به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
نشست خبری فیلم «خروج» با حواشی فراوان در هفتمین شب اکران‌ها در پردیس ملت برگزار شد.
"خیبرآنلاین" - نشست خبری فیلم سینمایی «خروج» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا برگزار شد.

چرا با «حاتمی‌کیا»، حاتمی‌کیا را می‌زنید؟/با مهندسی فیلم خروج را از آرای مردمی بیرون کشیدند

به گزارش تسنیم، در ابتدای این نشست خسرو نقیبی تحلیل‌گر فیلم درباره این فیلم بیان کرد که حاتمی کیا فیلمسازی است که موثرترین فیلمساز بعد از انقلاب نام گرفته است. جایگاه وی در این سال‌ها جایگاه تثبیت شده‌ای است و فکر نمی‌کنم که تردیدی در این باره داشته باشیم.  بعد از سه گانه اکشن او در چندسال گذشته فیلم تازه او تغییر جهت و راه تازه او است.این فیلم یادآور دوره دیگر و ماقبل از این فیلم های اخیر است. خروج رگه‌های وسترن و قهرمانی دارد. فیلم قوتش را از حضور قریبیان می گیرد. سکانس‌های نزدیک تهران شبیه فیلم‌های قبلی او است. به نظرم نسبت به سه فیلم قبلی حاتمی‌کیا خشم خود را واضح‌تر نشان می‌دهد و به خود فیلم راه پیدا کرده است.
بعد از این بخش حاتمی‌کیا درباره در ابتدا درباره این نشست گفت که هرچه سن بالا می‌رود توقعات من کارگردان هم از این جلسات بالا می‌رود.

سام قریبیان درباره نقش خود و همراهی با پدرش گفت که این فرصتی بود که حاتمی‌کیا فراهم کرد که در کنار پدرم باشم. کمی هم نگران بودند که چون با هم پدر و پسر نیستیم شاید باور پذیر نباشد اما خدا رو شکر بازی خوبی انجام شد.

پانته‌آ پناهی‌ها درباره نقش خود در فیلم گفت: نگران این بودم که نقشی شبیه نقشم در فیلم نفس باشد. سعی کردم نقشم را با تغییراتی انجام بدهم.

حاتمی کیا درباره پایان بندی فیلم خود گفت که پایان بندی این فیلم انتخاب خودم بوده است.  وی درباره حس خود از سیمرغ‌هایی که گرفته است گفت که تا ابد هر سیمرغی بگیرم در خانه خود نگه می‌دارم.

وی درباره این سوال که آیا دولت دیگری هم بود شما این فیلم را می‌ساختید گفت که هر دولتی باشد باز همین فیلم را می‌ساختم. همه فیلم‌های من در ادامه همدیگر است. ایده ساخت فیلم برای من جذاب بود و البته بازی کردن با بازیگران خوب این فیلم برایم جذابیت خاصی داشت. سفر با تراکتور از خاطرم نمی‌رود و از این همراهی لذت می‌برم.

فرامرز قریبیان درباره نقش خود گفت که نقش‌های معترض را دوست دارم چون خودم هستم. اعتراض به ارباب در فیلم‌هایم همیشه است مانند فیلم سناتور، ترن و ... به عقیده من خودم هم یک بخشی از اعتراض هستم.

کارگردان خروج درباره این که احتمال دارد فیلم شما توقیف شود گفت که این همه فیلم ساختم که توقیف شد و خوشحال می‌شوم که حتی آن را توقیف کنند. عادت دارم به این رویکرد.

وی درباره لهجه‌های مختلف در فیلم گفت که به جهت اینکه زمین‌ها تعاونی است اقلیم‌های مختلفی در آنجا حضوردارند، ترکیبی است از لهجه‌های گوناگون.

حاتمی کیا در ادامه درباره خروج فیلمش از آرای مردمی در جشنواره فیلم فجر گفت که نبودن این فیلم در آرای مردمی را شوخی می‌دانم. ایکاش هیأتی تشکیل بشود و این روش را تحقیق کنند. این قانونی است که با روشی ساده اما  مهندسی به شدت پیچیده انجام شده است. تحمل دوستان بسیار پایین آمده است. من همه را به زمان ارجاع می‌دهم. از این مشتی که دوستان ضربه زدند لذت می‌برم. همیشه این انتقادات به من وجود دارد. فیلم مثل خروج را برخی دوست دارند و برخی نه اما بی‌ادبی که به این فیلم شده است، زشت است.

وی در واکنش به برخی از سوالات خبرنگاران گفت که چرا دادگاه تشکیل می‌دهید؟ برای منی که سربازم که زبانم و لحنم مشخص است، آیا از این نوع رفتار لذت می‌برید؟ از این فضا دلخورم. من بیست بار اینجا آمدم و هر سال سخت‌تر می‌شود؟ چرا؟ اینجا مانند فشار اول قبر است. عمرم را برای هر فیلم می‌گذارم. به نظر ساخت این فیلم ساده می‌آید اما عریانگری تا این اندازه بد است. ما سربازان فرهنگی این نظامیم.

وی همینطور درباره گونه جاده‌ای و وسترنی فیلم خود گفت فیلم جاده‌ای را دوست دارم و این اتفاق در فلیم او رخ داد. 12 تراکتور را فیلم گرفتم که بسیار کار دشواری بود. باورم نمی‌شد که آقای قریبیان انقدر دقیق و روی اصول تمرین کنند. برخی بازیگران حتی نمی‌خواهند کوچک‌ترین همراهی را بکنند؛ تراکتور خشن است اما ایشان همه جوره در این مورد همکاری کردند.

ایشان هضم در صحنه شدند و واقعاً استادند. این فیلمنامه 3 بار نوشته شده و هر بار به صورتی پایان گرفته است اما بار آخر دیدم این شیوه بسیار زیبا و واقعی و مستند باید مانند واقعیت ساخته شود.

قریبیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت که در این سال‌ها پیشنهادات زیادی داشتم و دوست داشتم همیشه با کاری که دوست دارم، حرفه‌ام را خاتمه بدهم. من حتی سال‌ها بود که به شهرستان نرفته بودم. این نقش را دوست داشتم و فکر می‌کنم که بهترین فیلمم بود. از این جهت دیگر بازی نمی‌کنم که حوصله غرض ورزی مدیران سینمایی را ندارم.

کارگردان آژانس شیشه‌ای درباره تنوع آثارش گفت: من همیشه این تنوعات را دوست دارم از آژانس تا فضایی با 3 نفر بازیگر. سینما مسأله من است. برای هر پلان این فیلم زحمت کشیدیم و واقعاً مفهوم سینما را دوست دارم. تجربه سینمایی برای من قشنگ و زیبا است.

وی درباره اینکه نظرش درباره عدم انتقال درست اعتراضات مردمی به مسئولین چیست گفت که نتوانستیم کاری کنیم که اعتراضات را به گونه‌ای ساماندهی کنیم که جایی برای آن درست باشد که به گوش مسئولین برسد. مطالبه‌گری باید در کشور باشد. خوشحالم که نقشی داشته باشم در مطالبه‌گری. ساختن این فیلم بسیار سخت است و می شد فیلمی ساخت که از بودنمان در ایران پشیمان باشیم اما کشورم را دوست دارم.

وی درباره ساخت فیلمی با موضوع شهید سلیمانی گفت که نمی‌دانم بسازم یا نه، آرزوی من این است که فیلمی درباره ایشان بسازم.

در بخش دیگر او در واکنش به سوال خبرنگاری منوط به اینکه چرا نظرش را درباره معترضین آبان ماه نمی‌گوید گفت که  بنده فیلمسازم و هر وقت که باید حرف بزنم نظرم را در قالب فیلم می‌گویم. بنده همیشه درباره اتفاقات سیاسی مملکت حرف زدم. توجهم با فیلمم هست و از این طریق کارم را می‌کنم.

در ادامه به سوال خبرنگار معترضی دیگر به شیوه فیلمسازی گفت که معلوم نیست که پشت شما بیافتم و فیلم بسازم چه می شود؟ آخرتم را نمی‌فروشم که چیزی بشود که شما می‌خواهید.

حاتمی‌کیا درباره اینکه با همکاری اوج فیلم سفارشی ساخته است گفت که یک فیلم سفارشی نساختم. حتی به اوج گفتم که بروم و بیرون فیلم بسازم اما خودشان قبول کردند و حتی یک نقطه هم از متن کار را عوض نکردند. چرا با من، من را می زنید؟ هرچه که خواستم ساختم با تمام قوا.

او نیز درباره اینکه اکران فیلم «گزارش یک جشن» را در سازمان سینمایی برای خبرنگاران ممنوع کردند گفت که دروغ محض است که گفتند که نمی‌گذارند فیلم گزارش یک جشن را اکران کنم.

اوج چه عصبیتی ایجاد کرده است و چه نانی را از شما گرفته است؟ این همه فیلم دارد ساخته می‌شود یکی هم اوج بسازد. مشکل شما چیست؟ انصاف داشته باشیم. چیکار کنم؟ با تهیه‌کننده‌ها ی میلیاردر بسازم که بعدا تقش دربیاید؟

فرامرز قریبیان درباره اینکه چرا این نقش را بازی کرده است گفت که به دلیل اینکه دوست داشتم این فیلم را بازی کردم. روزهای اول این فیلم را تحویل گرفتند و بعد هم منتقدین دولتی فیلم را نقد کردند. اگر فلیم در آرای مردمی جای ندارد چرا پس سانس فوق العاده می‌گذارند؟ قبلاً هم این کار را کرده بودند؟ برای همین سال‌ها به جشنواره نیامدم.به آقای صالحی وزیر فرهنگ هم گفتم در جشنواره نمی‌آیم ولی اینبار که دیدم این دو سه روز این اتفاق افتاده است آمدم.

قریبیان درباره دست بردن در آرای مردمی گفت که در دوره‌ای که فیلم عصبانی نیستم در جشنواره حاضر بود شاهد بودم که رای‌ها را عوض می‌کنند. دیدم داورها دارند پچ پچ می‌کنند و بعد تصمیم گرفتند که جایزه را به نوید محمدزاده ندهند. فهمیدم که این اتفاق از طرف مجلس افتاده است. به مجلس چه ربطی دارد؟ برای همین من هم تصمیم گرفتم که با این حساب در این سینما نباشم.

حاتمی‌کیا در این لحظه وارد صحبت شد و گفت که امیدوارم قریبیان همچنان مال این سینما بماند و بازی کنند و در کنار جوان ها باشند و رسانه‌ها هم این حرف را ندید بگیرند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: