به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
مگر حوادث این روزهای عراق قابل پیش‌بینی نبود؟ چرا برای آن تدبیری اندیشیده نشد و فقط به این بسنده کردیم که بیانیه‌ای بدهیم برای آنکه مردم از این سفر منصرف شوند؟ باید به روی مسئله تمدنی فراراهبردی اربعین بیش از اینها فکر کنیم. این طرز فعلی حکمرانی قابل قبول نیست؛ باید برای آن چاره‌اندیشی کرد. مسئله اربعین و حوادثی که به دنبال آن شکل گرفته، نیازمند چاره‌اندیشی هم در موعد امسال و هم برای موعد سال‌های آینده است
"خيبرآنلاين" - مراسم اختتامیه چهارمین رویداد تصمیم‌سازان آینده ظهر روز جمعه ۱۲ مهرماه در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش رجانیوز، در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، در سخنانی با اشاره به اهمیت تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در زندگی انسان گفت: تمام تلاش آدم در زندگی برای کسب تصمیمات صحیحی است که در مقابل خطاها باید بگیرد. برخی از خطاهای ما تاکتیکی هستند و اثر کوتاه‌مدت دارند. مثلاً گاهی یک مسئول این‌گونه خطایی می‌کند و مدتی تبعات آن، مردم را متوجه خود می‌کند. گاهی هم خطاها و به دنبال آن، تصمیمات راهبردی است و اثراتش لحظه‌ای نیست لذا باید چند دهه برای آن تاوان داد؛ نمونه‌اش تصمیمی بود که برای موضوع کنترل جمعیت در ایران گرفته شد که هنوز هم باید تلاش کنیم تا برای رفع تبعات آن کاری کرد. بیانیه گام دوم رهبر انقلاب نیز از جنس تصمیمات راهبردی بود که بر اساس یک تشخیص و مسئله‌شناسی راهبردی منتشر شد.

وی در همین زمینه ادامه داد: رهبر انقلاب اسلامی به طور صریح بیان داشتند که «دشمن برای بیش از ۴۰ سال آینده ما برنامه ریخته است و ما باید برای بیش از ۱۰۰ سال آینده‌مان نقشه بکشیم»؛ بگذریم از اینکه هنوز هم عده‌ای این برنامه‌ریزی دشمن را باور نمی‌کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه با اشاره به تصمیمات بنیادین غرب برای دشمنی با بنیان خانواده گفت: سویه‌ی کلام تمدن غرب، بر مبنای این خطای راهبردی شکل گرفته و تأثیر آن را باید در 4، 5 قرن آینده دید.

حجت‌الاسلام قمی در ادامه اشاره‌ای نیز به موضوع راهپیمایی اربعین داشت و عنوان کرد: موضوعاتی مانند حرکت انسانی اربعین نیز از جنس تصمیم‌گیری‌های بنیادین است که به اراده خداوند به روی زمین بازمی‌گردد. وقتی که می‌خواهیم یک مسئله بنیادین را حل کنیم و برای آن تصمیم بسازیم، باید بدانیم که همیشه دشمن در صدد گره‌افکنی در آن خواهد بود. ما امروز از فقها توقع داریم که بتوانند این دست اتفاقات را پیش‌بینی کنند اما از خودمان سؤال کنیم چند فقیه پیرامون ما هستند که به تعبیر امام راحل، نبض امروز را در اختیار داشته باشند و به تعبیر مولای متقیان بتوانند با ایستادن روی سر پنجه پا، فردا را ببینند؟ مگر حوادث این روزهای عراق قابل پیش‌بینی نبود؟ چرا برای آن تدبیری اندیشیده نشد و فقط به این بسنده کردیم که بیانیه‌ای بدهیم برای آنکه مردم از این سفر منصرف شوند؟ باید به روی مسئله تمدنی فراراهبردی اربعین بیش از اینها فکر کنیم. این طرز فعلی حکمرانی قابل قبول نیست؛ باید برای آن چاره‌اندیشی کرد. مسئله اربعین و حوادثی که به دنبال آن شکل گرفته، نیازمند چاره‌اندیشی هم در موعد امسال و هم برای موعد سال‌های آینده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نص صریح بیان امام خامنه ای بر ارائه راهکارهای عملی و گره‌گشا مبتنی بر شناخت مسئله توسط جوانان در کشور است، گفت: سازمان تبلیغات اسلامی بسیار توفیق خواهد داشت اگر بتواند از چنین حرکت‌هایی حمایت کند. از مجموعه‌های جوانی مانند همین گروه برگزارکننده این رویداد، گاه تصمیماتی به روی میز مسئولان آمده که همه‌جوره خواسته‌اند آن تصمیم اجرایی نشود اما آن تصمیم چنان حکیمانه بوده که نمی‌شد در برابرش مقاومت کرد. از سوی دیگر، باید بگویم که یکی از ملزومات تصمیم‌گیری، شجاعت است. وای به حال مسئولی که تصمیم درست را می‌یابد اما شجاعت اجرای آن را ندارد. به باور من، شما جوانان اگر چاره‌ای اندیشیدید و تصمیمی‌ ساختید، باید برای آن گفتمان‌سازی کنید و پشتیبانی رسانه‌ای از آن انجام دهید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: