به‌روز شده در: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۹۴۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
تنها امید قالیباف به فشارهای بیرونی از مراکز خاص به نمایندگان معطوف شده تا شاید با پیش کشیدن مصلحت‌های همیشگی، همانند آنچه که در اکثر انتخابات‌های 14 سال اخیر برای حمایت از او مطرح شده، بتواند آرای چند نماینده‌ی منفعل و بدون موضع را به خود جلب نماید
"خیبرآنلاین" - انتخابات مجلس یازدهم به پایان رسید و به جز 11 کرسی که تکلیف آن در مرحله ی دوم و در 29 فروردین 1399 مشخص خواهد شد، ترکیب نهایی پارلمان و گرایش های منتخبین جدید آشکار شده است.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"، با توجه به نتیجه نهایی انتخابات، هم اکنون به صورت قطعی می توان گفت حداقل 230 نماینده مجلس یازدهم منتقد عملکرد دولت روحانی هستند که در این 230 نفر، 2 طیف جبهه انقلاب و جریان مدعی اصولگرایی حضور دارند. حامیان دولت بنفش با تعدادی نزدیک به 30 نفر، در اقلیت محض خواهند بود و عملا وزن چندانی برای تعیین تکلیف در مجلس نخواهند داشت. ناگفته نماند این اعداد، براساس گرایش های اولیه ی افراد است و قطعا پس از حضور رسمی در مجلس و فعالیت غیرانتخاباتی آنها، اعداد فوق احتمال تغییر ولو اندک خواهند داشت.

با پیشفرض های فوق، آنچه که هم اکنون پیرامون مجلس یازدهم نقل محافل شده، ترکیب هیات رئیسه و انتخاب رئیس مجلس است.

اگر از افرادی همچون مرتضی آقاطهرانی و حمیدرضا حاجی بابایی بگذریم، حداقل 3 چهره ی شاخص قابلیت نشستن بر صندلی ریاست مجلس را دارند که عبارتند از: علیرضا زاکانی، علی نیکزاد و محمدباقر قالیباف.

اما شانس کدامیک از این 3 نفر برای کسب اعتماد وکلای مردم جهت حضور در راس خانه ی ملت بیشتر است؟

کدامیک از این 3 نفر رئیس مجلس یازدهم می‌شود؟

شانس اول؛ زاکانی

علیرضا زاکانی دارای تجربه ی حضور در 3 دوره ی مجلس شورای اسلامی است و مجلس یازدهم، چهارمین فعالیت پارلمانی وی به حساب می آید. منتخب مردم قم، با سازوکارها و شرایط حاکم بر مجلس کاملا آشناست و در دوره ای، ریاست کمسیون ویژه بررسی برجام را نیز برعهده داشت.
زاکانی در جبهه ی انقلاب فردی مورد اعتماد است و از او به عنوان یکی از چهره های انقلابی کادرساز و دارای تشکیلات منظم در سطح کشور یاد می شود. همین مدل، باعث شده افراد مختلفی با گرایش فکری نزدیک به او در حوزه های انتخابیه ی سراسر کشور کاندیدا شده و از قضا مورد اعتماد مردم نیز قرار بگیرند. این افراد که تعداد قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند، بعضا نیروهای جوان و خوشفکری هستند که در صورت کاندیداتوری وی برای ریاست مجلس، حتما از او حمایت خواهند کرد.
علاوه بر داخل مجلس، رسانه های انقلابی و کارشناسان انقلابی خارج از پارلمان نیز رابطه ی خوبی با زاکانی دارند و می توانند حمایت های متعددی از وی به عمل آورند.
نکته ی حائز اهمیت دیگر اینکه رئیس قوه مقننه یکی از اضلاع مثلث مهم سران قواست و فردی باید بر این کرسی تکیه بزند که دارای حواشی کم و مخالفت های غیرعمیق باشد. زاکانی به واسطه ی مشی رفتاری که دارد، حتی در میان مخالفانش از او با احترام یاد می شود و همین عامل می تواند احتمال نشستن وی بر کرسی ریاست مجلس را تقویت کند.
او در لیست 30 نفره ی تهران نیز حامیان خاصی دارد.

گزینه دوم؛ نیکزاد

از علی نیکزاد به عنوان دومین گزینه ی احتمالی ریاست بر مجلس یازدهم نام برده می شود. وزیر راه و شهرسازی پرکار و موفق دولت احمدی نژاد که تلاش شبانه روزی، ساده زیستی، مردم داری و نهایتا مسکن مهر، از او چهره ای محبوب به تصویر کشیده است.
نیکزاد ریاست ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 را نیز برعهده داشت و همین موضوع باعث شده تا علاوه بر فعالیت های اجرایی، مشی سیاسی وی مورد توجه قرار گیرد.
اقبال گسترده ی آذری ها به نیکزاد و رای قابل توجهی که از مردم اردبیل کسب کرد از سویی، و تعداد شگفت آور حضور مدیران دولت احمدی نژاد در مجلس یازدهم از سوی دیگر، از علی نیکزاد به عنوان یکی از افراد احتمالی برای ریاست مجلس چهره سازی نموده است.
سابقه ی مدیریتی نیکزاد از او تصویر مدیری بی حاشیه را ساخته که به امتیازهای مثبت قبلی وی می افزاید.

گزینه سوم؛ قالیباف

محمدباقر قالیباف آخرین فردی است که نامش به عنوان یکی از گزینه های احتمالی ریاست مجلس یازدهم مطرح است.
او به عنوان رکورددار حضور در انتخابات معروف شده است که البته پس از چند دوره ناکامی، نهایتا با تلاش های گسترده برای تشکیل یک لیست واحد در تهران با سرلیستی او، توانست از مردم رای نصاب اخذ نماید.
عملکرد قالیباف در مدت حضور 12 ساله در شهرداری تهران موافقان و مخالفان سرسختی دارد؛ عده ای او را یک مدیر جهادی سختکوش و عملیاتی می دانند و گروهی درباره ی نحوه ی مدیریت وی ابهامات گسترده و متعددی مطرح می کنند.
قالیباف اگرچه در تهران به عنوان نفر اول "تک لیست" فعال در پایتخت رای آورده است، اما در همان لیست 30 نفره، بیش از 10 مخالف قطعی دارد. او که در شهرهای مختلف نیروهای همسو به خود را به عنوان کاندیدا وارد عرصه ی انتخابات کرده بود، ظاهرا در کسب آرای مردم برای آنان موفقیت چندانی به دست نیاورده است.
از دیگر نکاتی که باعث می شود برخلاف عملیات رسانه ای همیشه پررنگ رسانه های زنجیری حامی او، شانس وی را برای کسب اعتماد نمایندگان جهت انتخاب به عنوان رئیس مجلس یازدهم کاهش دهد، زمزمه ها و اقدامات اعضای ستاد و اطرافیان قالیباف مبنی بر احتمال حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 است. بسیاری، حضور احتمالی وی در انتخابات ریاست جمهوری را که چهارمین کاندیداتوری خواهد بود، نوعی قدرت طلبی و تلاش غیرمتعارف قلمداد کرده و معتقدند به ویژه پس از انتخابات مجلس و کسب رای از مردم تهران، اگر او باز هم به فکر انتخابات بعدی باشد، قطعا موج منفی در جامعه به وجود خواهد آمد.
نحوه ی عملکرد قالیباف پیرامون لیست ائتلاف تهران نیز حرف و حدیث های بسیاری به همراه داشت که البته در فرصتی دیگر به آن خواهیم پرداخت.
از دیگر مسائلی که شانس وی برای ریاست مجلس یازدهم را ضعیف کرده، عدم تجربه در امر قانونگذاری و بی اطلاعی کامل از سازوکارهای پیچیده و حساس مجلس است. قالیباف خود را صرفا یک نیروی عملیاتی و فرمانده ای مطرح کرده که باید دستور بدهد و دیگران اجرا کنند؛ در حالی که این روحیه با فضای حاکم بر مجلس کاملا متفاوت است.
چالش های بسیار او با روحانی نیز می تواند دلیل دیگری باشد که احتمال انتخابش را به صفر نزدیک کند چرا که گمانه ی افزایش حاشیه ها میان 2 قوه ی مهم را افزایش می دهد که مخالف مطالبات مردم و حاکمیت در شرایط فعلی کشور است.
انتقادهای گسترده از عملکرد مدیریتی وی در رسانه ها نیز عامل دیگری است که در صورت حضور وی در ریاست مجلس، منجر به افزایش حواشی و بروز مشکلاتی برای کلیات قوه مقننه خواهد شد.
با این همه، تنها امید قالیباف به فشارهای بیرونی از مراکز خاص به نمایندگان معطوف شده تا شاید با پیش کشیدن مصلحت های همیشگی، همانند آنچه که در اکثر انتخابات های 14 سال اخیر برای حمایت از او مطرح شده، بتواند آرای چند نماینده ی منفعل و بدون موضع را به خود جلب نماید.

***
آنچه که ذکر شد، نکات مستندی است که البته با شرایط امروز منتخبین مجلس یازدهم و فضای حاکم بر کشور انتشار یافت و با توجه به آغاز رسمی مجلس در اوایل خردادماه 1399 و فاصله ی 3 ماه تا آن روز، قطعا تغییر و تحولات مختلفی در عرصه ی سیاسی کشور به وجود خواهد آمد که می تواند گزارش فوق را تقویت و یا تضعیف نماید.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
0
0
قالیباف به کمتر از ریاست راضی نخواهد شد/
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
0
0
1- ائتلاف وحدت در مجلس یازدهم و در حوزه ی انتخابی تهران، یک اشتباه بود، لولوی تجدیدنظرطلبان بیش از صد هزار نفر رای نداشت، و حتی در صورت شکستن آرای اصولگرایان، پایداری ها و عدالت خواهان-احمدی نژادی های غیر بهاری به سه قسمت، باز هم سی نفر اول لیست از بین همین سه گروه بود!
2- قالیباف چهارصد هزار رای داشت که به او رای دادند بدون آن که به فهرست وحدت رای داده باشند. بنابر این، پایگاه رای قالیباف، الزاما اصولگرایی نیست. بخواهیم یا نخواهیم، خوشمان بیاید یا نیاید، یک مزیت برای اوست، که البته، احتمال دارد در آینده به ابزار فشاری در دست او بر علیه نیروهای پایداری و حتی شانا تبدیل شود.
3- اتفاقا، قالیباف در مسایل کلان بین المللی تقریبا مانند روحانی مسایل را در نظر می گیرد. او حامی برجام و حامی دوپهلوی FATF بود. بنا براین، این اصطکاک بین او و نیروهای ضد روحانی در مجلس دهم است که حتمی است نه تنش بین او و روحانی! تنش قالیباف-روحانی بیشتر بر سر قدرت خواهد بود، در حالی که تنش قالیباف-ضد روحانی بیشتر ریشه ای و گفتمانی است.
4- انتخابات مجلس یازدهم، فرصتی طلایی برای تفکیک دموکراتیک اصولگرایان محافظه کار از انقلابیون عدالتخواه بود. جبهه ی پایداری این فرصت را از دست داد ( در حقیقت جبهه ی پایداری صادق محصولی، ماهیت واقعی خودش را عیان کرد) و قطعا در آینده تاسف خواهد خورد که چرا برای قراردادن شش نفر از اعضایش در لیست سی نفره، اصول خود را زیر پا گذاشت و توصیه های اولیه ی تاریخی علامه مصباح را برای "ادامه ی مسیر خود به تنهایی (لیست پایداری) در عین احترام به شانا" را پشت گوش انداخت. در این بین، افرادی مانند رسایی برنده ی قطعی این انتخابات هستند، زیرا از یک طرف، توانستند خود را هم از اصولگرایان (بخوانید جبهه ی محافظه کاران و تکنوکرات های تحت رهبری قالیباف-حداد) و هم از جبهه ی پایداری صادق محصولی (که از اصلح گرایی علامه مصباح به نتیجه گرایی فهرست وحدت رسید) جدا کنند . آن ها اگرچه در ظاهر شکست خوردند اما در اصل خود را به عنوان یک نیروی سوم جدید مطرح کردند که نه دارای نفاق اصلاح طلبان و نه دارای محافظه کاری و تکنوکراتیزم اصولگرایان هستند.
از این پس، تلاش امثال رسایی می بایست متمرکز بر ادامه ی مسیر قبلی در عین جبران برخی کاستی هایشان و تدارک دیدن یک بستر فکری باشند که مجلس دوازدهم و یا حتی شاید ریاست جمهوری سیزدهم را هدف قرار دهد. جریان سوم، نیازمند یک بستر فکری است که می تواند برمبنای سخنان خود آیت الله مصباح باشد، و البته نیازمند افرادی قدرتمند برای نظریه سازی و برنامه پردازی در اختیار قرار گرفتن دولت است، دولتی با نقاط قوت دولت احمدی نژاد، منهای نقاط ضعف آن، به مراتب کامل تر، روز آمد شده، و آماده ی عزیمت، ان شاالله.
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
0
0
با سلام
از پنج شخص نام برده شده در مقاله بالا، دو گزینه دارای توانایی خاص در حوزه اجرایی و مدیریتی کشوری و دو گزینه را می توان در حوزه پارلمانی و قوه مقننه نام برد.بلاشک و صرف نظر از اینکه بسیاری از اصلاح طلبها و هم اندیشان آنها در مورد آقای قالی باف چه فکر می کنند، ایشان در حوزه اجرایی دارای سابقه ایی درخشان می باشند. قدرت سازماندهی و مدیریتی اجرایی ایشان بلاشک همان چیزیست که کشور ما بعنوان یک مدیر مقتدر دولتی اجرایی به آن نیاز دارد تا شاید بتوان تا حدودی جبران ناکارآمدیهای دولت فشل فعلی را جبران کرد. این مشخصه را نیز می توان در آقای علی نیکزاد نیز دید. ولی شاید چهره و تواناییهای برادر عزیزمان علی نیکزاد به اندازه کافی در میان اقشار جامعه شناخته نشده نباشد.
از ما بین آقایان دکتر زاکانی و حمید رضا حاجی بابایی، هر دو در صداقت و پر کاری و دلسوزی برای کشور مثال زدنی هستند و دانش ایشان در امور پارلمانی و مجلس به حسب تجربه بر دو کاندیدای دیگری برتری دارد. شاید اگر دکتر زاکانی در امور اجرایی کشوری تجربه ایی داشت؛ او می توانست یک کاندیدایی قدر در کنار آقای قالیباف برای پست ریاست جمهوری در سال 1400 جلوه کند.
به هر حال، من شهروند امیدوارم که مجلس آتی بر خلاف مجلس مزحک فعلی، مجلس سازندگی برای سر بلندی ایران اسلامی باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
چه کارنامه ای برای قالیباف بهتر از حمایت سینه چاکانه از برجام، توزیع فقر نامیدن
عدالت، تکرار نظرات اقتصادی سرمایه داری، غارت حقابه کشاورزان فشافویه
برای پر کردن دریاچه چیتگر، نابود کردن یک مسجد برای خوشاند تئاتر شهر،
ساخت پل طبیعت از پول بیزبان مردم بی هیچ استفاده ترافیکی و صرفا برای سگ
گردانی فواحش تهرانی، هزینه های سرسام آور و دور از ذهن تونل توحید آنهم
بدون مطالعات ژئوتکنیکی و افتتاح عجولانه، پلاستکی کردن سطلهای زباله
تهران درست قبل از فتنه 88! اعلام حضور 3 میلیون نفر در تظاهرات فتنه
گران در 25 خرداد 88،واردات واگن ازچین ، بازرداندن محسن هاشمی به مترو
و....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
0
0
قالیباف رسما اعلام کرده بود در مورد fatfتصمیم گیری نشود نه تایید نه رد fatf پیشنهاد قالیباف بود در مورد برجام هم قبل از قالیباف رهبر معظم اجازه مذاکرات با 5+1را در سال 92صادر کردند تا به همه ثابت شود مذارکرات با شیطان بیراهه است، رهبر رئیس جمهور مجلس قوه قضائیه هم موافق مذاکره بودند جز سعید جلیلی و جمعی از اصولگرایان واقعی که مخالف بودند و دیدیم حق با آنها بود، قالیباف سال 92کاره ای نبود شهردار تهران بود حتی فرماندار هم نبود ،به کسی که تازه سر کار آمده و ایده سیاسی جدید(نواصولگرایی)دارد انرژی مثبت بدهیم، آقای قالیباف موفق باشید مردم حامی شما هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
عزیزم! ماله کشی کافیست. معطل کردن کشور با شمشیر داموکلس FATF و شرطی کردن مردم کجایش جای دفاع دارد؟ مرگ یکبار و شین هم یکبار. قالیباف در سال های 92 و 96کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود و مخصوصا در 96 و بعد از آنکه رهبری برجام را خسارت محض نامید ، اعلام کرد برجام موفقیت بزرگ و امر اجتناب ناپذیر است. کجای این موضع جای دفاع دارد؟ قالیباف یی شک لاریجانی را روسفید خواهد کرد. فقط آن زمان برای پشیمانی بسیار دیر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
0
0
این کشور مردی مانند احمدی نژاد می خواهد. در حقش ظلم نکنید، در حق مردمظلم نکنید و از او خواهش گنید که ریاست جمهوری را بگیرد. تنها راه نجات کشور همین است و بس.
معراج منادی تازه کنده محمدیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
0
0
سلام... علی نیکزاد دلسوز ترین فردیست که میتواند درد مردم را بفهمد به خدا قسم علی نیکزاد و خیلیا میشناسن کسیه که موقع کار تا نزدیک صبح تو دفتر کار میگردو جلسه میزاشت جدی بودن تو کاراش و کارایی بسیار زیادی که اون داره حتما ایرانو نجات میده با تصمیم گیریهای خوبش .انشاالله
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: