به‌روز شده در: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۴۸۲۴۷
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۳
اندر حکایت کی بود؛ کی بود؛ من نبودمِ قلم بدستان مزدور
انتشار لیست پرداخت وجوه به مزدوراه قلم بدست در داخل کشور موجی از واکنش ها را از سوی عناصر نفوذی برانگیخته است. در تازه ترین مورد اما سایت ضدانقلاب «روزآنلاین» با انتشار اطلاعیه ای خود را از هرگونه اتهامی مبرا دانسته و منکر هرگونه پرداخت نقدی به عناصر نفوذی خویش در داخل کشور شده است!
"خیبرآنلاین" – چند هفته پیش بود که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد شبکه ای از فعالان حوزه های رسانه و شبکه های اجتماعی را بازداشت کرده است. اطلاعات تازه دریافت شده نشان می دهد این شبکه اگرچه ظاهرا مشغول کار رسانه ای بوده و در فضای رسانه ای کشور حضور داشته، اما در واقع به طور کامل اصول پنهان کاری از جمله ایجاد پوشش، ملاحظات حفاظتی و استفاده از نام مستعار در تولیداتش را رعایت می کرده و در زمانی طولانی به این شکل با بیرون از ایران مرتبط بوده است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی "خیبرآنلاین"؛ اما اخیراً خبرگزاری مهر جزئیات مهمی از این شبکه را منتشر کرد و نوشت: «شبکه شبه رسانه ای داخلی که اخیرا با آن برخورد شد، یک شبکه ریشه دار، هوشمند، دارای ارتباطات ارگانیک، وسیع و طولانی مدت با نهادهای مرتبط با سرویس های اطلاعاتی امریکا، انگلستان و هلند در بیرون از ایران بوده است.»

چوب را برنداشته «روزآنلاین» خودش فرار کرد!

مهر می نویسد: «گفتنی است در پرداخت این مبالغ تمامی اصول حفاظتی مراعات می شده است(دریافت از صرافی ها و همچنین دریافت با چند واسطه) و همچنین مبلغ دریافتی کاملا متعارف بوده است به گونه ای که این افراد می توانستند با دستمزدهایی مشابه به جای وطن فروشی و ارتباط با بیگانگان، به کار شرافتمندانه رسانه ای در داخل کشور بپردازند.»

انتشار جزئیات یاد شده طبیعتا واکنش حسین باستانی را در پی داشت. باستانی در ادامه با بیان این که سال  2009 زمانی بود که ایمیل یکی از همکاران بنده هک شده است نوشته است: »اسامی کسانی که در ایمیل 2009، پرداخت دستمزد به آنها پیشنهاد شده، همکاران "مقیم خارج از کشور" نشریه ای بوده اند که بنده در آن زمان، جزو مدیران آن بودم (روزآنلاین) و طبیعتا به ازای کار رسانه ای خود، دستمزدی را نیز دریافت می کردند.»

چوب را برنداشته «روزآنلاین» خودش فرار کرد!

وی سپس خبرگزاری مهر را متهم می کند و ادامه می دهد: «این خبرگزاری، ترجیح داده در دل مطلبی در اثبات فعالیت یک شبکه داخلی با پول خارجی، دو فهرست حقوق 12 و 16 نفره از دو زمان مختلف را با سیاه کردن نام افرادی که نامشان در فهرست بوده منتشر کنند تا این تصور ایجاد شود که یک نشریه خارج از ایران به "شبکه ای 12 یا 16 نفره از روزنامه نگاران داخلی" حقوق داده؛ تصوری که نه سوء تفاهم، که کذب محض است.»

آنچه از پاسخ حسین باستانی بر می آید این است که تحلیل گر بی بی سی اصل ایمیل هک شده را که خبرگزاری مهر منتشر کرده است را تکذیب نمی کند. او اعتراف دارد که این ایمیل مربوط به سال 2009 می باشد. سپس خبرگزاری مهر را متهم می کند که احتمالا تاریخ ایمیل ها دست کاری کرده است.

حسین باستانی قبل از پیوستن به BBC فارسی، مدیرعامل شرکت رسانه ای ایران گویا و مدیر سایت ضد انقلابی روز آنلاین بود. او در سال 1384، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بود.

در تازه ترین اتفاق اما سایت ضدانقلاب «روزآنلاین» نیز با انتشار اطلاعیه ای، تحت عنوان «اطلاعیه مدیریت روزآنلاین درباره پرونده‌سازی‌های امنیتی اخیر» با پیشدستی نسبت به وقایع اخیر می نویسد: «از چند ماه پیش، رسانه های نزدیک به دستگاه های امنیتی جمهوری اسلامی ایران، موج تازه ای از اتهامات را علیه وبسایت روزآنلاین و همکاران فعلی و سابق آن به راه انداخته اند که یکسره مبتنی بر جعل و تحریف است. جدیدترین نمونه این اتهامات، اقدام باورنکردنی یک خبرگزاری رسمی در دستکاری گرافیکی و انتشار دو ایمیل هک شده بوده که رقم متعارف حق التحریر همکاران خارج از کشور را، دستمزد "وطن فروشی" روزنامه نگاران داخلی قلمداد کرده است. اقدامات امنیتی – رسانه ای اخیر، برای اثبات این ادعای مطلقا کذب بوده که روزآنلاین، با تکیه بر یک شبکه مخفی در داخل ایران، به دنبال پی گیری اهداف سیاسی و امنیتی است و برای رسیدن به این اهداف، به کس یا کسانی حقوق می‌پردازد.»

چوب را برنداشته «روزآنلاین» خودش فرار کرد!

این سایت در اطلاعیه خود ادامه می دهد: «این موج تبلیغاتی جدید، به وضوح از شهریور ماه ۱۳۹۴ آغاز شد؛ یعنی زمانی که روزآنلاین به طیف گسترده همکاران خود اطلاع داد که با پایان بودجه فعالیت این نشریه، از ۱۰ دی ۱۳۹۴ (پایان سال ۲۰۱۵ میلادی) انتشار آن به صورت کاملا داوطلبانه ادامه خواهد یافت. مدیریت سایت روزآنلاین، ضمن تکذیب شدید کلیه اتهامات وارده، اعلام می کند که علیه رسانه های ثبت شده ایرانی که علیه این نشریه یا همکاران آن ادعاهای دروغ منتشر کرده اند اقدامات قانونی انجام خواهد داد. بدیهی است که به علت ناامیدی مطلق نسبت به امکان هرگونه پی گیری قضایی این اتهامات در داخل کشور، روز آنلاین در این جهت از تمام ظرفیت موجود سازمان‌های حقوقی بین المللی استفاده خواهد کرد.»!

با این وجود می توان نتیجه گرفت که اقدام دستگاه های امنیتی کشور در آستانه انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی، پیرو دستگیری عوامل شبکه نفوذ رسانه ای داخلی قابل تقدیر بوده و امید آن می رود تا در آینده ای نه چندان دور، نمونه های دیگری از خیانت های این معدود مزدوران قلم بدست، افشا گردد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: