به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
در پایان فصل بهار و تابستان در سال 97 شاخص عمومی مرگ 4.7 درصد بوده و در مقایسه با سال‌های 95 و 96 تفاوت چندانی نکرده است
"خیبرآنلاین" - اینکه مهم‌ترین دلایل مرگ ایرانی‌ها چیست و کدام استان‌ها رکورددار بیشترین و کمترین آمار مرگ‌و‌میر هستند، جزو سوالاتی است که برخی از مخاطبان مطرح کرده‌اند.

به گزارش تسنیم، در این گزارش به این سوالات پاسخ داده شده است که می‌توانید در ذیل بخوانید.

براساس آخرین یافته‌های به دست آمده در سازمان ثبت احوال کشور، متناسب‌ترین شیوه برای بررسی وضعیت تغییرات رویدادهای حیاتی، محاسبه میزان‌های رویدادها در بازه‌های سالانه است.

از این طریق میزان رویداد حیاتی بر پایه آخرین بازه زمانی 12 ماهه به دست می‌آید و می‌توان از تغییرات میزان رویدادهای حیاتی در بازه‌های سالانه با لحاظ جمعیت در معرض رویداد مطلع شد. به عنوان مثال، میزان عمومی ولادت کشور از 19.2 در یک سال منتهی به شهریور 1396 به 18 در یک ساله منتهی به شهریور 1397 تنزل یافته است.

براساس آمار منتشر شده از ثبت احوال 5 عامل بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و تومورها، بیماری‌های دستگاه تنفسی، حوادث غیرعمد و بیماری‌های عفونی مهم‌ترین دلایل مرگ‌های ثبت شده هستند.

براساس آمار سازمان ثبت احوال کشور میانگین سنی مردان فوت شده بیش از 63 سال و برای زنان حدود 68 سال است که این الگو تقریبا در سراسر کشور یکسان است. همچنین بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین علت مرگ و میر ایرانیان است.

با بررسی داده‌های آماری در بین استان‌های کشور 3 استان خوزستان، ایلام و البرز به ترتیب با 45، 48 و 54 درصد بیشترین تعداد مرگ و میرها به علت ایست قلبی را داشته‌اند. همچنین در خصوص فوت به علت بیماری‌های دستگاه تنفسی استان‌های قم با 18% و کرمان با 16% بیشترین تلفات را داشته‌اند.

بیشترین علت مرگ و میر در کودکان کمتر از 5 سال بیماری‌های عفونی است. آمار مرگ و میر بر اثر بیماری‌های عفونی در استان تهران و قم بیش از سایر استان‌ها است و کمترین میزان مرگ و میر بر اثر بیماری‌های عفونی در استانهای کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و چهارمحال بختیاری است.

لازم به ذکر است از سن 5 تا 49 سال حوادث غیرعمدی بیشترین دلیل مرگ افراد است.

استان ایلام در 9 ماهه ابتدای سال 97 کمترین میزان مرگ و میر را با نرخ هزار و 836 مورد داشته، اما تهران با میزان 42 هزار و 278 مورد بیشترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص داده است.

در مورد تعداد ولادت‌های ثبت شده به تفکیک استانی هم می‌توان گفت که در 9 ماهه اول سال 97 میزان کل ولادت‌ها در کشور یک میلیون و 46 هزار و 99 مورد بوده است که این میزان در مقایسه با سال‌های 92 تا 96 کاهش کمی را نشان می‌دهد.

در مورد میانگین سن فوت نیز در کشور مردان اغلب در سن 63.3 سالگی و زنان در سن 68.3 سالگی فوت کرده‌اند.

طبق آخرین آمار لحظه‌ای سازمان ثبت احوال کشور، 190 هزار و 278 مورد از فوتی‌ها به مردان و 168 هزار و 738 مورد از فوتی‌ها به زنان اختصاص دارد که نشان می‌دهد مردان بیش از زنان می‌میرند.

تغییرات میزان عمومی ولادت در بازه‌های فصلی نیز بررسی می‌شوند به طوری که مثلاً در فصل‌های مختلف سال نشان می‌دهد که آیا آمار ولادت یا مرگ در این فصول سال بیشتر بوده یا کمتر. مثلاً در 2 فصل ابتدایی سال 97 میزان ولادت کل کشور در پایان فصل بهار 18.4% و در پایان فصل تابستان 18% بوده است. همین میزان در مقایسه با سال‌های 95 و 96 حاکی از کاهش آمار ولادت در این 2 فصل است و معمولاً طبق جدول موجود میزان ولادت در فصول بهار و تابستان بیش از پاییز و زمستان بوده است.

همین شاخص در مورد میزان عمومی مرگ نیز نشان می‌دهد که در پایان فصل بهار و تابستان در سال 97 شاخص عمومی مرگ 4.7 درصد بوده و در مقایسه با سال‌های 95 و 96 تفاوت چندانی نکرده است.

بر پایه داده‌های مرگ و میر پایگاه اطلاعات جمعیت کشور در سال گذشته، ایرانیان بیش از هر چیز دیگر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی از دنیا می‌روند. رتبه بعدی به سرطان‌ها، تومور‌ها و پس از آن بیماری‌های دستگاه تنفسی اختصاص دارد. رتبه‌های بعدی به حوادث غیرعمدی مانند سوانح رانندگی و بیماری‌های عفونی و انگلی اختصاص می‌یابد.
برچسب ها: مرگ ، مردان ، زنان ، رکورد ، حیات ، خیبر ، آنلاین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: