به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
نگارنده از آقاي روحاني كه خود از علما و بزرگان دين و فرهيختگان است، فروتنانه مي خواهد با دينداران و اهالي حوزه مهربانتر سخن بگويد. اين رويكرد به ترويج دين و اخلاق و پاسداري مذهب رسمي در كشور كمك مي كند.
"خیبرآنلاین" - محمد کاظم انبارلویی سردبیر روزنامه رسالت در یادداشتی با عنوان " بازخوانی سوگند ریاست جمهوری" نوشت: رئيس جمهور براساس اصل يكصدوبيست  ويكم قانون اساسي در مجلس شوراي اسلامي در مقابل نمايندگان ملت با حضور رئيس قوه قضائيه و اعضاي شوراي نگهبان حضور مي يابد و سوگند ياد مي كند و سوگندنامه را امضا مي نمايد. رئيس جمهور سوگند ياد مي كند:
"پاسدار مذهب رسمي كشور باشد و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلاي كشور و ترويج دين و اخلاق نمايد."
بدون شك پاسداري از مذهب رسمي  كشور و ترويج دين و اخلاق از وظايف كليدي رئيس جمهور و دولت تحت امر اوست. اين سوگند نسبت رئيس جمهور را با مذهب رسمي، ترويج دين و اخلاق را دقيقا مشخص كرده است.
طبيعي است رئيس جمهور بايد از هر فرصتي براي پاسداري از مذهب رسمي و ترويج دين و اخلاق بهره گيري كند.
رئيس جمهور پس از مقام رهبري عاليترين مقام رسمي كشور است و اين مرتبت به او موقعيتي در جمهوري اسلامي مي دهد تا بتواند وظيفه پاسداري از مذهب رسمي و ترويج دين و اخلاق را در مقام رياست قوه مجريه عملياتي كند.
با اين مقدمه مي رويم به بازخواني مواضع رئيس جمهور در دو سه هفته  اخير؛ رئيس جمهور محترم درجشنواره ارتباطات مي گويد؛
- دوران رساندن پيام از بلندگوها و منبرهاي يكطرفه و سنتي به سر آمده است. كمكم به نقطهاي ميرسيم كه جايي براي استبداد پيام نباشد.(1)
رئيس جمهور محترم در همايش بيمه سلامت همگاني مي گويد: "بگذاريم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب كنند. نمي توان با زور شلاق مردم را به بهشت برد!"(2)
جناب آقاي روحاني رئيس جمهور محترم در مراسم هفته جهاني محيط زيست مي گويد:
- عدهاي بيكار و متوهم مدام غصه آخرت مردم را مي خورند در حاليكه نه مي دانند دين چيست و نه آخرت.
- دين را نبايد دست دولت داد، دولت ديني خوب است، اما در مورد دين دولتي بحث كنيم. دين بايد دست علما، حوزهها، مراجع و صاحبنظران و فرهيختگان و دلسوزان باشد. آنها بيايند دين را تبليغ كنند.(3)
مخاطب رئيس جمهور در اين بيانات كيست؟ در شرايطي كه صدها كانال ماهوارهاي دشمن دين و دنياي مردم ما را هدف قرار داده است، در شرايطي كه در فضاي مجازي دشمن با سايتهاي ضداخلاقي و مستهجن كه سر در آخور هاليوود و امپراتوري رسانهاي صهيونيستها دارد اخلاق و فضيلتهاي ديني را مورد هجوم قرار مي دهد، نوك حمله رئيس جمهور در عمل به ترويج دين و اخلاق بنا به سوگند رياست جمهوري به كدامين سو است؟
اساسا منبر يك رسانه يكطرفه نيست. فرستنده پيام و گيرنده پيام در يك ارتباط چهره به چهره در برابر هم هستند. راز و رمز توفيق در رسانه منبر همين است. در جشنواره ارتباطات سخن از استبداد پيام آوردن و ربط آن به رسانه منبر آن هم از سوي رئيس جمهور كه خود روحاني است، چه معني مي دهد؟!
رئيس جمهور مي گويد: تبليغ دين بر عهده علما، صاحبنظران و فرهيختگان و دلسوزان است. سئوال اين است كه مگر جناب رئيس جمهور خود جزء علما نيست؟ او خود را صاحبنظر در دين و فرهيخته و دلسوز نمي داند؟ مگر با انتخاب مردم او با تبليغ دين به عنوان يك عالم ديني در كسوت فرهيختگي خداحافظي كرده است؟!
اگر مردم خود راه بهشت را انتخاب ميكردند، اساسا فلسفه ارسال رسل و نزول وحي و آوردن پيامبران به عنوان شريعت الهي چيست؟
كدام پيامبر را سراغ داريم كه مردم را به زور شلاق به بهشت دعوت كرده است. كدام عالم ديني را در طول حيات دين سراغ داريد كه با زور شلاق دين را تبليغ كرده است. چرا متلك هاي جريان روشنفكري عليه عالمان دين بايد از دهان و از ترييون هاي دولتي بيرون آيد؟!
آيا مراجع عاليقدر، علما و نخبگان ديني در دانشگاه و حوزه كه غصه دين و آخرت مردم را مي خورند و دغدغه ترويج و تبليغ دين دارند واقعا بيكار هستند؟!
آنها نميدانند دين چيست؟ آخرت كدام است؟ اگر اينها ندانند دين چيست و آخرت كدام است، پس چه كساني ميدانند؟
رئيسجمهور محترم خود اذعان دارند كه تبليغ دين را بايد دست علما و مراجع و فرهيختگان داد. خب اگر اينها بيايند تبليغ دين كنند، بايد گفت يك عده بيكار هستند؟ اگر آنها از روي دغدغه دينداري و دغدغه آخرت مردم به ترويج دين بپردازند،گفته شود آنها نه مي دانند دين چيست و نه آخرت؟! اينجا سخن از امپرياليسم خبري جهان و جريان مسلط رسانه اي صهيونيسم كه در برابر دين ايستاده اند، نيست. اينجا سرانگشت اشاره رئيس جمهور به حوزه و دانشگاه است.     
آيا اينگونه سخن گفتن با فرهيختگان حوزه و دانشگاه اعتدال است؟ اين اعتدال فاصله دولت و حوزه و دينداران را زياد  و در مهلكه افراط و تفريط هدايت مي كند. بايد ديد وقتي رئيس جمهور سخن مي گويد شب قبل از آن، مشاوران رسانه اي و طراحان پيام رئيس جمهور، سخنان وي را در مسير سوگند و اداي وظايف رياست جمهوري هدايت مي كنند يا در مسير جريان روشنفكري كه از هر فرصت براي ضربه زدن به حوزه و دين و دينداران سود مي جويند؟
جناب آقاي روحاني ميفرمايند: "به عنوان رئيس جمهوري از شرايط پهناي باند راضي نيستم."(4) در حاليكه نخبگان كشور در شوراي عالي فضاي مجازي دغدغه حفظ دين و اخلاق جامعه اسلامي ما را دارند، در حالي كه حتي در كشورهاي ديگر كه دغدغه هاي اخلاقي ندارند، از پيچيدگي فضاي مجازي مطلع هستند و دغدغه هاي امنيتي و حفظ اسرار ملي دارند، رئيس جمهور بدون دغدغه موضوع افزايش پهناي باند را در جشنواره ملي ارتباطات و فناوري اعلام مي كند. آيا اين موضع در راستاي سوگند وي در پاسداري از مذهب رسمي و ترويج دين و اخلاق و پاسداري از استقلال و مرزهاي سياسي و فرهنگي كشور است؟!
اگر پاسخ، مثبت است، رئيس جمهور از مسئولان ذيربط سئوال كنند كه در اين گشايش پهناي باند در فضاي مجازي چه چيزي بين ما و دنيا مبادله شده است؟
علما و مراجع به وظيفه خود در ترويج دين اهتمام دارند. اما آيا عمل رئيس جمهور به سوگند خود و تعهد دولت در ترويج دين، نامش دولتي كردن دين است؟!
دولت با عمل به اين وظيفه به مشروعيت خود كمك و پايگاههاي خود را در ميان دينداران تقويت ميكند.
دولت نبايد به بهانه اينكه متهم به ترويج دين دولتي ميشود، وظايف و سوگند خود را در قانون اساسي در قبال ترويج دين و اخلاق تعطيل كند.
نگارنده از آقاي روحاني كه خود از علما و بزرگان دين و فرهيختگان است، فروتنانه مي خواهد با دينداران و اهالي حوزه مهربانتر سخن بگويد. اين رويكرد به ترويج دين و اخلاق و پاسداري مذهب رسمي در كشور كمك مي كند.
پينوشتها:
1- روزنامه آرمان 28 ارديبهشت 93
2- كيهان يكشنبه 4خرداد 93
3- پايگاه اطلاعرساني رياستجمهوري 10خرداد 93
4 - روزنامه ايران 28ارديبهشت 93
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۰
0
0
تنها فرقی که بین (...) و محمد رضا پهلوی وجود دارد چیست ؟؟؟؟
محمد رضا معممم نبود آخوندهایی اطرافش بودنند قرآن را می بوسید زیارت امام رضا هم می رفت و خانه خدا هم رفته بود اما می گفت دین باید در مساجد باشد قرآن فقط جهت مردگان خوانده شود زیرا می دانست زنده که قرآن بخواند و تفکر کند سرطان می شود بجان شاه و ارباب ..
خداوکیلی رونق ماهواره و فیس بوک و دیگر شبکه انسان را به کجا می برد ؟
خدا می دونه موارد فوق نه به نفع حکومت است و نه به نفع بیننده
زیرا حاکمان در ایران هر چه از خدا دور شده باشند نمی توانند مثل شیاطین غربی و اروپایی شونند نمی توانند صورت زنان را بوسه زنند نمی توانند هم جتس گرا شونند و یا تاییدش کنند خوب همین نتواتستن ها می شود بلای جان حاکم ..
و اما مردم با ژن های ایرانی چقدر می توانند فیلم های حیوانی شیاطین را تماشا کنند
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: