به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
"خیبرآنلاین" - همایش "اقتصاد سیاسی؛ انفعال یا اقتدار؟" طی روزهای یکشنبه و دوشنبه، 31 خردادماه و یکم تیرماه با حضور شخصیت های مختلف حوزوی، دانشگاه و نظامی و به همت مرکز گفتمان انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، به جهت اهمیت مطالب مطرح شده در این همایش که توسط سخنرانی سرشناس کشورمان بیان گردید و کیفیت آن، گزارش کاملی از آن در ادامه منتشر می شود.

* میرباقری: ایده ژاپن اسلامی سبک زندگی را عوض می کند

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری، رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم، به عنوان سخنران افتتاحیه همایش "اقتصاد سیاسی، انفعال یا اقتدار؟" به موضوع جدال حق و باطل در طول تاریخ پرداخت. وی تقابل امروز ایران با غرب را نیز در راستای همین جدال تاریخی دانست و ویژگی های این جدال را بیان کرد.

میرباقری اظهار داشت: حوادثی که به پیچ تاریخی تعبیر می شود را نمی توان از یک بعد و با یک علم مثلا علوم اجتماعی تحلیل کرد بلکه باید از ابعاد مختلف مورد شناسایی قرار بگیرد.

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه هیچگاه جنگ عقل و جهل به یک نقطه مشترک نمی رسند، گفت: دین نبی اکرم(ص) هیچگاه با دین ابلیس یکجا جمع نمی شود. این دو مکتب دو دین مجزا دارند و این دو دین هیچ جا به وحدت نمی رسند؛ از این رو تقابل این دو همواره دیده می شود.

وی با بیان اینکه الگوی اقتصادی غرب در اقتصاد مقاومتی هیچ جایی ندارد گفت: عدالت‌محوری، پیروی از فرهنگ اسلامی به همراه عمل آحاد و عموم مردم از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی هستند.

سیاست‌های دولت ریاضتی است نه مقاومتی/تحریم آخرین تیر دشمن است/تا اشرافیگری مسئولین کنار نرود الگوی مصرف عوض نمی‌شود/رژیم تحریم با عدم توافق از بین می‌رود/هدف غرب از مذاکرات: کمپ دیویدسازی در ایران

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری خطاب به کسانی که مدعی ژاپن اسلامی هستند، گفت: وقتی بیدار شدید می‌بینید این ژاپن اسلامی همه چیز شما را برده است. می بینید ژاپن اسلامی باعث شده اخلاق، سبک ازدواج و تشکیل خانواده، الگوی تفریح اجتماعی، روابط اقشار و... عوض شود. بعد تازه می‌خواهیم درمانش کنیم.

وی ادامه داد: دو گروه و دو مکتب داریم، یکی تحت ولایت اولیای خدا و دیگری تحت ولایت اولیای طاغوت است که این دو جریان تاریخی با هم درگیری دارند و قطعا پیروزی با جبهه حق است.

میرباقری گفت: نظام سرمایه‌داری و افزایش سرمایه اقلیت محدودی از مردم یکی از راه‌های مخرب اقتصاد جامعه است که می‌توانند بسیاری از تحرکات و برنامه‌ریزی‌های مردم یک جامعه را مورد تاثیر خود قرار دهد.

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم  با بیان اینکه چرخه اقتصاد معطوف و نیازمند به اخلاق و اخلاق معطوف به نیاز ولایت است، گفت: اگر بخواهیم الگوی مصرف را تغییر دهیم باید نظام اخلاق را تغییر دهیم. اقتصاد مدرن به هیچ وجه اقتصاد مقاومتی به معنی مقاومت در حوزه ایدوئولوژیک نیست. در حقیقت اقتصاد مقاومتی با سرمایه داری سازگار نیست.

* یک مورخ: هدف غرب از مذاکرات، کمپ دیویدسازی در ایران است

پس از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرباقری، پنل تخصصی "مواجهه با نظام سلطه؛ انقعال یا اقتدار؟" برگزار شد. در این پنل دکتر حسین مظفر، دکتر فواد ایزدی، دکتر یعقوب توکلی و دکتر جواد منصوری (اولین فرمانده سپاه) به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر یعقوب توکلی، مورخ و کارشناس سیاسی، تاریخ مواجهه غرب با ایران را بیان کرد و گفت: هدف غرب از مذاکرات با ایران کمپ دیویدسازی در کشورمان است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: نظام جمهوری اسلامی در مساله هسته ای از پشتوانه و سرمایه عظیمی از مقاومت برخوردار است. ایران دارای استعداد و پتانسیل بسیار بالاست و ایستادگی را یکی از اصول انقلاب خود عنوان می کند.

توکلی اظهار داشت: در بحث خیانت غرب به نهضت ملی و دکتر مصدق به نظر می رسد که آنچه انگلستان و آمریکا در مواجهه با دکتر مصدق انجام دادند، فرایندی طبیعی بود.

سیاست‌های دولت ریاضتی است نه مقاومتی/تحریم آخرین تیر دشمن است/تا اشرافیگری مسئولین کنار نرود الگوی مصرف عوض نمی‌شود/رژیم تحریم با عدم توافق از بین می‌رود/هدف غرب از مذاکرات: کمپ دیویدسازی در ایران

وی با بیان اینکه آمریکا و انگلیس به دولت زاهدی که دست نشانده کودتای خودشان بود، هم رحم نکردند، گفت: شاید بتوان گفت هدف آمریکا و انگلیس در راه غارت ثروت ما، با نهضت ملی شدن نفت برآورده نشد و این دو کشور خسارت زیادی دیدند، اما سوال مطرح است که چرا اینها به دولت زاهدی رحم نکردند؟

این مورخ کشورمان تصریح کرد: بین ماجرای نهضت ملی شدن صنعت نفت در مقایسه با جنبش هسته ای امروز ایران تفاوت های اساسی وجود دارد و البته شباهت هایی هم دیده می شود. از حیث شباهت، در جریان جنبشی ملی شدن صنعت نفت با این واقعیت روبرو هستیم که آنچه مردم ایران مالک آن بودند و سرمایه و ذخایر زیرزمینی آنها بود، توسط قدرت استعماری انگلستان استثمار می شد.

توکلی خاطرنشان کرد: با وجود این شباهت های انکارناپذیر و تجربه ای که نسبت به رفتارهای استکبار در تاریخ معاصر این مرز و بوم وجود داشته است، سوال مطرح این است که به نظر شما راهبرد دولت محترم و به خصوص خواص اهل حق و مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی چه باید باشد تا خدای نکرده تجربه کمپ دیوید دوباره تکرار نشود؟

* مظفر: اوباما موضوع ایران را چالشی سخت اعلام کرد

حسین مظفر، نماینده مجلس، از دیگر سخنران های این بخش از همایش بود که با موضوع مدیریت امام خامنه ای در مواجهه با نظام سلطه مطالبی را بیان کرد.

مظفر با بیان شیوه مواجهه ولی امر مسلمین با غرب طی 25 سال گذشته تاکید کرد که نحوه مدیریت رهبری در این زمینه عملا موجب افزایش اقتدار ایران در معادلات نظام سیاسی بین الملل شده است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه در هشت سال دفاع مقدس 50 کشور را علیه جمهوری اسلامی ایران اجیر کردند، اظهار داشت: آنها زمانی که مشاهده کردند در زمان حیات امام(ره) موفق به زمین زدن ایران نمی شوند، تمام اهداف خود را برای بعد از امام(ره) گذاشتند. به عبارتی انتظار رحلت امام(ره) را می کشیدند که در نهایت پس از غروب تلخ بنیانگذار کبیر انقلاب در 14 خرداد 68 آنها تصور کردند که می توانند به هدف خود برسند.

مظفر ادامه داد: بعد از غروب 14 خرداد، طلوعی در کشور رخ داد و مقام معظم رهبری، رهبری کشور را بر عهده گرفت. پس از آنکه مقام معظم رهبری بیان کردند این انقلاب بی نام خمینی(ره) در هیچ جا شناخته شده نیست، یا اعلام کردند راه خمینی(ره) راه ماست، امید آنها برای شکست ایران به یاس انجامید.

سیاست‌های دولت ریاضتی است نه مقاومتی/تحریم آخرین تیر دشمن است/تا اشرافیگری مسئولین کنار نرود الگوی مصرف عوض نمی‌شود/رژیم تحریم با عدم توافق از بین می‌رود/هدف غرب از مذاکرات: کمپ دیویدسازی در ایران

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای مقدماتی فراهم کرد تا ملت ایران با اقتدار بتواند اهداف و حرف‌های خود را در عرصه روابط بین‌الملل به پیش ببرد. این عزت و بزرگی ملت ایران است که از برخوردهای ناصواب آمریکایی‌ها در طول تاریخ انقلاب اسلامی می‌گذرد و صرف نظر می‌کند. اگر همراهی و تذکرات رهبر معظم انقلاب و اخطارهای ایشان نبود بدون شک این اتفاق و موفقیت هسته‌ای نصیب ملت ایران نمی‌شد. مقاومت مردم به جایی رسید که اوباما گفت موضوع ایران چالش ساده ای نیست، هرکس تصور می کند که چالش ایران ساده است، نمی داند درباره چه چیزی صحبت می کند. آنها تحریم علیه ایران را ادامه دادند تا ایران وادار به تسلیم شود اما نتیجه ای برعکس داشت و اقتدار ایران افزایش یافت.

* اولین فرمانده سپاه: دشمن شناسی کار لازمی است

دکتر جواد منصوری نیز که اولین فرمانده سپاه بوده و طی 35 سال گذشته مسئولیت های مختلفی برعهده داشته است، به بیان شیوه مواجهه امام خمینی(ره) با نظام سلطه پرداخت. سفیر اسبق ایران در چین، درباره عملکرد مسئولین فعلی گفت: می گویند پیرو خط امامیم اما در عمل به گونه ای رفتار می کنند که خلاف روش امام(ره) بوده است.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران اظهار داشت: یکی از کارهای لازم، دشمن شناسی است؛ من با قطعیت می گویم کسانی که فکر می کنند می شود با دشمن ساخت، یا جاهلند و یا نادان.

* فواد ایزدی: عدم توافق، رژیم تحریم چندجانبه علیه ایران را از بین می برد

دکتر فواد ایزدی، کارشناس مسائل سیاسی، نیز به روند مذاکرات فعلی ایران با 1+5 اشاره کرد. وی قسمتی از یک متن منتشرشده در سایت دولت را به نمایش گذاشت که در آن گفته شده بود نتیجه این مذاکرات مهم نیست بلکه نفس مذاکره ایران با امریکا اهمیت بیشتری دارد!

وی سپس از رفتارهای مسئولین انتقاد کرد و گفت: اینکه می گویند آب خوردن به مذاکرات گره خورده است، اقتصاد مقاومتی است؟

ایزدی با بیان اینکه باید دید چه نوع تفکراتی نسبت به انقلاب اسلامی در اذهان آمریکایی ها وجود دارد، گفت: می توان نخبگان سیاسی، سیاستمداران و مسئولان آمریکایی را در چهار گروه در این زمینه قرار داد که به علت مدت زمان اندک این همایش فقط به دو گروه اصلی اشاره می کنم.

وی ادامه داد: گروه اول افرادی هستند که مشهور به "نومحافظه کار" و متمایل به لابی صهیونیستی هستند. تفکر آنها این است که ایران دشمن است و باید حکومتش سرنگون شود و روش سرنگونی جمهوری اسلامی را تحریم های گسترده و شکننده می دانند. گروه دوم که بیشتر معتقد به همان هدف گروه اول برای سرنگونی حکومت ایران هستند اما با شکل و تاکتیکی متفاوت. از نظر این گروه، تحریم بیشتر جواب نداده است و نتیجه این سیاست این شده که نه تنها جمهوری اسلامی سرنگون نشد بلکه در عمل قدرتمندتر شده است؛ این گروه می خواهند راهکاری را انتخاب کنند که به هدف سرنگونی برسند.

سیاست‌های دولت ریاضتی است نه مقاومتی/تحریم آخرین تیر دشمن است/تا اشرافیگری مسئولین کنار نرود الگوی مصرف عوض نمی‌شود/رژیم تحریم با عدم توافق از بین می‌رود/هدف غرب از مذاکرات: کمپ دیویدسازی در ایران

ایزدی تصریح کرد: حضرت امام خامنه ای فرمودند آمریکایی ها نیاز به مذاکره دارند؛ در نامه اعضای پارلمان آمریکا به دولت این کشور آمده است که اگر مذاکرات را ترک کنیم اولا نمی توانیم برخی مراکز در ایران متوقف کنیم و ثانیا اگر توافق نکنیم رژیم تحریم چندجانبه که ایران را پای مذاکره آورد، فرومی پاشد.

وی افزود: نکته جالب اینجاست که آمریکایی ها می گویند اگر توافق نکنیم رژیم تحریم ها فرو می پاشد اما برخی در داخل اعتقاد دارند اگر توافق کنیم تحریم ها سست می شود. اگر به تحلیل آمریکایی ها توجه کنیم توافق نکردن ما موجب سست شدن تحریم ها می شود؛ چرا که این تحریم ها غیرقانونی است.

* کارشناس مسایل تاریخی: بررسی تجربه حضور علما در مسایل اقتصادی

روز دوم همایش "اقتصاد سیاسی؛ انفعال یا اقتدار؟" پس از سخنرانی سرلشکر ایزدی با پنل اقتصادی و سخنرانی اقتصاددانان کشورمان ادامه یافت. دکتر عادل پیغامی به عنوان رییس و دکتر بیژن عبدی، حجت الاسلام میرمعزی، دکتر احسان خاندوزی، دکتر موسی حقانی در این پنل حضور داشتند.

دکتر موسی حقانی، کارشناس مسائل تاریخی،در سخنرانی خود به بیان برخی از حوادث تاریخی در وابسته کردن و مصرف کننده کردن ایران پرداخت. وی به دورانی اشاره کرد که یک پوند با یک ریال ایران برابری می کرد اما پس از مرگ امیرکبیر، سیر هجوم کالاهای خارجی به ایران روانه شد.

حقانی با یادآوری اسنادی که در آنها آمده بود انگلیسی ها به هیچ عنوان در ایران سرمایه گذاری نکنند و فقط کالای مصرفی در اختیار مردم قرار دهند، گفت که در ادامه این بحث مطرح شد که اگر کالای خارجی را مصرف نمی کنیم، نیاز بازار را چه کنیم؟

وی افزود: بحث های مختلف مطرح شد، هم بحث صرفه جویی و هم اینکه ما برویم به سمت تولید کالاهای موردنیاز مردم از قبیل منسوجات، اقمشه (قماش)، کاغذ و قلم و غیره که در آن زمان جزو ضروریات زندگی مردم محسوب می شد.

سیاست‌های دولت ریاضتی است نه مقاومتی/تحریم آخرین تیر دشمن است/تا اشرافیگری مسئولین کنار نرود الگوی مصرف عوض نمی‌شود/رژیم تحریم با عدم توافق از بین می‌رود/هدف غرب از مذاکرات: کمپ دیویدسازی در ایران

رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران ادامه داد: در همان موقع حمایت از سرمایه گذار داخلی به جد مطرح می شود و علما هم از ظرفیت های دینی استفاده می‌کنند تا مردم را متقاعد به مصرف کالاهای داخلی و ترک مصرف کالاهای خارجی کنند.

حقانی در انتهای گفته هایش به بیان ماجرای نهضت تاریخی تحریم و تاسیس شرکت اسلامیه توسط علما و ظرفیت های علما در مبارزه اقتصادی با استعمار پرداخت.

* کارشناس اقتصادی: تا مسئولین اشرافیگری را کنار نگذارند الگوی مصرف مردم عوض نمی شود

دکتر بیژن عبدی، کارشناس مسایل اقتصادی، الگوی انتخاب شده توسط مسئولین اقتصادی کشور را خشن ترین الگوی اقتصادی یعنی نئوکلاسیک دانست.

عبدی در همین رابطه افزود: بین این تفکر و الگوی اقتصاد مقاومتی تفاوت های بسیاری وجود دارد. تا زمانی که سبک زندگی کارگزاران و مسئولان اشرافی باشد، نمی توان از مردم انتظار اصلاح الگوی مصرف داشت و طبیعی است که بگویند اینکه مصرف بهینه داشته باشید و تقوا کنید، می خواهند دست زیاد نشود.

وی ادامه داد: آنچه در عمل در این 30 سال اتفاق افتاد این بود که تلاش شده بود از غرب آنچه به عنوان علم اقتصاد شناخته می شود را در مقولات دینی وارد کنند و رنگ و لعاب اسلامی به آن بدهند. بسیاری از مسئولان هنوز توان ملی را باور ندارند و آن را به سخره می گیرند و گفته می شود که فقط در زمینه آبگوشت بزباش می توانیم حرف بزنیم؛ این حرفی است که زده شده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: فاصله بسیاری بین تفکر نوکلاسیک و تفکر مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی وجود دارد و ورود به آن، کار بسیار سنگین اما مبارک است.

سیاست‌های دولت ریاضتی است نه مقاومتی/تحریم آخرین تیر دشمن است/تا اشرافیگری مسئولین کنار نرود الگوی مصرف عوض نمی‌شود/رژیم تحریم با عدم توافق از بین می‌رود/هدف غرب از مذاکرات: کمپ دیویدسازی در ایران

عبدی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که داریم، محدودیت 4 ساله در دولت و مجلس است؛ از دولتی که 4 سال بر سر کار است و بیشتر می خواهند در دوره بعدی نیز بر سر قدرت بمانند نمی توان انتظار برنامه 5 ساله داشت.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی شدنی است اما باید به موانعی که از سادگی از کنارش می گذریم، توجه کنیم که اگر این موانع که یکی از اصلی ترین آنها جریانات فکری است، رفع نشود در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی خیلی مشکل خواهیم داشت.

* دکتر پیغامی: تحریم اقتصادی آخرین تیر دشمن است

دکتر پیغامی سومین سخنران این پنل بود. پیغامی تحریم اقتصادی را آخرین تیر دشمن دانست و از نظام برنامه ریزی کشور به خاطر عدم مطابقت با الگوی اقتصاد مقاومتی انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه به واسطه مقاومت توانستیم لایه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را از دست استکبار نجات دهیم گفت: متاسفانه تنها در بحث اقتصاد است که سلطه بیگانه را در کشور شاهد هستیم.

پیغامی بیان کرد: مقام معظم رهبری می فرمایند امور اقتصادی آخرین منزل دشمن است، اگر از این بحران به خوبی بیرون آییم دیگر دشمن امیدی ندارد.

وی در ادامه به بهره کشی در اقتصاد اشاره کرد و افزود: بهره کشی در لایه لایه اقتصاد ایران مشاهده می شود. به طور مثال کشاورز، تولیدات خود را زمانی که به فروش می رساند، واسطه های زیادی بهره خوب می برند؛ یا به طور مثال در بحث مسکن نیز این بهره کشی لمس می شود.

پیغامی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یک گفتمان است، افزود: این گفتمان هم به مفهوم زبانی، رسانه ای، ادراکی و ذهنی آن و هم به مفهوم واقعی آن که یک برنامه اقصادی است.

وی در پایان به همکاری رسانه ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی قبل از علم و دین و نقل، یک مفهوم عقلی است، هیچ بشر عاقلی را سراغ نداریم در دنیا که یک سازه ای را ساخته باشد و در حد توانش به فکر مقاوم سازی آن نباشد.

* حجت الاسلام میرمعزی: اقتصاد اسلامی 3 رکن مهم دارد

حجت الاسلام میرمعزی سخنران چهارم پنل اقتصادی بود. میرمعزی اقتصاد مقاومتی را در تعامل با اقتصاد اسلامی دانست و افزود: اقتصاد مقاومتی در حقیقت پیاده کردن اقتصاد اسلامی در ایران است.

وی اقتصاد مقاومتی را ابداع امام خامنه ای دانست و تاکید کرد: اینکه شخصی بخواهد بدون توجه به مبانی مورد تاکید ایشان اقتصاد مقاومتی را بر مبنای تحلیل های شخصی تفسیر کند، بی معناست.

میرمعزی افزود: از زمانی که مقام معظم رهبری موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، مطالعات در داخل کشور و بعد معادل سازی در خارج کشور آغاز شد و در این چند سال کتب و مقالاتی در این زمینه نوشته شد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی الگویی الهام بخش از نظام اسلامی است، گفت: در مقالاتی که به این موضوع پرداخته اند یا می بینیم که اقتصاد غربی را الگوی مباحث قرار داده اند و سعی بر همانندسازی آن با اقتصاد مقاومتی دارند و یا از این عبارت که اقتصاد مقاومتی الگوی نظام اسلامی است، به عنوان جمله تزیینی نوشته خود بهره گرفته اند و در تحلیل مطالب به همان ادبیات اقتصاد متعارف می پردازند.

حجت الاسلام میرمعزی افزود: در حالی که حلقه اتصال اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی جایی عنوان نمی شود و به عنوان حلقه ای مفقوده در مقالات و پرداخت ها باقی می ماند.

میرمعزی تصریح کرد: اقداماتی که با عنوان اقتصاد مقاومتی از سوی مسئولان در حال انجام است، هیچ اثری از اقتصاد اسلامی ندارند، در حالی که اقتصاد مقاومتی در حقیقت پیاده کردن اقتصاد اسلامی در ایران است.

وی با اشاره به شرایط حساس اقتصاد امروز کشور گفت: ما در شرایط موجود در بین تمامی اهداف اقتصاد اسلامی بحث توانمندسازی اقتصاد را به عنوان هدف اول داریم. ممکن است گفته شود برای اسلامی سازی اقتصاد، تعریفی از اقتصاد اسلامی نداریم در حالی که باید پاسخ داد اقتصاد اسلامی از 3 رکن نشات می گیرد،احکام فقهی، اخلاق اسلامی و سنت های الهی. ما می توانیم اقتصاد را در ظرف اسلام، مقاومتی کنیم و با آموزه های اسلام ارائه طریق کنیم.

حجت الاسلام میرمعزی ادامه داد: به عنوان مثال وقتی می گوییم اصلاح الگوی مصرف، یعنی تبدیل الگوی فعلی مصرف به الگوی مصرف اسلامی و به معنای اسلامی سازی الگوی مصرف در ایران است و در بحث استقلال با محوریت الگوی مصرف یعنی به گونه ای الگوی مصرفمان را تعیین کنیم که از خارج بی نیاز باشیم.

* دکتر خاندوزی: اقتصاد ایران بالقوه توانمند و بالفعل شکننده است

دکتر خاندوزی نیز در این پنل به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: اقتصاد ایران بالقوه توانمند و بالفعل شکننده است. جدی نبودن نظام اقتصادی و سیاسی در رهایی از وابستگی درآمد و هزینه دولت به خام فروشی نفت، وابستگی تجارت خارجی به دلار و یورو، وابستگی تولید به واردات واسطه ای و سرمایه ای، وابستگی مصرف به واردات و قاچاق و وابستگی نظام بانکی به خطوط اعتباری بانک مرکزی مدنظر است.

این کارشناس مسایل اقتصادی ادامه داد: گزینه های کم هزینه در کوتاه مدت پیش روی دولت و فعالان و بانکها، فقدان راهبرد در اقتصاد بلندمدت و با ثبات، جزای غیربازدارنده انتخاب های ضداقتصاد ملی در نظام تصمیم گیری و تخصیص منابع، فساد باندی یا فردی از جمله علت های تداوم شکنندگی اقتصاد است.

خاندوزی در ادامه به حامیان شکنندگی اشاره کرد و گفت: دولت ها و مجالس نزدیک بین و مایل به توزیع رانت، فعالان اقتصادی آسان طلب و مایل به کسب رانت(بنگاه ها و خانواده ها) از جمله این افراد هستند.

وی در بیان اقتصاد سیاسی مقاومتی گفت: مشکل در سطح دانش(سیاست های کلان و بخشی مقاومتی) نیست. در سطح انگیزشی و اراده بازیگران برای تحول شرایط است.

این کارشناس مسایل اقتصادی تاکید کرد: موقعیت شکننده کنونی ناشی از رویه کنونی توزیع منافع و قدرت است. اگر بخواهیم محور تغییر نظام منافع را تغییر دهیم باید کاهش وابستگی را در دستور قرار دهیم و کاهش وابستگی به بیرون و کارایی درونی در مقابل گروه های منتفع از واردات، تقویت بخشی مولد در مقابل گروه های غیرمولد و سفته باز باید اصلاح شود.

وی در ادامه به برخی مصادیق اصلاح اشاره کرد و گفت: دولت به جای چشم داشتن به درآمد خام فروشی و دست اندازی به منابع بانک مرکزی، باید به دنبال منابع درونزای پایدار و اصلاح نظام هزینه ای خود باشد.

کارشناس مسایل اقتصادی ادامه داد: همچنین بانک ها به جای پوشاندن ناکارآمدی خود از طریق مازاد برداشت، به اصلاحات درونی و تشدید نظارت ها و شفافیت تن دهند. نمایندگان مجلس نیز به جای رویه کنونی فشار به مدیران دولتی برای پروژه های فاقد توجیه و معرفی افراد حوزه انتخابیه برای اشتغال و وام، به ریل گذاری صحیح اقتصاد مقاومتی بپردازند.

خاندوزی تاکید کرد: از دیگر اصلاحات این است که دولت از شرکت های دولتی و صندوق ها و... به مثابه حیاط خلوت توزیع رانت استفاده نکند. همچنین نهادهای عمومی غیردولتی یا وابسته به ارگان نظامی باید از فعالیت های غیرمولد و غیرشفاف پرهیز کنند.

وی گفت: تنها با تن دادن به دشواری های اقتصاد سیاسی مقاومتی است که فرامین اقتصاد مقاومتی به واقع تحقق می یابد. در این صورت زمینه انفعال در عرصه بین المللی جای خود را به زمینه اقتدار خواهد داد. بدون این اصلاح و بدون مقاوم سازی اقتصاد ژست اقتدار سیاسی نیز تداوم نخواهد یافت.

* استاد دانشگاه دریک آمریکا: سیاست های دولت ایران ریاضتی است نه مقاومتی!

دکتر حسین زاده، استاد دانشگاه دریک آمریکا، به صورت ویدیو کنفرانس در این همایش حضور پیدا کرد. حسین زاده سیاست های دولت روحانی را نئولیبرال ریاضتی دانست و افزود: این نوع عملکرد اقتصادی موجب تعمیق رکود و وابسته ترشدن ایران خواهد شد.

استاد دانشگاه آمریکا به خاطره حضور چندماهه اش در ایران اشاره کرد و گفت: در سال گذشته که به ایران آمدم، دیدم همه مردم حتی کشاورزان نگران نتیجه مذاکرات هسته ای هستند. این موضوع برایم خیلی جالب بود که چرا زندگی مردم وابسته به نتیجه مذاکرات است!

وی گفت: مردم نگران بودند که با این سیاست، وضعیت نه تنها بهتر نمی شود بلکه ممکن است هیچ دری به روی مردم در جهت بهبود وضعیت اقتصادی گشوده نشود.

حسین زاده با اشاره به نگرانی مردم از واردات بی رویه کالا به ایران افزود: بسیاری از مردم اعتقاد داشتند که اقتصاد ایران اقتصاد ریاضتی است و کمتر به اقتصاد مقاومتی شباهت دارد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی به افزایش بودجه های رفاهی عمرانی، استفاده از ارزش افزوده از طریق افزایش تولید ملی و تقویت بخش کشاورزی اشاره بسیاری داشتند اما متاسفانه دولت روحانی سیاست نئولیبرال را پیش گرفته است.

حسین زاده تاکید کرد: سیاست اقتصادی دولت روحانی مقاومتی نیست و این سیاست نئولیبرالی موجبات ضعیفترشدن و وابسته ترشدن اقتصاد ایران به بیگانه را فراهم کرده است.

وی افزود: با سیاستی که دولت روحانی دنبال می کند رکود اقتصادی روز به روز بیشتر و با کاهش بودجه های راهسازی، کاهش بودجه های عمرانی، کاهش ظرفیت های تولید و کاهش قدرت خرید مردم زندگی مردم روز به روز ضعیفتر می شود و تولیدکننده نمی تواند به افزایش تولید بیشتر به دلیل نبود تقاضا فکر کند.

* معاونت راهبری و اشراف فرماندهی کل قوا: موضوع امنیت همه جانبه است نه ملی

سرلشکر ایزدی، معاونت راهبری و اشراف فرماندهی کل قوا در ستادکل نیروهای مسلح سخنران اختتامیه بود.

سرلشکر ایزدی تصریح کرد: موضوع امنیت را نباید ملی خطاب کنیم چون موضوع ما کشور ایران نیست بلکه هویت ما در انقلاب اسلامی است، پس می توانیم عبارت امنیت همه جانبه را استفاده کنیم که یکی از نیازهای جامعه ماست و این امنیت همه جانبه به همه ارکان قدرت معطوف می شود.

وی افزود: امنیت یعنی صیانت از ارزشها و در نگاه قدرتی که امروز مقابل ماست برای حفظ ارزشهای خودشان نگاه جامع دارند و در فضای نظریه پردازی به این موضوع پرداخته اند و به آن عمق بخشیده اند.

وی اظهار کرد: رکن اقتصادی ما پشتوانه ارزشی انقلاب است و آنها در مصاحبه های خود بیان می کنند که به دنبال یک حرکت استراتژیک هستند که بر کشور غلبه کنند.

وی تاکید کرد: آنها بیان می کنند به گونه ای پیش می رویم که در سال 2016 تمام جهان را فراتر از اینترنت رصد خواهیم کرد.

سرلشکر ایزدی با اشاره به فرمایش امام خامنه ای مبنی بر اینکه در پیچ تاریخی هستیم گفت: باید بدانیم تمدن مسلط بر جهان غرب در حال افول است و تمدین نوین بر فضای معنویت در حال رشد است. باید به این موضوع توجه کنیم. این فرصت تاریخی که ایجاد شده، جز براساس آن مبانی فرانظری در حوزه نظریه پردازی مرتبط با انقلاب اسلامی است. یعنی باید در یک فضای پارادایمی جدید به موضوع توجه کنیم.

وی بیان کرد: اقتصاد جهانی در فضایی است که در همین زمان بیش از 57 تریلیون دلار بدهی دارند و در 2020 این رقم به 75 تریلیون دلار می رسد. در زیست بوم جهانی، فرهنگ جهانی نیز در شرایط بحران است.

سرلشکر ایزدی با بیان اینکه تجربه کره شمالی درونگرا و درونزا و تجربه روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق برونزا و برونگرا بوده، گفت: مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را اقتصادی درونزا و برونگرا می دانند و در این رابطه باید به دستاوردهای بدیعی که انقلاب اسلامی دارد، بپردازیم.

سرلشکر ایزدی تصریح کرد: در بحث اقتصاد توجه به اقتصاد مقاومتی لازم است البته با توجه به ویژگی هایی که مقام معظم رهبری تدوین فرمودند. این همان است که در دوران انقلاب امام خمینی(ره) عمل می کرد.

وی افزود: دستاوردهای بزرگ جنگ تحمیلی مبتنی بر فضای انقلاب اسلامی، فضای معناگرایی، فضای کار و مدیریت جهادی و فضای اتکا بر معنویت و نیروی انسانی متعهد بود. ما در فضای اقتصاد کشور با نام اقتصاد مقاومتی باید در چنین فضایی کار کنیم.

سرلشکر ایزدی خاطرنشان کرد: باید بتوانیم در فضای اقتصادی، به صورت ساختاری و نمادسازی مبتنی بر مسیری که انقلاب اسلامی پیشرفت کرده است به پیش برویم و موضوع اقتصاد مقاومتی را به جلو ببریم که این رویه امنیت پایدار ما را تضمین می کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: