به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۷۶۴۰
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
ائتلاف کشورهای قدرتمند ایران، چین و روسیه در چارچوب مبادلات دریایی و غلبه بر هیمنه آمریکا در حوزه‌های استراتژیکی چون دریای چین، تنگه باب المندب و حتی خاورمیانه امنیت این مناطق را بالا برده و زمینه دستیابی انصارالله به سلاح‌­های مدرن و تقویت بنیه دفاعی مبارزان یمنی را هموار کرده است
"خیبرآنلاین" - جمال واکیم تحلیلگر مسائل بین الملل و استاد دانشگاه لبنان در تشریح آسیب پذیری نظامی سعودی پس از حملات پهپادی جنبش انصارالله یمن به 2 میدان نفتی وابسته به شرکت آرامکو و ادعاهای متناقض در زمینه عامل این حملات گفت: کاملا واضح و مبرهن است که حملات پهپادی به تأسیسات هسته­‌ای آرامکو از سوی جنبش انصارالله صورت گرفته و یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن، نیز خود این موضوع را رسما اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، واکیم در ادامه درباره توان نظامی سعودی گفت: به رغم خرید سلاح فراوان و معاملات تسلیحاتی هنگفت ریاض با غرب به ویژه آمریکا باید توجه داشت که خرید سلاح عربستان از غرب بر حمایت از شرکت­‌های تسلیحاتی آمریکا متمرکز است و ایالات متحده تکنولوژی نظامی مدرن و پیشرفته را در اختیار کشورهای عربی قرار نمی­‌دهد، چرا که معتقد است این تسلیحات اگر در اختیار کشورهای منطقه قرار گیرد، امکان تهدید اسرائیل و حمله به این رژیم وجود دارد. بنابراین تمام سلاح­­‌هایی که در اختیار ریاض قرار می­‌گیرد، کاملا سنتی و پیش پا افتاده بوده و مدرن و متناسب با تکنولوژی روز نیستند.

وی تأکید کرد: علاوه بر این تحلیلگران و کارشناسان نظامی معتقد هستند که عربستان سعودی از زیرساخت قدرتمند بنیادین و داخلی برای دفاع کارآمد و مؤثر برخوردار نیست و فقدان چنین ساختاری که ریشه آن را در دلایل متعدد نظامی باید جست، سطح آسیب پذیری نظامی این کشور را  بالا برده است.

این استاد روابط بین الملل درباره توانائی جنبش انصارالله گفت: این جنبش از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و تنگه «باب المندب» امتیاز استراتژیک این کشور به شمار می‌­رود. ائتلاف کشورهای قدرتمند ایران، چین و روسیه در چارچوب مبادلات دریایی و غلبه بر هیمنه آمریکا در حوزه‌­های استراتژیکی چون دریای چین، تنگه باب المندب و حتی خاورمیانه امنیت این مناطق را بالا برده و زمینه دستیابی انصارالله به سلاح‌­های مدرن و تقویت بنیه دفاعی مبارزان یمنی را هموار کرده است.

وی درباره برخی اخبار مبنی بر درز اطلاعات امنیتی و اقتصادی سعودی به دلیل اختلاف بین شاهزدگان تأکید کرد: به نظر من اختلاف شاهزادگان سعودی سهم به سزایی در حملات پهپادی نداشته است. ما در حال حاضر در عصر تکنولوژی به سر می‌­بریم و اصابت اهداف انصارالله به دقیق‌ترین نقطه ممکن و حصول خسارت­‌های سنگین به شرکت آرامکو برآمده از توان انصارالله و پیشرفت تسلیحاتی این جنبش بوده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: