به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
حدود 100 مدرسه غیرمجاز در سطح کشور در این گزارش شناسایی شده‌اند
"خیبرآنلاین" - گزارش کمیسیون اصل۹۰ درباره پرونده فساد در فوتبال در این کمیسیون نهایی و قرائت شد. در بخشی از این گزارش آمده که رئیس فدراسیون ۱۸۸ سفر و دبیر فدراسیون ۲۱۸ سفر غیرمجاز خارجی رفته‌اند.

به گزارش تسنیم، حسین آذین، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، با اشاره به جزییات جلسه کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: در جلسه امروز این کمیسیون گزارش پرونده فساد در فوتبال قرائت و مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه گزارش فساد در فوتبال در جلسه امروز کمیسیون اصل 90 مجلس نهایی و مقرر شد که گزارش آن برای قرائت، تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شود، افزود: گزارش فساد در فوتبال هفته آینده در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در ادامه اظهار داشت: طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، گزارش فساد در فوتبال پس از قرائت در صحن علنی مجلس، به قوه‌قضائیه ارجاع داده می‌شود تا آنها طبق قانون برخوردهای لازم را با متخلفان داشته باشند.

آذین با بیان اینکه براساس گزارش نهایی فساد در فوتبال تخلف فدراسیون فوتبال محرز شده است، گفت: بحث فساد در فوتبال از اواخر سال 92 در کمیسیون اصل 90 مجلس مطرح شد که از آن زمان تاکنون درباره این پرونده با 70 تن از افراد در حوزه‌های مرتبط با فوتبال مصاحبه شده و مکاتباتی با وزارتخانه‌های اطلاعات و ورزش و جوانان و نیز دیوان محاسبات انجام شده است.

وی همچنین در ادامه به محورهای گزارش نهایی فساد در فوتبال اشاره کرد و افزود: در این گزارش مشخص شده که فدراسیون فوتبال در حوزه "داخلی" و "اساسنامه" مقررات را نقض کرده است، به‌طوری که اساسنامه فعلی وجاهت قانونی ندارد زیرا این اساسنامه می‌بایست به تائید فیفا و هیئت وزیران برسد که این کار انجام نشده است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس همچنین یکی دیگر از تخلفات فدراسیون فوتبال را که در این گزارش محرز شده را اعطای اختیارات ویژه به رؤسای کمیته‌های انضباطی و استیناف برای صدور احکام دانست و تصریح کرد: این امر باعث شده که به صورت سلیقه‌‌ای در این حوزه اقداماتی صورت گیرد.

آذین با تأکید بر اینکه انتصاب افراد سیاسی غیرمتخصص در حوزه فوتبال یکی دیگر از محورهای تخلف فدراسیون فوتبال در این گزارش است، افزود: با توجه به این تخلفی که صورت گرفته است، افراد سیاسی بدون تجربه در حوزه فوتبال در فدراسیون و یا باشگاه‌ها در سطح مدیران عامل منصوب شده‌اند که این تخلف است.

وی با بیان اینکه در این گزارش مشخص شده است که باشگاه‌های فوتبال از منابع مالی غیرشفاف و نیز بیت‌المال ارتزاق می‌کنند، اظهار داشت: بر این اساس سالانه حدود یک‌هزار میلیارد تومان در لیگ برتر و لیگ دسته یک از بیت‌المال هزینه می‌شود.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس همچنین یکی دیگر از محورهای تخلف در گزارش فساد در فوتبال را نقل و انتقالات بازیکنان بدون نظارت دانست و گفت: این نقل و انتقالات به واسطه مدیران عامل به صورت مستقیم با بازیکنان و مربیان و یا ارتباط مربیان با بازیکنان و نیز بخش مدیربرنامه‌های کددار و توسط گروه‌های متفرقه در نقش ایجنت‌های غیررسمی و از طریق رسانه‌های زرد، خبرنگاران و پیشکسوتان فوتبال انجام می‌شود.

آذین در ادامه به نقش رسانه‌های زرد به دامن زدن در فساد فوتبال اشاره و تصریح کرد: بخش دیگر گزارش فساد در فوتبال موضوع رسانه‌های زرد است که از تیترهای خلاف واقع جهت بزرگنمایی بازیکنان و مربیان استفاده می‌کردند که در پسِ آن تبانی‌های مالی وجود داشته است.

وی با بیان اینکه  رسانه‌های زرد به شرط‌بندی‌ها، حضور در نقل و انتقالات بازیکنان و شرط‌بندی‌ به صورت‌های "توتو"، "لاین" و سنتی در قهوه‌خانه‌های تهران متهم هستند، گفت: این تخلفات در گزارش نهایی فساد در فوتبال بررسی و محرز شده است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: براساس گزارش حسابرس دیوان محاسبات، فدراسیون فوتبال در بین سال‌های 91 تا 93 حدود 25 میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته است.

آذین با تأکید بر اینکه در باشگاه‌های فوتبال تا سال گذشته، 283 نفر ممنوع‌الخروج قطعی شده‌اند و پرونده سایرین نیز در حال رسیدگی و اجرا است، به محور دیگر تخلفات در فدراسیون فوتبال اشاره کرد و گفت: در بررسی‌های انجام شده در این پرونده متوجه شده‌ایم که کارت پایان خدمت 69 تن از بازیکنان به دلیل جعلی بودن باطل شده است.

وی همچنین تبانی میان بازیکنان و مدیران تیم‌ها، داور و مدیران تیم‌ها و بازیکنان و واسطه‌گری میان بازیکنان، مربیان و مدیران را یکی دیگر از محورهای گزارش فساد در فوتبال دانست و اظهار داشت: یکی دیگر از دیگر محورهای این گزارش سفرهای خارجی بازیکنان و مربیان است که در بعضی موارد غیرضرور انجام شده است و برخی مدیران فدراسیون، سفرهای خارجی غیرمجاز داشته‌اند که به عنوان نمونه 188 سفر در سال توسط رئیس فدراسیون و 218 سفر نیز توسط دبیر فدراسیون انجام شده است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه فدراسیون فوتبال در حوزه مدارس فوتبال تخلفاتی نیز داشته است، گفت: در این حوزه حدود 100 مدرسه غیرمجاز در سطح کشور در این گزارش شناسایی شده‌اند.

آذین در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تخلفات فدراسیون فوتبال محرز است، بنابراین برخورد با متخلفان بر عهده قوه‌قضاییه است و مجلس در این زمینه وظیفه نظارتی خود را انجام داده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: