به‌روز شده در: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین" - نویسنده وبلاگ "راز آتش" نوشته است:

با سقوط دیکتاتورهای کشورهای عربی، نه تنها آرایش سیاسی این کشورها به هم ریخته است بلکه به تبع آن آرایش استعماری جهانی هم در حال فرو پاشی است و زمینه برای شکل گیری نظم جدید جهانی فراهم شده است که بنا به گفته مقام معظم رهبری ما باید هرچه زودتر جایگاه انقلاب، اسلام و ایران را در این نظم جدید تعیین کنیم: «]ما باید[خودمان را آماده کنیم براى ایفاى نقش در پدید آوردن نظم جدید؛ کشور را آماده کنیم براى اینکه نقش‌آفرینى کند... تقویت کشور متوقف است بر استفاده‌ى از همه‌ى ظرفیتها و توانایى‌هایى که ما در داخل کشور و در بیرون کشور داریم. توجه بکنیم که ظرفیتهاى ما و توانایى‌هاى ما، فقط آن چیزهایى نیست که ما در داخل داریم؛ ما در بیرون کشور هم ظرفیتهاى مهمى داریم؛ طرف‌دارانى داریم، عمق راهبردى داریم؛ در منطقه، در کشور؛ بعضى به‌خاطر اسلام، بعضى به‌خاطر زبان، بعضى به‌خاطر مذهب شیعه؛ اینها عمق راهبردى کشور هستند؛ اینها جزو توانایى‌هاى ما هستند »

غالباً وقتی صحبت از صدور انقلاب و تاثیر گذاری بر کشورهای منطقه می شود ما به دلیل دور بودن از این کشورها و حاکم بودن جو خفقان بر آنها، بهترین و سریعترین راه ارتباط را استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی می دانیم و دامنه فعالیت  خود را به شبکه های اجتماعی، سایت های خبری، وبلاگ ها و... محدود می کنیم اما غافل از اینکه همیشه سریعترین راه بهترین راه نیست! و هیچ وقت یک ارتباط مجازی و از راه دور نمی تواند جای یک ارتباط نزدیک و چهره به چهره را بگیرد. خوشبختانه ما در کشور خود ظرفیت هایی اینچنینی را داریم که می تواند زمینه ارتباط مستقیم و چهره به چهره با مردم منطقه را برای ما فراهم کند اما متاسفانه غفلت و سهل انگاری ما تا الان نگذاشته است آن طور که باید و شاید از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

یکی از این ظرفیت های عظیم که روز به روز هم بر درجه اهمیت آن افزوده می شود حرم مطهر امام هشتم در مشهد مقدس است. شهر مشهد به یُمن وجود این حرم مطهر نه تنها به پایتخت معنوی ایران بلکه به یک پایتخت معنوی بین المللی تبدیل شده است که دیگر نباید تنها به دید یک شهر مذهبی به آن نگاه کرد. وجود زائرانی با ملیت های مختلف عربی، پاکستانی، آفریقایی، اروپایی، آسیایی و...  فرصتی را در این شهر بوجود آورده است که چنین فرصت تبلیغاتی در هیچ شهر ایران، حتی تهران با همه ی ویژگی های رسانه ای و جمعیتی اش یافت نمی شود.

علاوه بر این شهر مشهد به دلیل اینکه در کشور ایران، پایگاه اصلی انقلاب اسلامی قرار دارد محدودیت ها و ممنوعیت های دیگر شهرهای مذهبی جهان همچون مکه، مدینه، نجف و کربلا را برای ترویج گفتمان انقلاب و اسلام ندارد و از طرف دیگر نزدیکی و همجواری با کشورهای فارسی زبان، موقعیتی را در این شهر بوجود آورده است که هرسه مولفه عمق راهبردی انقلاب یعنی اسلام، تشیع و زبان در آن جمع شده است تا این شهر به پل ارتباطی بین ایران با عمق راهبردی اش تبدیل شود.

با این وجود آنچه که در عمل در این شهر و به خصوص در حرم امام رضا(ع) دیده می شود یک رابطه نه چندان گرم و کاملا تجاری بین زائران ایرانی و غیر ایرانی است که این نه در شان کشوری چون ایران است که از قدیم به مهمان نوازی مشهور بوده است و نه در شان انقلاب اسلامی؛ که خود را حامی مستضعفان جهان می داند چرا که این زائران بیچاره با هزاران امید و آرزو از کشورهای تحت ظلم و فشار خود راهی ایران، سرزمین موعود خود شده اند اما چیزی که در عمل می بینند یک رابطه سرد و کم عمق است و ما اگر آنچنان که در شان یک برادر دینی و انقلابی است با آنها رفتار نکنیم در بلند مدت تصویری نا مطلوب و غیر واقعی از جمهوری اسلامی  در ذهن آنها شکل می گیرد.

مضاف بر این بی توجهی ها، مسئولان آستان قدس رضوی هم برای راحتی حال زائران عرب زبان( که معمولا بیشترین تعداد زائران غیر ایرانی را تشکیل می دهند ) در امر زیارت و عبادت، یک صحن جداگانه با برنامه های کاملا عربی به آنها اختصاص داده اند که این امر به جدایی بیشتر بین زائران عربی و ایرانی انجامیده است و به جرات می توان گفت تنها برنامه ای که تا اندازه ای این چند دستگی را به هم زده است نماز جمعه های حرم مطهر است که اگر خطبه های عربی حضرت آیت الله علم الهدی نبود؛ همین اندک رابطه هم به سردی می گرایید.

برای برون رفت از این اوضاع نه چندان مطلوب، راهکار های متعددی وجود دارد که در اینجا تنها به دو روش از ساده ترین و کم هزینه ترین آنها اشاره می شود:

یک روش آن است که متولیان برگزاری مراسم در حرم مطهر رضوی تا آنجا که می توانند برنامه های مشترک عربی-  ایرانی را به خصوص در مناسبت ها افزایش دهند تا همین اختلاط به همگرایی بیشتر بین زائران ایرانی و غیر ایرانی بیانجامد.

دومین روش ارتباط چهره به چهره و مستقیم، بین ما و این زائران غیر ایرانی است. در این ارتباط مستقیم هر یک از طرفین می توانند آداب و رسوم و اوضاع حاکم بر کشور خودرا تشریح کنند تا آشنایی دو طرف از یکدیگر بیشتر شود و در خلال همین گفتگوها ما می توانیم اهداف جهانی انقلاب اسلامی را برای آنها روشن کنیم و علاقه قلبی خود را به گسترش بیداری اسلامی در عمل هم نشان دهیم؛ تا یک ذهنیت انقلابی و مثبت از مردم ایران در ذهن آنها شکل بگیرد و این زائران به مبلغان فرهنگی ایران در کشور خود تبدیل شوند.

در همین حال آستان قدس رضوی هم می تواند با میدان دادن به جوانان انقلابی زمینه شکل گیری این ارتباط را فراهم کند تا از فرصت حضور زائران غیر ایرانی در حرم مطهر رضوی، نهایت استفاده برده شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: