به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
چرا شهرداری تهران نه تنها مقابل این ساخت‌وساز افسار گسیخته مقاومتی نکرد، بلکه خودش با تغییر کاربری‌ها و تراکم فروشی زمینه رونق چنین ساخت‌وسازهایی را فراهم کرد؟ به عقیده کارشناسان علت عمده این امر را باید در طمع زیاد شهرداری برای جذب سرمایه از این طریق جستجو کرد
"خیبرآنلاین" - طی روزهای اخیر خبر افتتاح مسجد مجتمع تجاری «ایران مال» در غرب تهران خبرساز شد. البته نقطه توجه این خبر نه مسجد این مجتمع تجاری، که مدعوین اصلی این مراسم یعنی آیت‌الله صدیقی و حاج محمود کریمی بود. انتشار این خبر کافی بود تا موجی از انتقادات به سوی مدعوین این مراسم روانه شود. البته در نهایت آیت‌الله صدیقی اعلام کرد که در این برنامه حضور نخواهد یافت و حاج محمود کریمی نیز در همان ساعت در هیات قدیمی خود حضور داشت.

به گزارش رجانیوز، اما واکنش‌ها به این ماجرا به همین جا ختم نشد؛ روزنامه فرهیختگان در سرمقاله خود با حمله به آیت‌الله صدیقی و سپس به جبهه پایداری، نوشت که اگر آقای صدیقی از عوامل پخش خبر حضور ایشان در آن مراسم شکایت نکند، این بدان معنا خواهد بود که جبهه پایداری عدالتخواه نبوده و نتیجه گرفته همانطور که واژه تدبیر برای حسن روحانی زیاد است، واژه عدالتخواهی نیز به تن جبهه پایداری زار می‌زند!

در بخش دیگری از این نوشته آمده است که چون چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری در برابر اشرافی‌گری در ساخت حرم امام خمینی(ره) موضع انتقادی گرفتند و اکنون در برابر «شایعه» حضور آقای صدیقی در افتتاح یک مرکز تجاری پر حاشیه سکوت کرده‌اند، این جریان به دوگانگی مبتلاست!

فارغ از اینکه نگارنده مطلب چگونه و با چه منطقی اقدام خلاف واضح حسن مصطفوی به عنوان تولیت حرم امام خمینی(ره) را با یک شایعه کذب مساوی دانسته و عدم شکایت را هم مساوی با صحت شایعه فرض می‌کند، شاید بهتر باشد به قسمت پایانی این نوشته توجه بیشتری شود.

این متن با این فراز به پایان می‌رود که «نقدهای پیش‌گفته در این یادداشت فقط مقدمه‌ای ‌است بر یک بحث طولانی‌تر؛ اینکه اساسا چگونه پروژه‌هایی مانند «ایران‌مال» ساخته می‌شوند؟» و چه پایان خوبی! ای کاش به جای تمام عقده‌گشایی‌های شخصی علیه اشخاص و جریانات سیاسی، مطلب مذکور به بررسی چگونگی شکل‌گیری وصله ناجوری چون «ایران مال» در پایتخت جمهوری اسلامی می‌پرداخت.

دگرگونی گسترده در سیمای تهران طی چند سال گذشته را نه تنها متخصصان حوزه شهرسازی که عموم ساکنان پایتخت نیز از نمای بصری این کلانشهر احساس می‌کنند. چهره تهران از اواخر سال ۹۱ تاکنون، تحت تاثیر تغییراتی که تقریبا از سال ۸۹ و مصادف با دور جدید شهرداری محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، در نوع پروانه های ساختمانی صادره از طرف شهرداری به وجود آمد، عوض شده و در منظر جدید شهر، برج‌های چندمنظوره غیرمسکونی در حال تبدیل شدن به یکی از المان های اصلی پایتخت هستند. بررسی ها نشان می دهد تقریبا از اواخر سال ۸۹ تمایل به احداث برج های تجاری در سازنده های بزرگ تقویت شد و در سال های بعد این گرایش ابعاد وسیع تری به خود گرفت. اما نقش شهرداری تهران در این میان چه بود؟

درباره گذشته تجاری سازی در تهران به خصوص قبل از دهه ۹۰ آمار مستند و شفافی وجود ندارد اما برخی مقامات سابق مدیریت شهری تهران با اعلام اینکه نرخ تجاری سازی در پایتخت 2 برابر شده است، می گویند تا پیش از شروع دهه ۹۰ سالانه حداکثر بین 3 تا 5 درصد کل پروانه های ساختمانی صادره را پروانه های تجاری تشکیل می داد ولی از سال ۹۰ به تدریج سهم پروانه های تجاری در مقابل مجوزهای مسکونی، بیشتر شد؛ به طوری که در سال‌های اخیر حجم ساخت و سازهای تجاری معادل ۱۰ درصد کل پروانه های سالانه را به خود اختصاص داده است و عمده مجوزهایی که در این سال ها برای تجاری سازی صادر شده، برای احداث «مال» بوده است.
 

مال سازی به ترتیب در مناطق ۱ و ۲ و ۳ به دلیل گران قیمت بودن انواع املاک در آنها، در منطقه ۵ به دلیل تراکم بالای مسکونی و در منطقه ۲۲ نیز به خاطر جوان بودن منطقه و پتانسیل بالا در بازدهی سرمایه گذاری در آن، رونق بیشتری در مقایسه با سایر مناطق تهران دارد. در میان این 5 منطقه نیز رتبه اول بیشترین ساخت و ساز تجاری به منطقه ۲۲ اختصاص دارد. در منطقه ۲۲ اوضاع به قدری وخیم بوده که ۲۵ درصد از کل پروانه‌های صادر شده مربوط به تجاری‌سازی و ساخت برج‌های تجاری بوده است. برج‌هایی که «ایران مال» هر چند بزرگترین آنهاست، ولی تنها یکی از چندین آسمان‌خراشی است که چهره تهران را زشت و آلوده به اشرافیت کرده است.

اما چرا شهرداری تهران نه تنها مقابل این ساخت‌وساز افسار گسیخته مقاومتی نکرد، بلکه خودش با تغییر کاربری‌ها و تراکم فروشی زمینه رونق چنین ساخت‌وسازهایی را فراهم کرد؟ به عقیده کارشناسان علت عمده این امر را باید در طمع زیاد شهرداری برای جذب سرمایه از این طریق جستجو کرد. طبق یک بررسی مستند در بودجه دهه های ۷۰ و ۸۰ شهرداری تهران درآمد ناشی از عوارض ساخت و ساز مسکونی ۹۰ درصد و درآمد حاصل از عوارض ساخت و ساز تجاری ۱۰ درصد کل درآمد ناپایدار شهرداری را تشکیل می داد اما در حال حاضر این نسبت تغییر اساسی پیدا کرده و به ترتیب معادل ۵۲ درصد و ۴۸ درصد شده است. از همین رو، شهرداری ها چون وابستگی زیادی به عوارضی حاصل از ساخت و ساز دارند و بیش از ۵۰ درصد بودجه سالانه شان را از این محل تامین می کنند، به عناوین مختلف، چراغ سبز جلوی پای برج سازها روشن می کنند. بدین ترتیب پشتیبانی شهرداری عمدتا از طریق تغییر کاربری زمین و افزایش تراکم ساختمانی، زمینه رونق سرمایه‌گذاری در بلندمرتبه‌های تجاری را به وجود آورد.

ممکن است گفته شود که شهرداری تمامی این اقدامات را در چهارچوب قانون صورت داده است اما باید گفت که فرصت 12 ساله قالیباف در اداره شهر تهران به او امکان اصلاح بسیاری از قوانین و مقررات نابودگر شهر تهران را داده بود و او نه تنها اقدامی برای اصلاح این مقررات نکرد، بلکه نهایت استفاده را برای درآمدزایی شهرداری از محل این قوانین مخرب صورت داد و امروز «مال»هایی که در جای‌جای تهران جا خشک کرده‌اند، همگی یادگاری مدیریت تکنوکراتیک قالیباف و همکاران او در شهر تهران است. اگر داعیه عدالتخواهی وجود دارد، باید رویه‌ها و مدیریت‌هایی که منجر به شکل‌گیری «ایران‌مال»ها شده را هدف گرفت نه کسی که برای افتتاح مسجد یک مجتمع تجاری دعوت شده، آن هم مجتمعی که با امضای کسی جز قالیباف ساخته نشده است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
0
0
قالیباف از طریق تولید ثروت برای شهرداری درامد کسب کرد برج های منطقه 22با بودجه دولت ساخته نشده بلکه با بودجه بخش خصوصی ساخته شده پس یقینا اقتصاد به این برج ها نیاز داشته که بخش خصوصی وارد شده والا بخش خصوصی ورود نمیکرد، حالا شورای شهر اصلاحطلب تهران به ریاست هاشمی چگونه درامد کسب می‌کند ؟ از طریق کسر حقوق پرسنل پیمانکاران!!؟؟ خطوط بی ار تی شهرداری تهران در پیمان یک شرکت کامپیوتری است که پرداخت بلیطهای آن فقط الکترونیکی میسر است وهمه حتما یک بار بی آر تی تهران رفتند و بدون بلیط الکترونیک معطل شدند شهرداری اصلاحطلب تهران در سال 96بلیط الکترونیکی را اجباری ودریافت وجه نقد را ممنوع کرد تا قبل از آن متصدی بی آر تی ایستگاه را اجاره میکرد اما الان شهرداری همه درامد بی آر تی را میبرد وحقوقی که به متصدیان خط پرداخت میکند شامل عیدی و سنوات ومزایا و بیمه و...نیست وبعد از چند ماه کار سخت هم متصدیان خط اخراج میشوند یعنی شهرداری مزایای دستمزد ناچاز امروز را نیز از متصدی خط بی آر تی دریغ میکند و بسیاری هستند نمیتوانند شکایت کنند یا وقت ندارند یا شهرستان میروند و شهرداری اصلاحطلب تهران از بیمه و عیدی و مزایای حقوق متصدیان خطوط بی ار تی و یا مزایای رفته گران و پرسنل کم درآمد پرسنل پیمانکاران شهرداری کسب درامد میکند، این بهتر است یا تولید ثروت قالیباف؟ مسئول یکی از پیمانکاران دفع زباله شهرداری وقتی دید کارگرش به عدم پرداخت مزایا اعتراض دارد به او گفت ما هم مدیریت پیمان گرفتیم اما متاسفانه مسئول پرداخت دستمزد شما هستیم هر چند به ما مربوط نیست اگر پول میخواهی به اداره کار شکایت کن تا شهرداری ناگزیر از پرداخت باشد والا شهرداری گفته حقشان همین است، آیا اگر من به قصابی بروم گوشت کیلویی هشتاد تومان را چهل تومان بپردازم ویک کیلو را بردارم به قصاب بگویم حق تو همان است به عنوان دزد توسط پلیس بازداشت نمیشوم؟ پس چرا شهرداری اصلاح طلب تهران حقوق رفته گران و پرسنل شهرداری را که توسط پیمانکار اداره میشوند را (در سال 97که حقوق کم بود)نصفه نیمه پرداخت میکند ومیگوید حقتان همین است آنها که نمیتوانند شکایت کنند به حقشان نمیرسند،تولید ثروت قالیباف بهتر بود یا راهزنی شهرداری اصلاح طلب تهران؟ حالا نماینده اصلاحطلب ،محجوب، از حق کارگر میگوید و از لزوم فتنه برای احقاق حقوق کارگر میگوید، در حالی که خود اصلاح طلب در روز روشن همان حقوق ناچیز را هم نصفه میپردازد، انصافا قضاوت کنید، کدام بهتر است؟ کسب درآمد از طریق خوردن حق کارگر یا کسب درآمد از طریق تولید ثروت
ناشناس
|
Romania
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
0
0
یک سکولار تکنوکرات که می گوید شهر را بدون توجه به دین و مذهب اداره کردم
و فردی که عدالت را توزیع فقر می نامند
و برجام را احتناب ناپذیر و موفقیت بزرگ اعلام می کند
و درست قبل از فتنه 88 سطلهای زباله را برای رفاه حال فتنه گران و با وجود هشدار مقامات امنیتی پلاستیکی می کند
و به دروغ آمار سه میلیون شرکت کننده برای راهپیمایی میریزید فرعونی در 25 خرداد 88 می دهد و کسی هم نمی گوید اصلا مگر اعلام آمار تظاهراتها با شهرداری است؟
و مسجدی را قربانی تئاتر شهر می کند و تبدیل به غار و دخمه می کند.
و به جای توجه به تولید داخلی و با وجود اعلام توانایی شرکاتهای داخلی می رود از چین واگن مترو وارد کند
و می گوید پول نداریم اما بودجه شهرداری را صرف کارهای انتخاباتی و سنگفرش خیابانها و انتشار مجلات و نشریات بی شمار تمام رنگی می کند
و برج میلادی را که جایی تکمیل می کند که می شد با یکصدم آن هزینه و چند کیلومتر بالاتر در روی کوه آنتن
مخابراتی گذاشت
و یا برای رفاه سگهای ملوس خانمهای فاحشه تهرانی برج طبیعت را از پول مردم محروم درست می کند
و یا تونلهایی را مثل توحید با چند برابر هزینه آنهم با عجله افتتاح می کند که هر روز آب می دهند
و یا ریاکارانه و برای استفاده تبلیغاتی عوارض شهر تهران را صرف کمک به مراسم اربعین می کند و.. روزی که می بیند رای ندارند
و یا حقابه کشاورزان فشافویه را غصب کرده و صرف ایجاد دریاچه در چیتگر می کند
و با (...) بازی هر چه تمامتر در انتخابات 96 بعد از آنکه می فهمد رای ندارد کنار می کشد که اگر رییسی رای آورد دولت او را تصاحب کند و اگر نیاورد مدعی شود که اگر من کنار نرفته بودم رای داشتم!
و فقط بلد است با پول (خدا می داند چه کسی) پی در پی کتاب بابانظر را در مدح خودش تجدید چاپ کند - کتابی که رهبری حاضر به تقریظ نویسی روی آن نشد (تا جایی که عده ای گفتند رهبری با آن شهید مشکل دارد! اما رهبری به دیدار خانواده شهید بابانظر رفت تا همه بدانند او با (...) مشکل دارد نه با بابا نظر)
و تازگی ها هم اعلام کرده که چند FATF برخلاف منافع ایران است اما صلاح نیست با آن مخالفت کنیم!
این است قهرمان کارآمدی حضرات به اصطلاح انقلابی.
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
0
0
آنها که میگویند قالیباف طرح ها را گران تمام کرده بیایند صورت بدهند چه کسی از او ارزانتر تمام کرده ما هم اگر در اشتباهیم هدایت شویم !آنها که میگویند برج میلاد طرح شخصی قالیباف است بگویند پس ژن های خوب اصلاحطلب هر شب آنجا چه میکنند؟ ! یا قالیباف یا هاشمی بین بد وبدتر کدام را انتخاب کنیم ؟سکولار تکنوکرات گرانفروش یا (...) حق کارگر خور کدام بی آبرو ترند وجدانا کدام بی آبرو ترند،یعنی اگر ثابت شود قالیباف تکنوکرات است باز از حضرات اصلاحطلب نوکر امریکا آبرو دار تر است، حالا اگر بگوییم قالیباف تکنوکرات است باید نشانه ای از تکنوکرات بودنش باشد، تکنوکرات حییب الله بیطرف رئیس سازمان نظام مهندسی بود که در سال 95تز داده بود ساخت وساز باید در انحصار مهندیسین عضو سازمان نظام مهندسی دراید این تکنوکراسی است خوب شاید مهندس عضو سازمان نظام مهندسی تمایلی به تجارت و سرمایه گذاری ندارد شاید شم اقتصادی ندارد اصلا تجارت چه ربطی به تخصص وتحصیلات دارد بانی این طرح حبیب الله بیطرف بود وزیر نیروی کابینه سید محمد خاتمی راس فتنه،نه قالیباف، حالا نامی از تکنوکراسی اصلاحطلب واصلاحات نیست قالیباف شده تکنوکرات آش نخورده دهان سوخته،میشود تهمت و افترا که برادران انقلابی مکررا مرتکب آن میشوند اگر مسلمانید افترا نزدید،برادران انقلابی حامی فتنه، از قالیباف یا مشایی بهتر سراغ دارید معرفی کنید والا با بدگویی وتخریب چهره اصولگراها ،برای اصلاحطلبان حق کارگر خور تورم آفرین، دزد حامی دلار فیات امریکا، آبرو نخرید لطفا
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار حقوقی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: