به‌روز شده در: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
مشخص نیست که چگونه ممکن است مقامات بلندپایه ایرانی، اسرار مطرح شده در این نشست‌ها را به این سادگی و با آن سطح از طبقه بندی محرمانه به اطلاع رویترز رسانده باشند و این خبرگزاری چطور می‌تواند به اسراری از داخل ایران دست یابد که حتی مسئولان بلندپایه هم از آن بی‌خبرند؟!
"خیبرآنلاین" - دیگر روزی نیست که اخبار دروغ و جعلی به گوشمان نرسد. در دورانی که خبر‌ها می‌توانند کشور‌ها را تا مرز فروپاشی ببرند و برگردانند، انتشار خبر‌های فوری از دست خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها خارج شده و حتی ترول‌ها هم می‌توانند شایعات را مثل ویروس به جان مردم بیندازند.

به گزارش دانشجو، در گذشته گفته می‌شد، ابزار کار رویترز در نقل حوادث و اخبار کشور‌های مختلف دنیا و مخصوصاً کشور‌هایی همانند ایران که با رویکرد غرب‌گرایانه آن‌ها مخالف هستند، در این خلاصه می‌شد که مقداری «سَم» به حجم زیاد «عسل» اضافه می‌کردند، یعنی اخبار و گزارش‌ها را -آنگونه که مدعی بودند- بی‌طرفانه منتشر نمی‌کردند، بلکه در راستای همسو کردن اخبار با سیاست‌های غرب و پایین آوردن شأن کشور‌هایی که مخالف غرب هستند، به تزریق دروغ در این خبر‌ها و گزارش‌ها می‌پرداختند و آن را خوراک مخاطبانی قرار می‌دادند که حجم دروغ‌های موجود در اخبارش را درک نمی‌کردند.


به نظر می‌رسد که این خبرگزاری انگلیسی، به تازگی برخلاف رویه همیشگی خود عمل می‌کند؛ یعنی مقدار کمی عسل را در حجم زیادی از سم می‌ریزد تا ترکیب به دست آمده غیر قابل خوردن باشد؛ مگر برای انسان‌هایی که حواس بویایی و چشایی خود را از دست داده‌اند!

گزارش به سبک «فقط من بودم و امام!»
دو هفته پیش رویترز مدعی شد که رهبر انقلاب در زیرزمین جلسه‌ای سری و خصوصی با ۴ نفر برگزار کرده بودند! رویترز به علم غیب! از این جلسه (که خود مدعی شده بود تنها ۴ نفر در آن حاضر بودند و در زیر زمین به صورت مخفیانه برگزار شده بود)، مطلع گشته!

رویترز در ادامه این داستان خود آورده بود که در این جلسه رهبر انقلاب دستوراتی محرمانه صادر نمودند که حاصل آن، حمله به آرامکو سعودی بود؛ حملاتی که سازمان ملل هنوز هم براساس گزارش‌های میدانی از محل حادثه، ادعا‌های عربستان و امریکا مبنی بر دست داشتن ایران در آن‌ها را رد می‌کند.

چند روز قبل از انتشار گزارش رویترز، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز هم در ادامه جنگ روانی رسانه‌های غربی علیه ایران، مدعی شده بود که گزارش‌ها و مدارک مورد ادعا که توسط کارکنان وزارت اطلاعات و امنیت ایران در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نوشته شده نشان می‌دهد که سیطره و نفوذ ایران در عراق از پاییز ۲۰۱۴ تثبیت شده است! هدف از انتشار این گزارش موهوم کاملا مشخص بود: ایجاد شکاف و اختلاف میان دو ملت عراق و ایران.

بی دلیل نبود که تاریخ مورد ادعای این گزارش یعنی پاییز ۲۰۱۴ همان زمانی است که داعش موفق شد یک سوم از خاک عراق را اشغال کند و به ۳۰ کیلومتری بغداد برسد؛ اتفاقی که دولت عراق را به درخواست کمک از ایران را ناگزیر کرد و ایران هم بی درنگ با اعزام مشاوران نظامی به عراق، مانع از سقوط شهر‌های بغداد، اربیل کربلا و نجف شد و از تحقق نقشه شوم آمریکا، اسرائیل و ارتجاع عرب جلوگیری کرد.

گرچه گزارش اخیر رویترز از «نشستی» که این خبرگزاری آن را به همان اندازه «محرمانه و سری» پنداشته، مدعی شده که در جلسه محرمانه مقامات ایرانی تنها چند نفر از مهمترین مسئولان سیاسی و امنیتی حضور داشته‌اند و در عین حال رویترز مدعی شده که توانسته از جزئیات مطالب مطرح شده در این نشست خیالی آگاهی یابد و مشخص کند که حمله به آرامکو کار ایران بوده است!

آنچه در این دو گزارش قابل توجه است این که رویترز مدعی شده مطالب مطرح شده در این دو نشست محرمانه، آن هم در اماکن زیرزمینی و کاملا حفاظت شده را همان افرادی که در جلسات حضور داشته‌اند به اطلاع این خبرگزاری رسانده اند!

البته مشخص نیست که چگونه ممکن است مقامات بلندپایه ایرانی، اسرار مطرح شده در این نشست‌ها را به این سادگی و با آن سطح از طبقه بندی محرمانه به اطلاع رویترز رسانده باشند و این خبرگزاری چطور می‌تواند به اسراری از داخل ایران دست یابد که حتی مسئولان بلندپایه هم از آن بی‌خبرند؟!

بیایید فرض را بر آن بگیریم که رهبر انقلاب، شخصا، فرمان مقابله با اغتشاشگران را (که موج اعتراضات مردمی بر ضد اصلاح قیمت بنزین را مورد سوء استفاده قرار دادند و اقدام به آتش زدن اماکن و غارت فروشگاه‌ها و کشتن مردم کردند)، صادر کرده باشد؛ در این صورت آیا رهبر انقلاب نیاز به آن دارد که در مکانی مخفی برای صدور این فرمان اقدام کند؟! و اینکه آیا نیازی بود که نیرو‌های امنیتی ایران، میدان را برای حضور گروه‌های تخریبی سازماندهی شده (که مقامات بلندپایه آمریکا به حمایت و هدایت آن‌ها اعتراف کرده‌اند) خالی بگذارند؟!
 
رویترز ۲۵ درصد کشته‌شدگان ادعایی را منتشر کند
در گزارش رویترز مدعی شده تعداد کشتگان حوادث اخیر به رقمی بیش از ۱۵۰۰ نفر شامل ۴۰۰ زن، ۱۷ نوجوان رسیده است؛ در صورت فرض صحت ادعا، رویترز که مدعی است به اسرار محرمانه جلسات ۴ نفره بالاترین مقامات ایران دسترسی دارد، طبعا باید لااقل اسامی بخشی از این کشته‌شدگان را از منابع موثقش در اختیار داشته باشد، بد نیست افکار عمومی ایران از این خبرگزاری انگلیسی، مطالبه کنند که تنها اسامی و مشخصات یک‌چهارم این افراد را در صورت صحت ادعا منتشر کند.
 
بوق ملکه با طعم آمدنیوز / رویترز اسامی یک‌چهارم کشته‌شدگان را هم منتشر کند راضی هستیم!

دونده‌ای که هیچ جا نرفت!
چندی پیش "رویترز" در خبری از مهاجرت مریم طوسی رکورددار دو‌های سرعت ایران به آمریکا خبر داد و نوشت که او به خاطر حضور درالمپیک و البته مشکلاتی که برای دیدن همسرش دارد می‌خواهد به این کشور برود، اما به خاطر موانعی که ترامپ تعیین کرده نمی‌تواند به هدفش برسد.

مریم طوسی رکورددار دو‌های سرعت زنان ایران با تکذیب این خبر گفت: من ایران را دوست دارم و سال ۲۰۱۲ قطر به من پیشنهاد داد که به این کشور بروم و برای آن‌ها مسابقه بدهم، اما هیچ وقت قبول نکردم. من اصلا دنبال مهاجرت هم نیستم.

بندر‌های ایران مقابل لوله تفنگ رویترز
همچنین رویترز در خبری مدعی بلاتکلیفی ۲۰ کشتی حامل غله در آب‌های سرزمینی ایران شده است. بر اساس این خبر، "به دلیل تحریم‌های بانکی و مالی بیش از ۲۰ کشتی در آب‌های نزدیک به دو بندر مهم ایران متوقف شده‌اند. این کشتی‌ها حامل یک میلیون تن غله هستند و از چندی قبل در آب‌های ساحلی ایران بلاتکلیف مانده‌اند. "

این درحالی است که یک مقام مطلع در استان خوزستان در این رابطه گفت: موضوع بلاتکلیفی کشتی‌های حامل کالای اساسی در بندر امام خمینی غیر واقعی بوده و این کشتی‌ها در صف تخلیه محموله خود قرار دارند.
 
بوق ملکه با طعم آمدنیوز / رویترز اسامی یک‌چهارم کشته‌شدگان را هم منتشر کند راضی هستیم!

به گفته این مقام مسئول، با توجه به تغییر سیاست‌های وارداتی، محموله‌های بزرگ کالا‌های اساسی از بندر امام خمینی به کشور وارد شده، اما با توجه به ظرفیت حمل و نقل، تخلیه و بارگیری و انبارداری ممکن است فرایند تخلیه با وقفه انجام شود.

نفت بده غذا بگیر!
مدتی پیش رویترز در خبری از منابع سری دوباره مدعی شد که ایران قرار است در ازای دریافت غذا از عراق به آن‌ها نفت و گاز بدهد!
حمید حسینی درمورد خبری مبنی بر این که دو مقام عراقی به رویترز خبر داده‌اند که این کشور با ایران برای مبادله اقلام غذایی در برابر تامین گاز و نیرو توافق کرده اند، اظهار کرد: این خبر صحت ندارد و خبرسازی رویترز است. عراق اعلام کرده حاضر است پول گاز را با دینار پرداخت کند.

وی افزود: نه بنادر عراق ظرفیت آن را دارند که به ایران اقلام غذایی بدهد و نه عراق تولیدکننده مواد غذایی است.
حسینی خاطرنشان کرد: عراق خودش وارد کننده عمده غذایی از ایران است؛ پس چگونه می‌خواهد به ایران مواد غذایی بدهد؟

هسته‌ای هم بی‌فیض نماند!
در سال ۲۰۱۰ خبرگزاری انگلیسی رویترز در ادامه رویکرد خصمانه خود علیه ایران این بار در خبر کذبی گزارش داد که جلیلی در یک کنفرانس مطبوعاتی در چین بار دیگر بر عدم قبول پیشنهاد معاوضه سوخت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد.

این در حالی است که جلیلی هیچ اظهارنظری مبنی بر عدم قبول پیشنهاد معاوضه سوخت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این کنفرانس مطبوعاتی نکرده بود.

رویترز با اشاره به این مساله که یک مترجم چینی سخنانش را برای خبرنگاران ترجمه می‌کرد، مدعی شد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سال گذشته میلادی به ایران پیشنهاد داد که برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی خود بخش عمده‌ای از ذخایر اورانیوم با درصد پایین غنی‌سازی را به روسیه انتقال دهد تا آنجا پس از غنی‌سازی بیشتر و انتقال به فرانسه برای تبدیل به میله‌های سوختی به ایران بازگرداند شود، ولی مقامات جمهوری اسلامی ایران با رد این پیشنهاد اعلام کردند که تجارب پیشین نشان می‌دهد که نمی‌توان به غربی‌ها اعتماد کرد.

اسکی روی اظهارات ترامپ!
در ایام پس از اغتشاشات مقامات بلندپایه امریکایی مدعی کشته شدن هزاران نفر از مردم در درگیری‌های ایران شدند؛ امری که ترامپ هم به به سرعت همان کلیدواژه را تکرار کرد.
 
بوق ملکه با طعم آمدنیوز / رویترز اسامی یک‌چهارم کشته‌شدگان را هم منتشر کند راضی هستیم!

حال با گذشت زمانی کوتاه، رویترز از روی دیکته ترامپ بازنویسی کرد؛ چنان که دقایقی کوتاه پس از انتشار گزارش رویترز، برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران هم به سخن آمد و مدعی شد که «گزارش رویترز، برای کشور‌های جهان چاره‌ای جز تلاش برای انزوای ایران باقی نمی‌گذارد»!

روزانه ۵۰ خبر دروغ سهم من!
محمدجواد ظریف در واکنش به خبر رویترز گفت: خبرگزاری رویترز روزی ٥٠ خبر دروغ از اقتصاد ایران مخابره می‌کند.
جوامع، رسانه‌ها را حلقه واسط خود با حقایق می‌دانند. از این رو است که اشاره درست و مستدل وزیر امور خارجه به اینکه این روز‌ها خبرگزاری رویترز روزانه حدود پنجاه خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند، تکان دهنده و تا حد زیادی تأمل برانگیز است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محمدرضا کیانفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
0
0
علیرضا نامورحقیقی تحلیل‌گر سیاسی گفت: کشته شدن 1500نفر در اعتراضات آبان‌ماه قبول نیست زیرا رویترز قبلاً خبرهای دروغ زیاد داشته است.

آقای نامورحقیقی،
لطفاً عجله نکنید فقط زمانی قضاوت‌مان عادلانه خواهد بود که واقعیت را بدانیم.

سرور گرامی،
تنها راه نجات کشور اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی،
2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
با تشکر از توجه شما،
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: