به‌روز شده در: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۸۰۷۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
نمکدان‌شکنی به سبک روحانی
شورای نگهبان بپذیرد که طی چند انتخابات اخیر دچار خبط بزرگ شده تا جایی که متاسفانه معرفی برخی افراد به عنوان کاندیدای نهایی، اسباب طنز و تمسخر نزد مردم را به وجود آورده است
"خیبرآنلاین" - شورای نگهبان قانون اساسی که وظیفه ی اصلی نظارت و حراست از حق الناس مردم در انتخابات را بر عهده دارد، در آستانه ی انتخاباتی دیگر، باز هم مورد هجمه قرار گرفت و این بار فردی به این نهاد قانونی تاخت که بیشترین حق بر گردن او را همین شورای نگهبان دارد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، حسن روحانی در جلسه هیات وزیران و در شرایطی که پس از 6.5 سال حضور در جایگاه ریاست جمهوری، همگان در انتظار ارایه ی کارنامه ای قانع کننده از عملکرد دولت پراختیار او هستند، باز هم مشغول حاشیه سازی شد و این بار به بهانه ی انتخابات اسفندماه مجلس، شورای نگهبان را مورد تاخت و تاز قرار داد.

روحانی با تحریف تاریخ مدعی شد "بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی مجلس اول بود" و دلیل این ادعا را عدم وجود شورای نگهبان و دفاتر نظارتی اعلام کرد و البته با نهایت تاسف از فردی که تریبون ریاست جمهوری در اختیار اوست، از حضور آزادانه ی منافقین، نهضت آزادی و جبهه ملی در آن انتخابات دفاع کرد!

ادعای مذکور به این دلیل تحریف نامیده می شود که هیات 3 نفره ی نظارت و شورای نگهبان در آن دوره نیز فعال بود، اما به دلیل شرایط خاص ابتدای انقلاب، طبیعتا با رویکرد متفاوتی مواجه بودند اما وظایف نظارتی تعطیل نشده بود تا جایی که حتی در حوزه انتخابیه درگز، کاندیدایی که موفق به جلب آرا و پیروزی شده بود، به دلیل احراز ارتباط با ساواک، با ابطال انتخابات مواجه شد.

نکته ی جالب دیگر اینکه همان انتخاباتی که اینگونه مورد حمایت حسن روحانی واقع شده، علیرغم آنکه در ابتدای انقلاب و با شور انقلابی مردم تقارن داشت و با وجود اینکه حتی منافقین و نهضت آزادی و ملی گراها نیز موفق به ارایه ی لیست شده بودند، نهایتا با مشارکت 52.14% همراه شد؛ در حالی که در همان سال 1358 چند رفراندوم و انتخاب دیگر از سوی مردم شکل گرفته بود که آمار بعضا بیش از 90% را نیز به ثبت رساند.

اما اگر از بازخوانی تاریخ عبور کنیم، آنچه که در این ایام بیشتر اهمیت دارد، نمکدان شکنی به سبک روحانی است و اعتراضی که به عملکرد شورای نگهبان وارد است.

سالهاست طیف گسترده ای از مردم و تحلیلگران سیاسی با اعتراض، نحوه ی تائید صلاحیت کاندیداها توسط شورای نگهبان - به ویژه در جایگاه ریاست جمهوری - را مورد بررسی قرار می دهند. این طیف معتقدند شورای نگهبان دچار نوعی فرسودگی در ماجرای تائید صلاحیت ها شده، به نحوی که در انتخابات مذکور، رویکردی کاملا پیرسالارانه، جوان ستیزانه، محافظه کارانه و بر مبنای اولویت بخشی به 2 جناح (بخوانید کاسب) سیاسی فعال در کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

به عنوان نمونه، ماجرای تائید صلاحیت شخص حسن روحانی برای بسیاری از مردم در هاله ای از ابهام قرار دارد. چرا باید فردی با مشخصات شخصی و سیاسی مانند او از فیلتر شورای نگهبان عبور کند و حالا اینچنین قدرناشناسانه، به جای پاسخگویی درباره ی خسارات گسترده ای که به دلیل سوءمدیریت و ناکارآمدی به کشور وارد کرده، به این نهاد قانونی هجمه وارد کند؟

آیا ابهام در ماجرای مدرک تحصیلی او نیازمند بررسی بیشتر را نداشت؟ آیا اقدامات تخریبی و غیرقانونی علیه رقیب انتخاباتی قابل پیگیری نبود؟ آیا سخنان ساختارشکنانه و دشمن شادکن طی 4 سال نخست نباید مورد توجه قرار می گرفت؟ آیا ابهام در نحوه ی برگزاری انتخابات، تخلف های گسترده و اعتراض رسمی کاندیدای رقیب تجدیدنظر در شمارش آرا و اعلام نتیجه را ضروری نمی کرد؟ ماجرای پیچیده و لاینحل قتل فرزندش چرا پیگیری نشد؟ و...

وقتی شورای نگهبان به جای شایسته سالاری فردی، تنها به گزینش جناحی از 2 طیف چپ و راست و البته با تکیه بر پیری و خستگی بسنده کند، نتیجه همین می شود که فردی که ادعای حقوقدانی دارد، پس از سالها حضور پرابهام در مسندهای مختلف قدرت در ساختار جمهوری اسلامی، اینک با گذشت 6.5 سال از تکیه بر کرسی ریاست جمهوری، این نهاد قانونی را رسما تخریب نماید.

شورای نگهبان بپذیرد که طی چند انتخابات اخیر دچار خبط بزرگ شده تا جایی که متاسفانه معرفی برخی افراد به عنوان کاندیدای نهایی، اسباب طنز و تمسخر نزد مردم را به وجود آورده است.

در گام دوم انقلاب، به جای پاسخگویی به تحریف ها و تخریب های امثال روحانی و جریان هدایتگر و حامی او، باید در نحوه ی بررسی صلاحیت ها تجدیدنظر صورت گیرد و جوان سازی، شایسته سالاری غیرجناحی و غیرحزبی، توجه به افکار مختلف فعال در چارچوب انقلاب و عدم محافظه کاری برای افرادی که در ابتدایی ترین مسائل صلاحیت دچار مشکل هستند، ایجاد فضای چندقطبی و رهایی از دوقطبی کردن سیاسی جامعه در اولویت کاری شورای نگهبان قرار گیرد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
0
0
تعجب می کنم که مدرک تحصیلی روحانی را به درستی ذکر کرده اید، اما داستان گفتگوی 1986 در هتل در ژنو را فراموش کرده اید!
ناشناس
|
Romania
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
0
0
البته ناگفته نماند یک حرف روحانی کاملا درست بود و آن اینکه مجلس اول بهترین مجلس بود. اما روحانی نگفت چرا مجلس اول بهترین مجلس بود! مجلس اول بهترین بود چون بنی صدر را عزل کرد!
ناشناس
|
Romania
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
0
0
کم کم خیبر آنلاین دارد شجاع می شود! و البته اینکه از متهم شدن به ضدیت با ولایت فقیه نترسد و جرات کند عملکرد غیر قابل دفاع شورای نکهبان در تایید صلاحیت حسن روحانی را نقد کند جای تشکر دارد. اما بد نیست بدانید همین حرفها را عده ای در نجف آباد به (...) زدند. ایشان فرمود روحانی رد صلاحیت شده بود اما با (...) تایید شد.
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: