به‌روز شده در: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
به دوستان که صحبت کردند، گفتم اگر دیدید رقیبتان برای این پست اصلح است، حتی اگر با ما هیچ ارتباط و همکاری‌ای ندارد، اعلام کنید که من به آن رقیب رای می‌دهم
"خیبرآنلاین" - علامه مصباح یزدی در دیدار آیت الله سید محمدمهدی میرباقری با وی، پیرامون مساله وحدت در انتخابات نکات مهمی را مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با طرح سوال "با عبارات قرآن کریم و روایات اهل بیت (صلوات الله علیهم اجمعین) در توصیه به وحدت و جلوگیری از تفرقه چه باید کرد؟" به این پرسش اینگونه پاسخ داد: اگر فقط وحدت با آن کسانی است که 100% خالص هستند، خیلی خیلی کم پیدا می‌شود و همیشه اینگونه بوده است.

وی ادامه داد: پس با چه کسی وحدت و همدلی داشته باشیم؟ اگر نخواهیم وحدت داشته باشیم، مبتلا به نهی این آیه شریفه می‌شویم که فرمود «وَ لَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ تَفَرَّقُوا...» (آل عمران/۱۰۵)

استاد برجسته حوزه و دانشگاه، سپس به بیان تجربه ی گرانسنگ خود پرداخت و گفت: تجربه ما بعد از یک عمر طولانی آن است که آدمی باید یک چهارچوبی را برای معاشرت با دیگران معین کرده و خطوط قرمزی را مشخص کند تا از مرزها تجاوز نکند، اما در درون این محدوده باید انعطاف داشت و راهی جز این نیست. اگر نخواهیم آزاد آزاد معاشرت کنیم و از آن طرف به انزوا کشیده نشویم، راهی جز این نیست.

علامه مصباح یزدی راه وحدت جبهه انقلاب در انتخابات را هموارتر کرد

علامه مصباح افزود: انسانی که باید در حوزه‌ای با افرادی خاص و در چهارچوبی خاص معاشرت کند، در یک فضا و محیط دیگری باید در یک چهارچوب وسیع‌تری معاشرت نماید. این بستگی به تشخیص انسان دارد که مخاطبش در چه چهارچوب و موضوعی قرار می گیرد و چگونه باید با او برخورد کرد.

وی تشریح کرد: این بخش تئوری مسئله است، اما برای اجرای آن و تشخیص درست نوع رفتارها راهی بهتر از توسل نیست. ما ندیده‌ایم هیچ عامل دیگری به این اندازه اثر کند. برای اجرای صحیح چهارچوب‌های معاشرتی باید خدمت حضرت معصومه(س) گدایی کرد.

در ادامه، آیت الله میرباقری (نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری) با ذکر نکته ای پیرامون انتخابات آتی مجلس، سوال خود را اینگونه مطرح نمود: مخالفین دارند به یک لیست واحد می‌رسند و سرانشان با هم نشسته‌اند، اما این طرف بر عکس، 3، 4 لیست مختلف دارد. در چنین شرایطی چه کار باید کرد؟

علامه مصباح یزدی پاسخ داد: بنده به افراد دیگر نیز گفته ام، اگر کسی مشورت کرده است که برود، گفته ام بروید و حرف بزنید، اما سعی کنید حرف حق بزنید و برای خدا حرف بزنید. دنبال این نباشید که برنده شوید و سهم بیشتری ببرید. این راهی است که شیاطین پیش پای همه می گذارند و ما هم در این دام می افتیم. اگر می خواهید خدا کمکتان کنید، ببینید واقعا حق چیست و قصدتان نیز برای خدای متعال خالص باشد.

وی تاکید کرد: بنشینید با هم حرف بزنید؛ ما که علم غیب نداریم، ممکن است طرف مقابل حرف حسابی داشته باشد، اما در تصمیم گیری مواظب باشید فقط دنبال این نباشید که چه کنیم سهم خودمان را ببریم.

عضو برجسته ی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: به دوستان که صحبت کردند، گفتم اگر دیدید رقیبتان برای این پست اصلح است، حتی اگر با ما هیچ ارتباط و همکاری‌ای ندارد، اعلام کنید که من به آن رقیب رای می‌دهم. اگر اینچنین شدید، هم کارتان معقول است هم خدا راضی است هم کمکتان می‌کند؛ ‎اما اگر بگویم باید این رفیق‌های خودم رای بیاورند و باید ترتیبی دهم که اینها برنده شوند، خب من هم مثل آن غربی‌ها و غربگراها شده‌ام دیگر! آنها هم همین فکرها را می‌کنند. ‎اگر فکر کنم من حقم هست و قدمت بیشتری دارم، دنیاگرایان و غربی‌ها نیز چنین حقوقی برای خودشان قائل هستند. اینها چرندیات است.

به نظر می رسد انتشار خبر این دیدار و سوال و پرسش مطرح شده، بتواند گره بزرگی از انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی را باز کرده و راه را برای افزایش وحدت میان جبهه انقلاب با سلایق مختلف فکری، هموارتر نماید؛ به شرط آنکه:
1. وحدت حول حرف حق شکل بگیرد
2. از قبیله گرایی و باندبازی و سهم خواهی صرفنظر شود
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
0
0
این یعنی عقب نشینی آشکار از همه شعارهای انقلابی. خیر. حاج آقا. اصلاح کسی نیست که صد درصد خالص باشد. جونکسی که معصوم نیست! اما اصلح کسی است که در مسیر حق است و با آن زاویه ندارد. حالا اینکه در مسیر حق کند می رود یا عقب می افتد را همه ما داریم. اما کسی که زاویه با مسیر حق دارد را حق نداریم با او وحدت کنیم
شروانشاهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
0
0
تریاک شهد گل خشخاش است و عسل هم شهد گلهاست و اما تریاک زهر است و عسل شفاء، در حالیکه هر دو شهد اند، به نظر شما همانطور که عسل در فروشگاه درسبد انتخاب است شایسته هست تریاک هم آزادانه در سبد انتخاب باشد؟،در انتخاب بین زهر و انگبین ،قطعا انتخاب عاقل زهر نیست مگر آنکه انتخاب میکند نداند زهر چیست و به قرعه انتخاب کرده باشد، پس بین زهر و عسل انتخاب بی معناست چون عاقل قطعا زهر را برنخواهدگزید،و آنکه نداسته زهر چیست و تریاک را برگزیده قربانی مسامحه مسئولین شده که مسئولیتشان حفظ امنیت بوده اما از روی سادگی وظیفه شان را انجام نداند و به زهر مجال انتخاب شدن دادند، انتخاب معنادار بین عسل و میوه و شیرینی است این مصداق انتخابات دارد ،به نظر شما آیا اصلاحطلبان که فتنه گرند و فاسد(اعمالشان را رصد کنید قضاوت کنید) سنگ بنایشان منافقین هستند به زهر مانندند یا عسل؟ اگر از فتنه اصلاحطلب میهراسید به امداد الهی کافرید ،اگر اصلاح‌طلب را اصلح میپندارید با این همه عمر که از خدا گرفتید فرق بین زهر(منافق و اصلاح طلب) و عسل (اصولگرای واقعی)را نفهمیدید، از هر دیاری مردم یک یا چند نماینده حافظ منافعشان به تهران میفرستند ،هیچکدامشان مایل نیستند اصلاحطلب اکثریت مجلس را بگیرد ،اگر اصلاحطلب رد صلاحیت شود مردم بین اصولگرایان واقعی یکنفر را انتخاب کرده به پارلمان مستقر در تهران خواهند فرستاد اما اگر اصلاحطلب در سبد انتخاب باشد کارگر روز مزد استخدام میکنند دویست هزار تومان مزد میدهند رای میخرند چون اسکناس چاپ میکنند، مجلس نهم و دهم در اختیار اصلاحطلب گند زد به مملکت ،ما عملکرد مثبت اصولگرایان را در مجلس هشتم دیدیم ، همچنین بین مدیریت قالیباف و احمدی نژاد و مدیریت موسوی و هاشمی و خاتمی و روحانی تفاوت بسیار دیدیم،و میدانیم اصلاح طلب همواره نفع دشمن را میخواهد و ضرر ملت، آزموده را آزمودن کار خطاست، این نه کاری ثواب نه کاری بجاست ،سپردن رمه به گرگ کار نارواست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
0
0
منظور علامه مصباح یزدی از اتحاد حل اختلاف بین ائتلاف مردم و جبهه پایداری است نه اصلاح طلب و اصولگرا جناب زهر و انگبین ،بهتر است ائتلاف مردم به جبهه پایداری فرصت ظهور بدهند هرچند احمدی نژاد محبوب دلهاست اما بهتر است صفر ائتلاف مردم باشد صد جبهه پایداری ،این برای کشور اصلح است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: