به‌روز شده در: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۳۸۳۱۸
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۰
به آنان كه آمده اند، بگوييم اينجا را ما آبادان، خرمشهر، شلمچه، هويزه، بستان و سوسنگرد، دهلران و موسيان و... ناميده ايم ولي بايد دانست اينجا قطعه اي از بهشت است
"خیبرآنلاین" - عبدالرحیم سوارنژاد * / چند سال است كه نيروی مقاومت بسيج اردوهايی را با عنوان راهيان نور برگزار ميی كند و دانش آموزان را براي بازديد از مناطق دوران دفاع مقدس به جبهه ها اعزام مي نمايد و توانسته است با اين تجربه ضمن رفع كاستی هاي فضای فرهنگی، به ارزش‌های متعالی قوام بخشد و خلأ كار گروهي و سفرجمعي جوانان را پُر نمايد تا ضمن واكاوي افتخارات تاريخ معاصر در ارائه الگوي مناسب، بخشي از اوقات فراغت را نيز پُربار نمايد.

زيارت به عنوان يك عامل تاثيرگذار بر روحيه و رفتار كه از نظم و آدابي خاص برخوردار است، يكي از راهكارهاي سالم سازي اجتماعي و توجه به اخلاق و ارتقاي معنويت درون ساختار جامعه است كه مي تواند مسير نسل جوان را براي بالندگي و شكوفايي و اعتماد به نفس و خودباوری هموار سازد و كاركردي مناسب جهت نيل به اهداف تربيتي با خود دارد كه اين امر با كمترين هزينه در برگزاری اردوها محقق و عملياتي مي گردد.

در اردوهاي راهيان ديار نور و بازديد از جبهه هاي هشت سال دفاع مقدس، ذكر تسبيح و قرائت قرآن كوچكي كه با انگشتاني كه انگشتر عقيق در آن است، با پاك كردن دوباره عرق جبين با چفيه هاي به يادگارمانده ميراثي رزمندگان و بستن پيشاني بندهاي رنگي، حال و هواي دانش آموزان را دگرگون مي سازد و خود را با تصاوير پر از لبخند درون قاب‌ها شبيه سازي مي كنند و در اين تشبيه، يك اطمينان و امنيت ايجاد مي شود و بازدارندگي از منكرات و پرداختن به معروفات تقويت مي گردند؛ توقف در رمل‌هايي كه حركت گام‌ها را نشان مي دهد و حاشا را برمي چيند، صداقت و راستگويي را ملكه ذهن مي سازد و در تماشاي سكوت آرامش دهنده جبهه ها، زمزمه هاي دعا در مقتل پاكترين مردان خدايي روزگار، دل را جلا مي دهد. وقتي چشم‌ها به تماشاي خاك مي نشينند به ياد مردانگي بوتراب، اشكي بر گونه جاري مي شود و همه خوبيها در مقابل رديف مي شوند تا از ميان آنان گزينه برتر انتخاب شود و چراغ راه گردد براي فردايي كه در انتظار است.

بوسه عاشقانه بر تراب راز، عشقبازي را عيان مي سازد و بوسه را معنا مي كند كه در رزم و ستيز چگونه روشنايي مستولي مي شود و خورشيد طلوع مي كند و بر جهان نور مي پاشد و شب مي گريزد و در اين راز دريايي از دانسته ها را انتقال مي دهد تا با اين دانسته ها شكوفه ها به بار نشينند و گلها به زيبايي فضا را عطرآگين سازند و زيبايي را منتشر سازند و لاله ها براي آنان كه سرود آزادگي و امام خواهي سر داده اند، سر تكان دهند و باد به كُرنش در آيد و نام شهيد در ميان تار و پود حيات ريشه بدواند و با اين نام جاودانگي هديه داده شود و اندوخته ها افزون يابند و بركت بر نعمت ارزاني يابد. عزت و استقلال و سربلندي را مي بينند كه از درون آن خاك براي يك ملت زاده مي شوند و در كنارشان قرار مي گيرند و دشمناني كه از تقدس خاك پا به فرار گذاشته اند، همه در نگاه جوانان راهيان نور تصوير مي شوند و اشكها بر اراده محكم براي ادامه راه گواهي مي دهند. آنجا با چينش سفره اي از مهرباني كه طلايه داران نور خلق نموده اند، به رسم سنت ايراني در عرصه كارزار، دليرمرداني كه لبخندشان در آينه همه نسلها پيداست و همت، دقايقي، هاشمي، باكري، علم الهدي، جهان آرا و... در كنار سفره مي خوانندشان تا عهد ببندند كه بر پيمانشان با شهيدان مانده اند و بگويند آمده اند تا در قلبهايشان انقلابي عظيم به وجود آيد و تحولي شگرف در احوال و سكناتشان منطبق با آئين از خاك به افلاك رفتگاني كه اين معبر را باز كرده اند، به وقوع بپيوندد و قدر فداكاراني كه واژه هاي زندگي خوب براي انسانها را به زيبايي كنار هم چيدند و خويش پر كشيدند را بدانند.

به بهانه برگزاری اردوهای راهيان نور

اردوهاي راهيان نور از محوري ترين برنامه هاي فرهنگي است كه خلا گسست نسل‌ها را با مشاهده واقعيت‌هاي تاريخ دفاع مقدس به صورت ملموس پُر مي نمايد و با روش هنرمندانه برنامه ريزان در روايت درست واقعه هاي جبهه مي تواند در پرورش و تربيت نسل انقلابي معنويت گراي اخلاق مدار، جهت حركت به سوي آينده را با نيروي انساني فهيم و كيفي را ترسيم كند. در اين اردوها نگاه به هويت رزمندگي و پيشينه مقاومت با اتكا بر توانمندي‌هاي بومي و قدرت ايمان همراه با قابليت‌هاي حماسه ساز و جستجوي در زواياي گمشده در اذهان و غوص در رویدادهای متعدد درون اين پديده در تاریخ معاصر شرايطي براي حاضران به وجود مي آورد كه خود را ناگزير به انتشار واقعيت‌هاي برجاي مانده و دفاع جانانه از اين رويداد تاريخي مي بينند كه اگر به آن نپردازند، خود را مستحق و مستوجب عذاب مي پندارند لذا حركت آفريني و استمرار مقاومت را از بديهي ترين بازده اين برنامه هاي اردويي بايد برشمرد.

در اين مسير پاسخ‌هاي مستدل و منطقي براي غرض ورزاني كه چشم بصيرت ندارند دريافت مي شود تا تسليم شوند وگرنه از ميان خوبان و نيكان رانده مي شوند و به اردوگاه ديگر اسكان داده مي شوند؛ به آنجايي كه نام هيچكدام از اهالي اش ماندگار نيست و از مكتب عاشورايي، كلمه اي ياد نگرفته اند و كوفي مسلك و عهدشكن گشتند!

درس‌هايي كه از بازديد جبهه ها گرفته مي شود، سرشار از ايثار و از خودگذشتگي و جانفشاني است و در هر امري كه ايثار به عنوان يك راهكار انتخاب شود، ضمن ماندگاري، جامعه را نيز با خود همراه مي سازد و قلبها را تسخير مي كند و مدد الهي را با خود خواهد داشت و در جايي كه بتها شكسته شوند و نيروهاي غير، كنار زده شوند و توكل به كار آيد، نصرت نيز مي آيد و پاداشش رستگاري خواهد بود و با اين ره‌آورد كه مبتني بر توكل است، به معنويتي غيرقابل وصف نائل مي شوند و گذشته افتخارآميز اوراق دفتر اين ديار را طلايي مي كند و بيگانگان لعن و نفرين خواهند شد و ياراي ايستادن نمي يابند و اراده براي مبارزه با بيگانه مستحكم، مصمم و مضاعف مي گردد و عناصر معرفت افزایی در کنار هم قرار می گيرند تا از این بحر معرفت، ایده ای متولد شود که عالی ترین نگاه را به انسان و جامع ترین راه را برای زندگی معرفی می کند. راويان دفاع مقدس بايد رسالت عميق و دشوار خويش را در انتفال مفاهيم ارزشي و فرهنگ شهادت طلبي و آماده سازي اذهان براي حضور در عرصه دفاع از ارزشها و باورهاي ديني بدانند و به آن توجه كنند كه رسالت تربيت يك نسل مهذب به دست شماست و بايد در انتقال و تفهيم ارزش‌هاي برجاي مانده از شهيدان و دلاورمردان در مشهد سربلندي پاكمردان و رزمگاه كساني كه همنشين فرشتگان بودند و نواي قافله سالار را با گوش جان شنيدند و اطاعت كردند، اهتمام جدي نمود و از همه ظرفيت‌ها به نحو مطلوب براي تحقق اهداف اردوها بهره برد كه آينده در مورد تلاش‌هاي شما قضاوت خواهد كرد و فرداي اين ديار كه سرشار از ذكر و توسل و توكل است، به امروزي نگاه مي كند كه چگونه عمل مي كنيم.

بايد به آنان كه آمده اند، بگوييم اينجا را ما آبادان، خرمشهر، شلمچه، هويزه، بستان و سوسنگرد، دهلران و موسيان و... ناميده ايم ولي بايد دانست اينجا قطعه اي از بهشت است و فقط خوبان به بهشت مي روند. در شرحي بيشتر و بهتر بايد گفت فرهنگ دفاع مقدس حديث كساي ولايت است و اشاعه آن در زير كسا كنار حسنين(ع) قرار گرفتن است.

اردوي راهيان نور ازدريچه اخلاق نگاه كردن است؛ نبايد انتظار از ديگران داشت بايد به تكليف خود عمل كنيم و در اين راه سختي ها را به جان بخريم كه عبادتي پرثواب است و ورود به معبدي است كه فرشتگان سلام مي كنند.

به بهانه برگزاري اردوهاي راهيان نور

* عبدالرحیم سوارنژاد
رزمنده - کارشناس مدیریت
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مرتضی خاکپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
0
0
...


مظلوم رزمندگان جانبازان دفاع مقدس گرسنه و بی معیشت ؟!

روزی و معیشت رزمندگان دفاع مقدس را باید مفسد ترین نامرد روزگار

تعیین کند ؟!==========...

آیین نامه اجرایی درصد جانبازی

(...)

الیاس نادران:

(...) رئیس باند فساد فاطمی است .

کد خبر: ۴۴۳۹۲۱۷ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۲


(...) عضو فراکسیون اصولگرایان از عدم دستگیری (...) انتقاد کرد و نسبت به باند فساد خیابان فاطمی افشاگری

نمود.
(...)
==========

خدایا

خدایااااااااااااااااااااااااااااااااا

خدا خودت بفریاد جانبازان 5 % برس ؟!

آمین

...


(...)
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی و حقوقی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: