به‌روز شده در: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
شرایط انتخابات شرایط خاصی است و حتما کاندیداها و طرفداران آنها باید از زدن اتهام به افراد پرهیز کنند و اگر کسانی مسائلی دارند، مرجع رسیدگی به این مسائل دستگاه قضایی است و دستگاه قضا در این رابطه به هیچ عنوان حزب، جناح، گروه، وابستگی، پیوستگی و ارتباطات سیاسی نمی شناسد و باید چشم را بر همه ارتباطات بست و آنچه اقتضای حق و عدل است، در این رابطه ملاک قرار گیرد و مورد رسیدگی باشد
"خیبرآنلاین" - آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه، در نشست شورای عالی قوه قضاییه ضمن گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر، عنوان کرد: خداوند متعال را شاکریم که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و در گام دوم انقلاب شاهد اقتدار، عزت، عظمت و پیشرفت کشور هستیم.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: پیشرفت در کشور به این معنا نیست که در مصرف و استفاده از محصولات پیشرفت کنیم، بلکه پیشرفت به معنای توانمندشدن برای رشد و تولید است.

وی افزود: پیشرفت در جهت علم و فناوری و در جهات مختلف مورد نظر است.

آیت الله رئیسی با اشاره به سخنرانی امام خامنه ای در نمازجمعه عنوان کرد: ترجمان سخن رهبری معظم در نمازجمعه این است که ایران قوی در گرو آن است که همه اجزا در کشور به ویژه در حوزه توانمندسازی درکنار هم باشند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در جهت ارزش‌های انقلاب و تحقق این ارزش‌ها باید تلاش جدی صورت گیرد.

وی در بخشی از اظهاراتش گفت: شفافیت زمینه بسیاری از انحرافات را در حوزه اقتصاد خواهد گرفت، برای مثال اگر تسهیلات بانکی به نوع اظهارنامه‌های مالیاتی متصل شود دیگر کم اظهاری در مالیات و فرار مالیاتی نخواهیم داشت. از مسائلی که حتما باید دادگستری‌ها به بخش‌های دولتی به ویژه سازمان مالیاتی کمک کنند جلوگیری از فرار‌های مالیاتی است.

آیت‌الله رئیسی گفت: این ویروسى که از چین آغاز شده، مردم چین، منطقه و جهان را نگران کرده است.

وی ادامه داد: برای امور بهداشتی باید اقدام کرد و حقوق عامه در این زمینه باید مورد توجه باشد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: این اظهارنظر وزیر بازرگانی آمریکا درباره این نگرانی عمومی نشان دهنده نوع نگرش آن‌ها به جهان است که گفته این ویروس می‌تواند زمینه‌ای برای رونق اقتصادی آمریکا باشد؛ یعنی نگاه آن‌ها صرفا اقتصادی است و در حالی که این ویروس مردم دنیا را نگران کرده، به فکر رونق اقتصادی آمریکا از این راه هستند. این همان ارزش‌های آمریکایی است که امروز تمام مردم جهان را نگران کرده است و در نگاه مردم، این‌ها روز به روز به سمت افول قدرت حرکت می‌کنند.

آیت الله رئیسی اظهار کرد: امیدواریم با اقداماتی که مدیران محترم در دولت و بخش‌های مختلف بهداشتی می‌کنند، کشور ما از این آسیب مصون باشد. اقدامات بهداشتی طبیعتاً از حقوق عامه است که باید این حق را برای مردم قائل شد که انشاءالله این ویروس به کشور ما نیاید و همچنان سلامت عموم تضمین شود.

 

همجواریِ بخش‌های مختلف دادرسی، فرآیند دادرسی را تسهیل می‌کند

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی اظهار کرد: امروز ما جلسه شورای عالی قوه قضاییه را در دادگستری استان تهران برگزار کردیم و این بمناسبت آغاز به کار مجتمع مبارزه با فساد اقتصادی در دادگستری استان تهران است؛ البته مبارزه با فساد اقتصادی پیش از ایجاد این مجتمع هم در دادگستری تهران جاری بوده است.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: چند نکته را باید در رابطه با ضرورت ایجاد مجتمع اقتصادی توضیح دهیم: نکته اول مسئله تمرکز در بخش‌ها و فرآیند دادرسی در دادسرا، دادگاه و دادگاه‌های تجدیدنظر است که این کار با اذن خاص انجام می‌شود.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: در مجتمع تخصصی رسیدگی به جرایم اقتصادی، این‌ها کنار هم قرار می‌گیرند و این همجواریِ بخش‌های مختلف دادرسی، فرآیند دادرسی را تسهیل می‌کند و تطبیق در دادرسی را، هم برای دادسرا و هم برای دادگاه افزایش می‌دهد.

وی افزود: در مبارزه با فساد اقتصادی، ضمن اینکه اصل کار، دادرسی و کیفری است، تاکید داشتیم که این کار با یک فرآیند کاملاً تخصصی صورت گیرد. در این میان قانون هم ما را موظف کرده است که بخش‌های تخصصی در دادگستری داشته باشیم و یکی از بخش‌هایی که بسیار ضروری است و حتماً باید در دادگستری مورد توجه قرار می‌گرفت، بخش اقتصادی بود. رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: در مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در کنار قضات، کارشناسان نیز در حوزه‌های مختلف مالی، بانکی، مالیات، بیمه، واردات و صادرات و قرارداد‌ها حضور دارند که بسیار می‌توانند در اتقان آرا به قضات محترم ما کمک کنند.

حوزه رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی باید با نظرات دقیق کارشناسی همراه باشد

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: حوزه رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی باید با نظرات دقیق کارشناسی همراه باشد که این می‌تواند در کشف حقیقت به قاضی کمک به سزایی داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه بیان کرد: نکته دوم مسئله هماهنگی ضابطان با یکدیگر است. ما ضابطانی در حوزه‌های مختلف اعم از نیروی انتظامی، حوزه‌های اطلاعاتی و امنیتی داریم که هماهنگی آن‌ها در مبارزه با مفاسد اقتصادی اهمیت بسیاری دارد.

آیت الله رئیسی بیان کرد: امیدوارم با هماهنگی بیشتر با شورایی که به ریاست معاون اول پیش بینی کردیم و با حضور همه دست اندرکاران دستگاه قضایی مانند سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی کل کشور و همچنین بخش‌های خارج از دستگاه قضایی مانند وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه یا بخش‌های اقتصادی دولت یک کار جمعی در مبارزه با مفاسد اقتصادی دنبال شود.

وی افزود: مسئله ما در مجتمع رسیدگی به جرائم اقتصادی فقط رسیدگی به پرونده نیست؛ یک بخش جدی مجتمع اقتصادی رسیدگی به پرونده خواهد بود و یک بخش دیگر آن مسائل پیشگیرانه است که انشاءالله این کار به سرانجام روشنی برسد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: توجه همه دوستان و همکاران را به یکی از بند‌های بیانیه گام دوم انقلاب جلب می‌کنم که رهبر معظم انقلاب فرمودند در دستگاه‌ها باید بخشی متولی مبارزه با فساد وجود داشته باشد؛ هم در دستگاه تقنینی، هم در دستگاه اجرایی و هم در دستگاه قضایی باید اینکار انجام شود. در دستگاه قضایی ما این کار را می‌کردیم؛ اما می‌خواهیم از این پس با ایجاد مجتمع رسیدگی به جرائم اقتصادی به صورت متمرکز و هماهنگ و پیگیر این کار صورت بگیرد.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: انشاءالله خداوند متعال به همکاران ما در این مجموعه مدد کند و ریاست کل دادگستری استان تهران، دادستان تهران و ریاست مجتمع اقتصادی و همه دست اندرکارانی که همکار هستند، در این رابطه یک حرکت و کار هماهنگ و پیگیر را شکل دهند که موجب رضای حق تعالی و افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضایی و کارآمدی هرچه بیشتر نظام اداری شود.

تولید پرونده فساد را نیز باید پیشگیری کرد

آیت الله رئیسی بیان کرد: ضابطان نیز با ایجاد این مجتمع کارشان به صورت هماهنگ به عنوان بازوان توانای دستگاه قضایی انجام خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مسأله بعدی بحث مطالبه شفافیت است. در مبارزه با فساد یک بخش کار مبارزه با مفسدین است. ما معتقدیم برای مبارزه اصولی با فساد ضمن اینکه پرونده را باید رسیدگی کرد، تولید پرونده فساد را نیز باید پیشگیری کرد؛ چراکه تولید پرونده فساد زیبنده ما نیست و حتما باید در این رابطه اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: در اینجا روند ما باید به صورتی باشد که نه به صورت شعاری بلکه به صورت واقعی شفافیت صورت گیرد و کسانی هم که نسبت به شفافیت مقاومت میکنند، مقاومت و استنکاف آن‌ها از امر شفافیت حتما باید به حاشیه رانده شود.

مسأله شفافیت باید در کشور جدی شود

وی با بیان اینکه مسأله شفافیت باید در کشور جدی شود، اذعان کرد: ما باید شاهد کاهش ورودی پرونده‌های فساد به دستگاه قضایی باشیم و در این رابطه باید سه نکته توجه قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: نکته اول در حوزه اقتصاد، موضوع اسناد، قرارداد‌ها و معاملات است. حوزه دوم مسأله پول است؛ اگر پولی گردش بسیار داشت و در مقابل آن هیچ کالایی نیامد، معلوم می‌شود که یک خوف پولشویی در این رابطه وجود دارد؛ لذا مسأله اسناد و پول و گردش آن مهم است.

آیت الله رئیسی در ادامه عنوان کرد: مسأله سوم مسأله کالاست. اسناد، پول و کالا سه جریان مهم است که باید متصل به هم باشند و در سامانه‌هایی که در دستگاه‌های اداری ایجاد شده، با هم مرتبط شوند. اگر اسناد با پول و پول با کالا کاملا سنجیده شوند، این شفافیت زمینه بسیاری از انحرافات و کژی‌ها در حوزه اقتصاد را از بین خواهد برد.

وی افزود: مثلا اگر تسهیلات بانکی به اظهارنامه‌های مالیاتی متصل شود، در این صورت کم اظهاری در مالیات نخواهید دید.

آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم جلوگیری از فرار مالیاتی اظهار کرد: در مورد شناسایی افرادی که تمکن دارند و به نحوی با روش ها و ترفندهایی از دادن حقوق دولت خودداری میکنند، باید به دولت کمک کرد تا به حقوق خود برسد.

وی خاطرنشان کرد: در این مجموعه باید کاری کنیم که کشف موارد فساد را افزایش و منافع حاصل از فساد را به شدت کاهش دهیم و هزینه را برای فساد بالا ببریم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: نکته بعدی مسأله بازدارندگی مجازات‌ها است. مجازات‌ها باید بازدارنده باشد و به هیچ عنوان برای افرادی که زمینه ارتکاب فساد را دارند، صرف نکند که به سمت انحراف و کژی بروند.

رئیس دستگاه قضا گفت: از سوی دیگر ما نباید مطلقا اجازه دهیم که فضای کشور، فضای اتهام زنی به یکدیگر شود؛ چراکه این شرایط برای کشور بسیار ضرر دارد. اگر کسی گزارشی در رابطه با فساد دارد، باید به کسانی که در این رابطه مسئولیت دارند، ارائه دهد تا دنبال شود. فضای اتهام زنی و اینکه بدون دلیل هرکس نسبت به دیگری اتهام بزند، فضای نادرستی است.

وی افزود: شرایط انتخابات شرایط خاصی است و حتما کاندیداها و طرفداران آنها باید از زدن اتهام به افراد پرهیز کنند و اگر کسانی مسائلی دارند، مرجع رسیدگی به این مسائل دستگاه قضایی است و دستگاه قضا در این رابطه به هیچ عنوان حزب، جناح، گروه، وابستگی، پیوستگی و ارتباطات سیاسی نمی شناسد و باید چشم را بر همه ارتباطات بست و آنچه اقتضای حق و عدل است، در این رابطه ملاک قرار گیرد و مورد رسیدگی باشد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه روابط ناسالم اقتصادی امر بسیار مذموم و ناپسندی است، گفت: اگر این روابط منتهی به جرم شد، باید مورد رسیدگی قرار گیرد و مجرمان اقتصادی باید خود را برای محاکمه و حساب پس دادن به دادگاه ها آماده کنند. این حرکت در دستگاه قضایی یک جریان مستمر خواهد بود و همان ابتدا عرض کردم که حرکت ما یک حرکت مقطعی نیست و پیام تشکیل مجتمع رسیدگی به جرائم اقتصادی، پیام یک اقدام پیگیرانه و مجدانه و هماهنگ در ارتباط با فساد اقتصادی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: