به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
خبرآنلاین در اعترافی عجیب اذعان می کند که خواسته های FATF تمامی ندارد و «مجموعه بسیار وسیعی» از دستورات مختلف مالی و حقوقی وجود دارد که کشورمان باید خود را با آن­ها انطباق دهد و تا زمانی که انطباق کامل رخ ندهد، قابل قبول نخواهد بود. حال سوال اینجاست که با این تعاریف چرا این رسانه حامی دولت توصیه می کند که کشور وارد این باتلاق بی انتها شود؟
"خيبرآنلاين" - در ماه های اخیر، بسیاری از رسانه های دولتی و نزدیک به دولت، سعی کرده اند با استدلال های خلاف واقع، مسیر اجرای دستورات FATF را تسهیل کنند.

بسیاری از این رسانه ها با توسل به گزاره های غلط، دست به فضاسازی زده اند تا تصمیمات کشور را به سمت و سویی خاص هدایت کنند. یکی از این رسانه ها، پایگاه اطلاع رسانی خبرآنلاین است که در ماه های اخیر تلاش بسیار زیادی برای اجرای دستورات FATF در کشور کرده است.

این رسانه اخیرا در مطلبی تحت عنوان «چرا باید به اف‌ای‌تی‌اف بپیوندیم؟» به مواردی پرداخته است که در این گزارش بخش هایی از آن را بررسی می کنیم:

پنهانکاری خبرآنلاین درباره ارتباط قطعنامه تحریمی 2231 و FATF

این رسانه به قطعنامه 2231 پرداخته و می‌گوید: «اشخاص و نهادهای ایرانی که تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل (قطعنامه 2231) قرار دارند یک لیست محدود است ... و رعایت استانداردهای FATF و یا عدم رعایت آنها هیچ ارتباطی با اجرای تحریم ها علیه این اشخاص پیدا نمی کند».

نویسنده یادداشت خبرآنلاین، سعی دارد موضوعی را از دید مردم پنهان کند. وی در حالی ادعا می کند که ارتباطی میان تحریم های سازمان ملل (قطعنامه 2231) و رعایت استانداردهای FATF وجود ندارد که به صراحت در توصیه شماره 7 نهاد FATF، به اجرای تحریم ها علیه ایران پرداخته شده است.

در سند روش‌شناسی ارزیابی توصیه شماره ۷، ذکر شده است که تمامی قطعنامه‌های جاری شورای امنیت باید مدنظر کشورها قرار گیرد. همچنین تمامی قطعنامه‌های جانشین و قطعنامه‌های آینده شورای امنیت پیرامون تامین مالی اشاعه ای (موشکی) مشمول توصیه شماره ۷ می‌شود. طبق این سند، قطعنامه‌های شورای امنیت که مرتبط با تامین مالی اشاعه‌ای هستند عبارتند از: قطعنامه ۱۷۱۸ مصوب سال ۲۰۰۶ راجع به کره شمالی و قطعنامه‌های پیرو یعنی ۱۸۷۴(۲۰۰۹)، ۲۰۸۷(۲۰۱۳)، ۲۲۷۰(۲۰۱۶)، ۲۳۵۶(۲۰۱۷).  قطعنامه ۲۲۳۱ مصوب سال ۲۰۱۵ پیرامون ایران و اجرای برجام.

۲۳ فرد و ۶۱ نهاد ایرانی در لیست تحریمی قطعنامه ۲۲۳۱ وجود دارد. مهمترین نهادها، ذیل لیست تحریمی این قطعنامه عبارتند از: گروه صنایع موشکی کروز، گروه صنایع نظامی و مهمات، گروه صنایع سازندگی قائم، صنایع شهید بابایی، مرکز فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، صنایع شهید ستاری و صنایع شهید صیاد شیرازی.  در بند ۶ این قطعنامه، بلوکه کردن دارایی‌های مالی و منابع اقتصادی افراد و نهادهای لیست تحریمی، مورد تاکید قرار گرفته است. با وجود این که FATF در توصیه شماره 7 خود کشورها را ملزم به تحریم ایران کرده است، اما این رسانه سعی می کند با فریب، این مسئله را از مردم پنهان کند.

FATF در طول تحریم های آمریکا است یا در عرض آن؟

خبرآنلاین در بخش دیگری از یادداشت خود ادعا می کند: «به همین دلیل دولت هم باید با تحریم های یک جانبه آمریکا به شدت مقابله کند و هم محدودیت های ناشی از FATF و یا سایر موارد را رفع کند. این موارد نفی کننده همدیگر نیستند، نباید به شکلی باشد که اگر تحریم یک جانبه آمریکا وجود داشته باشد، تلاش دولت برای مقابله با سایر محدودیت ها تعطیل شود».

این بخش از یادداشت خبرآنلاین، نشان از اوج بدفهمی موافقین FATF از تحریم ها دارد. FATF و تحریم های آمریکا مکمل یکدیگر و در طول هم قرار دارند. این تفکر که می توان بدون توجه به تحریم های آمریکا، با FATF تعامل کرد، بنا به دلایل بسیاری اشتباه است، به این دلیل که اساسا FATF زیرساختی برای دقیقتر شدن تحریم های آمریکا است. علاوه براین، دولت چگونه می خواهد بدون توجه به تحریم های آمریکا، مسئله FATF را حل کند؟ و اصلا مگر مسئله عدم همکاری بانکهای خارجی با کشور، FATF است؟ کدام بانک تاکنون اعلام کرده که به دلیل قرار داشتن ایران در حالت اقدام متقابل FATF، با کشورمان قطع همکاری کرده است؟ در حالی موافقین FATF مطابق دستور اروپایی ها به پیگیر اجرای دستورات این نهاد هستند که اصلا مسئله اصلی کشور تحریم های فراسرزمینی آمریکا است که راهکارهای مشخصی مانند پیمان پولی، استفاده از جایگزین سوئیفت و فروش ریالی نفت در بورس می تواند تحریم های بانکی آمریکا را بی اثر کند.

مشابهت های برجام و FATF: امتیازات نقد داده شد و تحریم ها باقی ماند

خبرآنلاین در بخشی از گزارش خود می نویسد: «بعضی از تناقضات وجود دارد که در متن این انتقادات مشاهده می شود؛ برای نمونه از یک سو گفته می شود که آمریکا و دشمنان منطقه ای به طور کلی به دنبال این هستند که استانداردهای FATF در ایران رعایت شوند و این به نفع آمریکا و دشمنان ماست؛ از سوی دیگر می گویند دشمنان نمی گذارند وضعیت ایران و FATF عادی شود و ما نباید در داخل تلاشی برای این امر داشته باشیم.  این مساله مصداق بارز تناقض است. از یک طرف دشمن به دنبال این است که استانداردها در ایران رعایت شود و آنها سوء استفاده کنند و از سوی دیگر تمام توان خود را جمع کرده اند که نگذارند ایران این استانداردها را رعایت کند و وضعیتش عادی شود!»

نویسنده محترم این متن باید پاسخ دهد که آیا این امکان­پذیر نیست که آمریکا از یک سو خواهان اجرای استانداردهای FATF باشد و از سوی دیگر خواهان عدم خروج ایران از حالت اقدام متقابل باشد؟ مگر در برجام شاهد این نبودیم که هم تحریم ها لغو نشدند و هم امتیازات هسته ای داده شد؟ همین روند در FATF نیز در حال تکرار است، از یک طرف دولت در حال اجرای کامل تعهدات خود ذیل برنامه اقدام FATF است و از سوی دیگر با روندی که در شیوه تصمیم گیری این نهاد وجود دارد، خروج کامل ایران از حالت اقدام متقابل تقریبا غیرممکن است.

پیش فرض نویسنده محترم بر این اساس استوار است که رعایت استانداردهای FATF منجر به خروج ایران از حالت اقدام متقابل خواهد شد، در حالی که خروج از این حالت منوط به موافقت اعضای مخالف از جمله آمریکا، شورای همکاری خلیج فارس و رژیم صهیونیستی است. همچنین باید توجه داشت  که پس از اجرای دستورات FATF در دو حوزه مبارزه با پولشویی (دور زدن تحریم) و مبارزه با تامین مالی تروریسم (سپاه، دفاعی و محور مقاومت)، تازه به سراغ گام بعدی، یعنی مبارزه با تامین مالی اشاعه گری سلاح های کشتار جمعی (موشکی) خواهد بود. بنابراین به هیچ عنوان با اجرای کامل برنامه اقدامی که در دو حوزه تروریسم و پولشویی تدوین شده است، از حالت اقدام متقابل خارج نخواهیم شد.

اعتراف عجیب خبرآنلاین به دام خطرناکی که آمریکا برای ایران آماده کرده است

خبرآنلاین که در این ماه ها تلاش بسیاری برای توجیه اجرای دستورات FATF کرده است، در ادامه گزارش خود می نویسد: «چیزی که به تازگی گفته می شود این است که چرا با وجود اینکه کره شمالی عضو این دو کنوانسیون است اما از فهرست سیاه FATF خارج نشده است.

عضویت در این دو کنوانسیون به خودی خود به معنای رعایت استانداردهای FATF نیست. این دو کنوانسیون از شروط لازم هستند، اما کافی نیستند. مجموعه بسیار وسیعی از استانداردهای مالی و بسترها و اسناد حقوقی هستند که دولت‌ها باید آنها را داشته و به این موارد ملزم باشند و در کنار این دو کنوانسیون به صورت یک مجموعه ارزیابی شوند».

در چند ماه گذشته منتقدین FATF تلاش کرده­اند این مفهوم را به دولت و مجلس منتقل کنند که «FATF خواستار اجرای کامل استانداردها است»، اما هیچ کدام از منتقدین به این خوبی نمی توانستند مفهوم انطباق 100درصدی با دستورات FATF را بیان کنند.

در واقع خبرآنلاین اعتراف می کند که خواسته های FATF تمامی ندارد و «مجموعه بسیار وسیعی» از دستورات مختلف مالی و حقوقی وجود دارد که کشورمان باید خود را با آن­ها انطباق دهد و تا زمانی که انطباق کامل رخ ندهد، قابل قبول نخواهد بود. این مسئله در مورد یکی از لوایح دستوری FATF عینا اتفاق افتاده است. با وجود این که قانون داخلی مبارزه با تامین مالی تروریسم، به دستور FATF در چند ماه اخیر اصلاح شد، اما اصلاحات انجام شده در این قانون، برای FATF راضی کننده نبود و آن را نپذیرفت.

حال سوال اینجاست چرا خبرآنلاین توصیه می کند که کشور وارد این باتلاق بی انتها شود؟ نتیجه ادامه اجرای موبه­موی استانداردهای FATF، قطعا فرو رفتن بیشتر در این باتلاق خواهد بود و این گزاره تقویت خواهد شد که: «ما هزینه زیادی تاکنون داده ایم و بنابراین برای گرفتن نتیجه باید ادامه دهیم و خروج از این پروسه به صرفه نیست»! از سوی دیگر چرا رسانه های موافق FATF در چند ماه اخیر بارها ادعا کرده­اند که با پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و CFT از حالت اقدام متقابل خارج خواهیم شد؟

 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
0
0
وقتی تصویب فتف منجر به نفت در برابر غذا میشود تصویب نشود بهتر است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: