره) در تبیین جهت‌گیری نظام اسلامی در پاسخ به این سؤال بیان داشتند که مکتب اسلامی به هیچ‌کدام یک از تئوری‌های غربی و شرقی وابسته نخواهد بود و به تبع نظام اقتصادی آن نیز مستقل از این دو نظام است. با وقوع انقلاب، شورای انقلاب اداره امور کشور را به دست گرفت. در این زمان ایران تحت تأثیر روحیات انقلابی و متأثر از شعار عدالت، مساوات و مبارزه با مظاهر سرمایه ­داری بود؛ از این رو با تملیک دارایی­ های سران و عناصر وابسته به رژیم، رنگ و بوی انقلابی به خود گرفت. (سایت بسیج)

2. ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخایر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا می‌دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی، سیاسی و... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد. (مقدمه ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاوتی توسط مقام معظم رهبری)

 ج) مدیریت جهادی

اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرایط کنونیِ فشارهای خباثت آمیزِ قدرتهای جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد. (سخنان امام خامنه ای در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی، شهردار و معاونین و شهرداران مناطق مختلف تهران)

د) عزم ملی

1. آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشارکت مردم تحقّق‌پذیر نیست. بنابراین علاوه بر مدیریّتی که مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصه‌ی اقتصاد، هم عرصه‌ی فرهنگ. بدون حضور مردم کار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد کرد. مردم در گروه‌های گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی میتوانند نقش‌آفرینی کنند. مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ فرهنگ. (سخنان امام خامنه ای در پیام نوروزی سال 1393)

2. کلمه عزم ملی یعنی استفاده از همه ظرفیتها و توان انسانی جامعه و تمام ایرانیان با هر دین، مذهب، گرایش سیاسی، خصوصیت قومی، اقلیمی و بومی. (سخنان آیت الله ملک حسینی، عضو مجلس خبرگان رهبری)

3. عزم ملی یعنی همه پای کار باشند و دولت از مردم حمایت کند. (حجت الاسلام اصغر عسکری، امام جمعه جیرفت)

* کلام پایانی

امروز که 34 سال از آغاز انقلاب فرهنگی، با پیام مهم امام خمینی(ره) در فروردین ماه سال 1359 گذشته است، باید با نگاهی به گذشته، از اشتباهاتی که رخ داده درس گرفت، و همینطور با نگاه به آینده، نقاط حساس فرهنگی را مورد توجه قرار داد. وجود کلمه «عزم ملی» در عنوان سال جدید نشان می دهد که همه باید دست به دست هم بدهند و تلاش کنند؛ چراکه مسایل فرهنگی یک کشور و حتی بالاتر از آن، مسایل فرهنگی یک انقلاب جهانی مساله ای نیست که توسط یک ارگان و نهاد خاص انجام شود. مسولین نهادهای اجرایی کشور، نمایندگان مجلس و سایر مسولین کشور، نیاز به یک هم پیمانی و همپوشانی برای حرکت در این مسیر دارند و «عزم ملی» می تواند حرکت مسئولان را بیش از پیش سرعت بخشد؛ چراکه قطعا حکومت بدون مردم و مردم بدون حکومت در انجام هیچ هدفی به طور کامل موفق نخواهند بود. امید که در سال جدید، با تکیه بر فرمایشات رهبر عظیم الشان انقلاب و همت مسئولان با مدیریت جهادی و عزم ملی، فرهنگ انقلاب اسلامی پیش از پیش در جهان انعکاس یابد و ضعف های فرهنگی کشور در مبارزه با تهاجم فرهنگی، یکی پس از دیگری پوشش داده شود و اقتصاد کشور به شادابی و پویایی بیش از پیش دست یابد؛ ان شاءالله.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
عمارنامه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۶
0
0
سلام و درود؛
دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
(...)
موفق و پیروز باشید .
یا علی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: