به‌روز شده در: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین" - خطیب نمازجمعه تهران گفت: یکی از فرهنگ‌های عاشورا، احیای غیرت دینی یعنی عدم اجازه تجاوز به حریم دین بود که تجلی آن امر به معروف و نهی از منکر است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی "خیبرآنلاین"، آیت‌الله سید ‌احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری و خطیب موقت نمازجمعه تهران، در خطبه‌های امروز این نماز، عاشورا را مکتبی ماندگار و جریانی مستمر در تاریخ خواند و گفت: فرهنگ عاشورا فرهنگ قرآن است و همانند قرآن ابعادی عمیق دارد.

وی از باقی ماندن فرهنگ عاشورا به عنوان فرهنگ عزت و عظمت به عنوان راز و رمز تشویق امامان(ع) به عزاداری سید و سالار شهیدان یاد کرد و درباره ابعاد فرهنگی عاشورا خاطر‌نشان کرد: اولین فرهنگ این مکتب، عشق به خداست که هم در خود سالار شهیدان و هم در یاران ایشان نمایان است.

آیت الله خاتمی فرهنگ وفاداری به دین و تجلی دین یعنی وفای عهد به خدا و امام(ع) به عنوان حجت خدا را دومین فرهنگ عاشورا خواند و اظهار داشت: سومین فرهنگ عاشورا احیای غیرت دینی یعنی عدم اجازه تجاوز به حریم دین بود که تجلی آن امر به معروف و نهی از منکر است.

وی از نصح و دلسوزی حتی نسبت به دشمن به عنوان دیگر بعد فرهنگی عاشورا نام برد و با اشاره به خطبه‌های مکرر امام حسین(ع) هم در روز عاشورا و هم در مسیر حرکت به سمت کربلا گفت: ولایتمداری پنجمین بعد فرهنگ عاشوراست و بر مبنای آن همه شهدای کربلا بر این بینش بودند که باید خود را فدای ولایت کنند.

برای اتمام حجت پای میز مذاکره آمدیم/فرهنگ عاشورا و اربعین مقاومت است/تجلیل از طرح تحول نظام سلامت/عربستان در برابر آدمکشی وهابیت پاسخگو باشد/اسراییل باید از صحنه روزگار محو شود

خطیب جمعه تهران با اشاره به فرهنگ عزت و ذلت‌ناپذیری به عنوان ششمین بعد فرهنگی عاشورا اضافه کرد: فرهنگ دیگر مکتب عاشورا رعایت اخلاق و حقوق مردم است؛ امام حسین(ع) صبح عاشورا می‌فرماید «کسی که حق‌الناس برعهده‌اش است شایستگی حضور در این اردوگاه را ندارد» و سخنی نیز در عصر عاشورا خطاب به امام سجاد(ع) دارد که می‌فرماید بپرهیز از ستم به کسی که یاوری جز خدا ندارد».

آیت الله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عزاداری ملت ایران در ایام محرم گفت: زبان عاجز است از توصیف شور حسینی که ملت بزرگ ایران آفرید و سراسر ایران در تاسوعا و عاشورا عزاخانه ابی‌عبدالله(ع) بود.

وی با یادآوری اینکه ما مدیون امام حسین(ع) هستیم و 15 خرداد به عنوان آغاز انقلاب مقارن با روز 12 محرم بود اظهار داشت: عاشورایی‌ها بذر انقلاب را نشاندند و در طول دوران طاغوت، این محرم  بود که شور حسینی(ع) را زنده کرد و رژیم هم از همین نگران بود.

آیت الله خاتمی به جمله امام راحل مبنی بر پیروزی خون بر شمشیر در ماه محرم و تحلیل نویی که ایشان از نهضت کربلا ارائه کرد اشاره و اظهار داشت: امسال روز عاشورا مقارن با 13 آبان بود؛ شور حسینی(ع) مردم در سراسر کشور هیجان دیگری پیدا کرد و شعار هیهات من الذله مردم بیعت با ابی‌عبدالله(ع) بود.

وی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطر آیت‌الله مهدوی کنی و حضور همیشگی او در صفوف اول نمازجمعه از وی به عنوان فقیهی دین‌شناس و یکی از پیشگامان مبارزه و جهاد یاد کرد و افزود: آیت‌الله مهدوی‌کنی پس از انقلاب اسلامی هرجا که انقلاب حضور ایشان را می‌طلبید، حاضر بود و استاد اخلاقی بود که ریاست، روشش را تغییر نداد و ذره‌ای خلل در او پیدا نشد؛ ولایی بود و ولایی ماند.

خطیب جمعه تهران با اشاره به درگذشت جورج جرداق نویسنده مسیحی در هفته گذشته گفت: او عاشق بیقرار مولا علی(ع) بود و 4 دهه از عمرش را خرج مولا کرد و حاضر نشد با قلمی که در مورد علی(ع) نوشته است، درباره دیگر شخصیت‌ها بنویسد.

وی ضمن تجلیل از طرح تحول نظام سلامت که سومین گام آن آغاز شده است، آن را خدمت به مردم خواند و با ابراز امیدواری نسبت به همراهی نظام پزشکی بیمه‌های پایه و تکمیلی و بیمارستان‌های دولتی و خصوصی برای پاگرفتن این طرح در بخش دیگری از سخنان خود به یکی دیگر از نصیحت‌های سید‌الشهدا(ع) در روز عاشورا اشاره کرد و گفت: امام حسین(ع) به حضرت زین‌العابدین(ع) می‌فرمایند صبور برحق باش اگرچه برایت تلخ باشد.

آیت‌الله خاتمی این سخن را جان‌مایه عمر ابی‌عبدالله برشمرد و ادامه داد: بُعد هشتم پیام عاشورا عنصر مقاومت است که شما در پوشش هیهات من‌الذله بیان می‌کنید.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ عاشورا و اربعین فرهنگ مقاومت است، گفت: طاغوت سعی داشت فرهنگ عاشورا را تبدیل به یک فرهنگ صرفا تسلی‌بخش کند.

امام جمعه موقت تهران دفاع امام حسین(ع) و بازماندگان ایشان را خردمندانه ذکر کرد و با اشاره به بعضی تحلیل‌های نادرست اظهار داشت: بعضی می‌گویند فرهنگ عاشورا خردمندانه نبود و از اربعین به بعد خردمندانه شد و جمهوری اسلامی نیز در حال عبور از فرهنگ عاشورا به فرهنگ اربعین است؛ به خدا قسم شما نه عاشورا و نه اربعین را نشناختید.

وی با یادآوری سلسله قیام‌های پس از اربعین که سلطه بنی‌امیه را برچید، زیربنای تحلیل‌های یادشده را گرفتن شور حسینی(ع) از مردم برشمرد و گفت: بعضی می‌خواهند فرهنگ مقاومت در قاموس انقلاب نماند اما مقاومت در درون انقلاب اسلامی هست و خواهد ماند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اظهارات اخیر اوباما مبنی بر اینکه تحریم‌ها ایران را به پای میز مذاکرات کشانده است، گفت: این تحلیل غلط است زیرا ما حسینی(ع) و عاشورایی هستیم و راه ما راه مقاومت است و اگر درست می‌خواهید بفهمید، اتمام حجت، ما را به پای میز مذاکرات آورد.

وی در این باره افزود: عده‌ای مکرر می‌گفتند شما دشمن‌تراشی می‌کنید؛ این مذاکرات اگر همین یک نتیجه را در پی داشت که دشمن قابل اعتماد نیست، کافی است.

آیت الله خاتمی در مورد این جمله یک مقام آمریکایی که به مشروعیت ایران در نزد جامعه بین‌المللی خدشه وارد کرده بود، گفت: آیا شما و چند همپالگی صهیونیست‌تان جامعه بین‌الملل هستید؟ دروغ می گویید؛ جامعه بین‌الملل مردم دنیا هستند و امروز مردم منطقه آزادگی ملت ایران را می‌ستایند چرا که تنها ملتی که در برابر دیکتاتوری و استکبار ایستاده است شما ملت ایران هستید.

وی با اشاره به اینکه مشروعیت آمریکایی‌ها در حضیض افول قرار گرفته است، تصریح کرد: مگر دنیا حمایت‌های شما از رژیم صهیونیستی را فراموش کرده است؟ مگر دنیا فراموش کرده است که شما داعش را ساختید؟ مگر دنیا فراموش کرده است که شما گروه‌های تروریستی را در منطقه تجهیز می کنید؟

خطیب جمعه تهران گفت: ملت ایران مشروعیت خود را از مقاومت در برابر 1+5 در 8 سال دفاع مقدس دارد و نیازی به مشروعیت بخشی شما ندارد.

وی در پاسخ به سخن مقام دیگر آمریکایی اظهار داشت: حتی اگر مسئله هسته‌ای حل شود نفرت از استکبار از جان مردم ایران نمی‌رود و فریاد مرگ بر آمریکا مردم ایران بلند است.

آیت الله خاتمی با ابراز خرسندی از تثبیت ارکان قانونی دولت عراق، از نخست‌وزیر این کشور که اولین سفر خود را به ایران انجام داد، تشکر کرد.

خطیب امروز نمازجمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به حمله جنایتکاران تروریست به عزاداران در عربستان گفت: در این جریان 8 نفر کشته و 30 نفر مجروح شدند که اگر این اقدام از سوی آل سعود نباشد، مربوط به پرورنده مکتب حاکم در عربستان یعنی وهابیت است.

وی گفت:‌ وهابیت یعنی وحشی‌گری، تروریست‌پروری و آدم‌کشی که عربستان باید در برابر اقدامات وهابیت نیز پاسخگو باشد.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: در این جریان برخی شبکه‌های عربی را بستند و عده‌ ای را دستگیر کردند، خودکرده را تدبیر نیست. آتشی که خودتان روشن کرده‌اید دودش به چشم خودتان می رود و راه دوری از این آتش این است که از مکتب آدم‌کش وهابیت کناره‌گیری کنید، کار این مکتب تولید تروریسم است.

آیت الله خاتمی اظهار داشت:‌برخورد با عزاداران بحرین نیز یکی دیگر از مسائل منطقه است، اکثریت مردم بحرین شیعه هستند و عزاداری برای اباعبدالله(ع) در این کشور یک امر معمول بوده است و هیچگاه برخوردی صورت نمی‌گرفت، دولت بحرین بداند با این کارها به امنیت خود ضربه می‌زند، با این جنایات خون مردم به جوش آمده و مقاومتر در برابر شما می‌ایستند.

وی افزود: از یمن عبرت بگیرید، در کشور یمن دیدند که اکثریت مردم چه چیز را می‌خواهند و با این کار آرامش به این کشور بازگشت، با بگیر و ببند و آدم‌کشی روی آرامش را نمی‌بینید.

آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره به جنایت‌های نظامیان صهیونیست در فلسطین، گفت: در فلسطین نیز نظامیان صهیونیست به مسجد‌الاقصی یورش بردند که برخی حکام منطقه به صورت آبکی این جریان را محکوم کردند ولی به نظر نمایشی است، دبیرکل سازمان ملل و مسئول اتحادیه اروپا نیز دو طرف را محکوم کردند.

وی افزود: تنها راه مقابله با جنایتکاران صهیونیست، کندن این غده سرطانی از منطقه است همانطور که امام خمینی(ره) فرمود اسرائیل باید از صحنه روزگار برداشته شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
0
4
شب عاشورا امام حسین به یارانش فرمود هرکس از شما حق الناسی به گردن دارد برود
او به جهانیان فهماند که حتی کشته شدن در کربلا هم از بین برنده حق الناس نیست
درعجبم از کسانی که هزاران گناه میکنند و معتقدند یک قطره اشک بر حسین ضامن بهشت انهاست


(شهید دکتر چمران)
مهمترین امر به معرف این آقای خاتمی، جلو حق الناس خوری ها رو بگیرد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
0
3
بابا این همه جنایت جنایت میکنید از خیانت و جنایت فلسطینیها علیه ملت ایران در زمان جنگ چرا کسی سخن به میان نمیاورد.اگر قرار به سنجیدن میزان جنایت در حق ملت ایران باشد هیچ کشوری به پایه روسیه و کشورهای عربی نمیرسد.بابا چرا فقط امام حسین را میبینید چرا تعامل حضرت علی با خلفا که همسرش را کشتند و حقش را غصب کردند نمیبینید.چرا صلح رسول اکرم با ابوسفیان کسی که بدترین جنایتها را در حق مسلمانان را کرد نمیبینید .در ضمن اگر ظلم بد است و باید در مقابل ان ایستاد بس مردم ایران فرهنگ عاشورایی ندارند چون در مقابل خودرو سازها که دارند به ملت ظلم میکنند قیام نمیکنند.در ضمن اگر فلسطینیها مسلمانند فکر کنم مردم استان سین کیانک چین هم مسلمان باشند که حتی حق نماز خواندن هم ندارن.به خدا قسم صحبت از رابطه با امریکا صحبت تضاد ان با فرهنگ عاشورا نیست.صحبت منافع عدهای خاص است.در ضمن مردم با رای خود نظرشان را در رابطه با ارتباط با امریکا بیان کردند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: