به‌روز شده در: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
دکتر عباسعلی نورا کارشناس اقتصادی نیز بر این باور است که سپرده های مردم در بانک ها سودی میلیاردی برای بانک ها دارد و این کارمزدها در آخر به مصلحت اقتصاد کشور نمی باشد
"خیبرآنلاین" - دریافت کارمزد توسط سیستم بانکداری کشور همیشه مورد توجه کارشناسان اقتصادی بوده است. دریافت این نوع کارمزد این روزها بیشتر در خبرها دیده می شود و به فاصله سه ماه از افزایش کارمزد خدمات بانکی در کشور این بار قرار است تا از پایانه های فروش (pos) هم کارمزد دریافت شود. بانک‌ مرکزی چند روز پیش در پیشنهادی که به شورای پول و اعتبار داده اصرار دارد تا شورای پول مجوز اخذ کارمزد از پایانه‌های فروش را صادر کند تا پذیرندگان پایانه‌های فروش از ابتدای آبان‌ماه یعنی یک‌ماه دیگر به ازای هر تراکنش مبلغی به‌عنوان کارمزد پرداخت کنند.

به گزارش 598، شبکه بانکی کشور برای جبران هزینه های خود و کسب درآمد اقدام به دریافت کارمزد از اکثر فعالیت های الکترونیک بانکی می کند. مثلا مانده‌گیری از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان مشمول کارمزد شده و 100 تومان در هر نوبت از حساب کاربران کسر می‌شود. برای انتقال وجه به صورت الکترونیکی از کارتی به کارت دیگر در هر صورت از حساب‌تان کارمزد کم می‌شود. در حال حاضر تا مبلغ یک میلیون تومان، 500 تومان کارمزد، از یک تا دو میلیون تومان انتقال، 700 تومان کارمزد، از دو تا سه میلیون تومان انتقال وجه، 900 تومان کارمزد و به ازای هر یک میلیون تومان وجهی که افزایش می‌یابد، 200 تومان به نرخ کارمزد افزوده می‌شود.


بانک ها برای دریافت دسته چک هم از مشتری مبلغی به عنوان کارمزد صدور دریافت می کنند. برای واریز کردن نقدی پول به حساب دیگران از شعبه‌های یک بانک به بانک دیگری که در آن حساب دارید پول واریز کنید و در آن بانک هیچ حسابی نداشته باشید، باید کارمزد بدهید. برای نقد کردن چک در بانک‌ها هم تمام عملیات مربوط به نقد کردن چک از جمله خواباندن به حساب مشمول دریافت کارمزد است. رقم کارمزد هم بسته به مبلغ چک و نوع عملیات متفاوت محاسبه مبگردد.

اما کارشناسان اقتصادی این کارمزدها را یک تخلف و اشتباه مهم میدانند. علي فاضلي، رئيس شوراي اصناف كشور دراين‌باره می گوید: اصل اين موضوع خلاف است و حتي اگر قرار باشد چنين هزينه‌اي دريافت شود بايد اين كار به‌صورت نهادينه انجام گردد و ازطريق شوراي اصناف به واحدها اعلام و ابلاغ شود. بايد اين موضوع و نحوه اخذ كارمزد به‌طور دقيق تعريف و مشخص شود كه اين كارمزد بايد به چه ميزاني باشد.

غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی این اقدام بانک مرکزی را جایز نمی داند "به نظر من گرفتن پول از خدمات بانکی نه تنها شرعی نیست بلکه باید به این کار بانک مرکزی هم باید ایراد گرفت". این کارشناس اقتصادی معتقد است که بانک ها باید هزینه های غیر ضروری خود را کاهش دهند نه اینکه برای جبران هزینه ها از مردم کارمزد بگیرند "نباید بانک ها هزینه های خود را از جیب مردم تامین نمایند بلکه باید نسبت به کاهش هزینه های لوکس و غیرضروری خود اقدام کنند. پول مردم نزد بانک هاست و بانک ها موظف به ارائه خدمات رایگان به مردم هستند، ضمن آنکه برای هر اقدامی باید گرفتن هزینه ها منطقی باشد".

دکتر عباسعلی نورا کارشناس اقتصادی نیز بر این باور است که سپرده های مردم در بانک ها سودی میلیاردی برای بانک ها دارد و این کارمزدها در آخر به مصلحت اقتصاد کشور نمی باشد "حجم سپرده های مردم نزد بانک ها میلیاردها تومان سود برای آنها ایجاد می کند، بنابراین بانک ها نباید این درآمدها را فراموش و از خدمات بانکی کوچک پول دریافت کنند. برای آنکه زمان را در اختیار بگیریم و حجم کار نظام بانکی را هم کاهش دهیم، باید شرایطی ایجاد شود تا مردم دغدغه وقت نداشته باشند و به سهولت کارهای خود را انجام دهند و چون پول مردم بدون کارمزد در اختیار بانک ها قرار می گیرد، گرفتن هرگونه وجهی به مصلحت بانکداری الکترونیکی نیست".

با وجود اعلام نگرانی و مخالفت نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی با دریافت کارمزدهای بالا در تراکنش های الکترونیک اما بانک ها سعی در بیشتر کردن کارمزد بانکداری الکترونیک هستند و این کار که در اساس با بانکداری الکترونیک در تناقض است در آخر باعث ضربه خوردن منافع ملی کشور می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: