به‌روز شده در: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق تاکید کرده است وظیفه ما شنیدن خواسته‌های مردم و تلاش برای برآورده کردن آن است
"خیبرآنلاین" - عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، از مقتدی صدر رهبر جریان صدر، خواست به جای درخواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام، با رهبر سازمان بدر توافق کند.

به گزارش تسنیم، عبدالمهدی در نامه‌ای به مقتدی صدر گفت از من خواسته‌اید به پارلمان بروم و تحت چتر پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام را تحت نظارت سازمان ملل متحد و کمیساریای جدید اعلام کنم، من از شما تشکر می‌کنم، حق هر رهبر و شهروند است که آنچه را که مصلحت و منفعت ملی می‌داند، از نخست وزیر بخواهد و پیشنهاد ارائه شده ممکن است یکی از راه‌های خروج از بحران کنونی باشد.

نخست وزیر عراق ادامه داد نتایج انتخابات ممکن است تعیین کننده باشد و در نتیجه امکان تشکیل دولت اکثریت سیاسی واضحی که از حمایت پارلمانی واضحی هم برخوردار باشد، وجود داشته باشد.

عبدالمهدی در عین حال تصریح کرده است اگر هدف از انتخابات، تغییر دولت است، راه ساده‌تری وجود دارد و آن است که جنابعالی با برادر هادی العامری برای تشکیل دولت جدید توافق کنید که در آن صورت نخست وزیر می‌تواند استعفا خود را اعلام کرده و دولت جدید هم ماموریت خود را ظرف چند روز اگر نگوییم چند ساعت پس از این توافق به دست بگیرد.

وی درباره شرایط دشوار برگزاری انتخابات زودهنگام گفته است مسئله انتخابات زودهنگام نامشخص است، اینکه چه زمانی شرایط آن فراهم خواهد شد و اینکه آیا درباره تمام شروط آن توافق خواهد شد، اینها مسائل نامعلومی هستند که ممکن است ما را در برابر امور ناشناخته زیادی قرار دهد.

عبدالمهدی در ادامه نامه خود خطاب به مقتدی صدر آورده است : انتخابات زودهنگام مستلزم موافقت رئیس جمهور با درخواست نخست وزیر برای  انحلال پارلمان و دعوت به برگزاری انتخابات زودهنگام در مدت 60 روز است و این مسئله محقق نخواهد شد مگر اینکه پارلمان با اکثریت مطلق اعضای خود یعنی با اکثریت 165 نفر به انحلال خود رای دهد و دولت هم دولت مستعفی قلمداد شده و تبدیل به دولت پیشبرد امور روزانه شود.

نخست وزیر لبنان از مقتدی صدر پرسیده است : روند انحلال پارلمان یا تغییر کمیساریا(عالی انتخابات) چقدر طول خواهد کشید؟ در این صورت سرمایه‌گذاران به سبب نامعلوم بودن اوضاع و حوادث خونین از کشور فرار می‌کنند و خون‌هایی که بر زمین ریخته می‌شود که مستلزم اقدامات واضحی است که دولت بتواند به وظایفش عمل کند و نظم داخلی را حفظ کرده و قانون را درباره همگام اعمال کند.

عبدالمهدی در این نامه هشدار داده است که تبدیل شدن دولت مستقر به دولت پیشبرد موقت امور به معنای عدم تصویب بودجه و معنایش توقف امضای طرح‌های جدید و قوانینی که باید در اسرع وقت به تصویب پارلمان برسد، خواهد بود که ما گام‌هایی را برای اصلاح و فراهم کردن فرصت‌های شغلی و تشویق سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های تجاری جدید برداشته بودیم.

نخست وزیر عراق در این نامه آورده است احزاب سیاسی، معادلات جدید را درک نکرده و آن طور که شایسته است، به وظیفه خود عمل نکردند، آنها دولت را رها کردند و مردم به خیابان‌ها ریختند تا نظراتشان را بیان کنند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرده است وظیفه ما شنیدن خواسته‌های مردم و تلاش برای برآورده کردن آن است.

مقتدی صدر از عبدالمهدی خواسته بود که انتخابات پارلمانی زودهنگام را با نظارت سازمان ملل و با مدت زمانی که طولانی نباشد، بدون مشارکت احزاب کنونی شرکت کننده در دولت برگزار کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: