به‌روز شده در: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
تسلط حزب کارگزاران سازندگی بر نظام بانکی کشور در 30 سال گذشته باعث تداوم این سیاست مخرب شده و امروز که این آمار ارائه می شود، امکان تزریق ارز بادآورده نفتی به بازار وجود ندارد
"خیبرآنلاین" - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، چندی پیش آماری حیرت آور درباره عرضه ذخایر ارزی کشور در بازار برای تثبیت نرخ ارز در 15 سال گذشته ارائه کرد. آمار ارائه شده از سوی همتی اگرچه نوآورانه است و جای تقدیر دارد، اما 3 ایراد عمده به آن وارد است که می بایست برطرف شود.

به گزارش تسنیم، ایراد اول اینکه این آمار فقط 15 سال اخیر را در بر می گیرد، درحالی که سیاست تزریق ارز به بازار برای کنترل نرخ دلار و سایر ارزهای خارجی از 30 سال پیش تاکنون اجرا شده است.

ایراد دوم اینکه این آمار قطعا بیش از 280 میلیارد دلار است و معلوم نیست چرا رئیس کل بانک مرکزی دوره زمای تزریق ارز به بازار را نصف کرده و در نتیجه رقم ارز بر باد رفته هم کم نشان داده شده است.

ایراد سوم اینکه مشخص نشده که این سیاست با دستور چه نهاد بین المللی و با مجری گری چه جریان داخلی اجرا شده است.

سیاست تزریق ارز به بازار برای حفظ تصنعی ارزش برابری ریال در برابر ارزهای خارجی یکی از دستورات صندوق بین المللی پول(IMF) است که از آغاز سیاست تعدیل اقتصادی در سال 1369 در ایران آغاز شد. سود این سیاست تنها به جیب واردکننده ها و کسانی که در خارج از کشور زندگی و در ایران کسب درآمد می کنند، رسید.

این سیاست در تمام دولت های هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی اجرا شده و عمل بیشتر به این سیاست مشکوک یکی از افتخارات دولت های مذکور بوده است. چنانچه هر یک مدعی هستند در دوره آنها نرخ ارز کمتر از دیگری افزایش پیدا کرده است و در عمل به سیاست های صندوق بین المللی پول موفق تر بوده اند.

تمام 4 دولت نامبرده شده تنها زمانی به تعدیل نرخ ارز تن داده اند که واقعیت وجود تورم بالا در داخل و افزایش سالانه تقاضا برای خرید ارزهای خارجی برای واردات یا تفریح و مسافرت، تثبیت نرخ ارز را غیرممکن کرده و ناگزیر از افزایش نرخ ارز شده اند.

صندوق بین المللی پول هدف از این سیاست را کاهش تورم عنوان می کرد که در روسیه زمان یلتسین، ایران از زمان اجرای سیاست تعدیل، تقریبا تمام کشورهای آمریکای لاتین، ببرهای آسیایی که در بحران 1997 ورشکسته شدند و سایر کشورهای میزبان در اروپای شرقی و سایر نقاط جهان اجرا شده و بدون استثنا باعث نابودی ذخایر ارزی کشورها و گسترش واردات به دلیل گران شدن قیمت تمام شده کالاهای داخلی در برابر رقبای خارجی شده است.

مجری اصلی این سیاست حزب کارگزاران سازندگی است که در دهه 70 بیش از 30 میلیارد دلار استقراض خارجی روی دست کشور گذاشت که این رقم در دولت اصلاحات از 50 میلیارد دلار هم فراتر رفت.

مرحوم محسن نوربخش و محمدحسین عادلی وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، در یک بازی ارزی یک هفته ای، 7 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور را در میادین شهرهای ایران با هدف تثبیت نرخ ارز حراج کردند که توسط دست نامرئی بلعیده شد و هنوز عطش دست نامرئی تمام نشده بود که ذخایر مرئی عادلی و نوربخش ته کشید و بی خیال ثبیت نرخ ارز شدند.

رقم اعلام شده توسط همتی مبنی بر حراج 280 میلیارد دلار برای سیاست تزئینی تثبیت نرخ ارز که خرج اقساط ویلاهای خارجی عده ای در کانادا شده است، همه واقعیت را دربر نمی گیرد و مخصوص 15 سال اخیر است. درحالی که این سیاست از سال 1369 با دستور صندوق بین المللی پول و در چارچوب سیاست تعدیل اقتصادی در کشور اجرا شده و رقم واقعی آن را باید رئیس کل بانک مرکزی اعلام کند، رقمی که احتمالا بیش از 400 میلیارد دلار است.

تسلط حزب کارگزاران سازندگی بر نظام بانکی کشور در 30 سال گذشته باعث تداوم این سیاست مخرب شده و امروز که این آمار ارائه می شود، امکان تزریق ارز بادآورده نفتی به بازار وجود ندارد.

ایران در تمام سالهای گذشته از زمان ظهور صندوق بین المللی پول تاکنون، حق السهم خود را به این نهاد ذیل خزانه داری آمریکا پرداخت کرده و غیر از سیاست های توصیه شده مخرب مانند تثبیت نرخ ارز، چیزی دریافت نکرده است.
برچسب ها: صندوق ، پول ، ارز ، بانک ، مرکزی ، خیبر ، آنلاین
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
0
0
(...) حتما آنها هم موافق یک نظام رباخواری بوده اند
مدیر پایگاه قسمت نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
کلب آستان حسن مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
0
0
مشکل گرانی دلار در ایران از زیادی دلار است دلار هرات سلیمانیه باکو و.. هرچه دلار بخواهید در برابر ریال ایران است منتها ارزش ریال ایران هر روز میریزد پس کمود دلار علت گرانی دلار در ایران نیست،و علت گرانی دلار را در جایی دیگر باید جست که بنده آنچه را میدانم بارها نوشتم باز می‌نویسم، وقتی صندوق بین المللی پول این نهاد وابسته به امریکای جهانخوار کشورها را مجبور میکند دلار بیپشتوانه امریکا را بخرند ،کشورهایی مثل ایران برای اینکه بار خرید دلار را گردن مردم بیندازند دلار را گران میکنند تا مردم برای حفط کردن سرمایه خود دلار بخرند درحالیکه اگر دولت ایران مجبور نباشد حجم کلانی از دلار بیپشتوانه امریکا را در ایران ریال کند نرخ ارز اتوماتیک ثابت است و گران نمیشود و تزریق دلار به قصد نقد کردن آن نیاز به ابزار گران کردن اسمی دلار دارد تا دلارهای تزریق شده نقد شوند و همچنین امریکا نمیخواهد این دلارها خرج شود پس دولت ایران واردات را کم و محدود میکند تا مبادا دلار امریکا خرج شده و بی ارزش شود و دولت ایران با منع واردات حافظ ارزش دلار است، ما بارها گفتیم عامل گرانی ارز اصلاحطلبان و موتلفه ها هستند کارگزاران هم جزئی از اصلاحطلبان هستند ،بار منفی گرانی دلار در ایران رشد منفی سرمایه است ازآنجایی که دلار بیپشتوانه در ایران نقد میشود ریالی که در ازای دلار داده شده صرف صادرات شده و این مازاد تجاری خروج سرمایه است تا وقتی معادل آن واردات نشود نرخ تشکیل سرمایه و رشد اقتصادی منفی است فقط هفت سال دوران احمدی نژاد گرانی دلار و سرمایه گذاری روی دلار نداشتیم که مملکت را در آن دوران شکوفا دیدیم و امریکا واستکبار جهانی فقط با احمدی نژاد مشکل دارند چئن احمدی نژاد حاضر نبود از گلوی مردم ایران ببرد بریزد جیب دلار چاپ کن های امریکا، و اگر امریکا ضدیتی با ایران دارد فقط به علت دشمنی با ولایت فقیه است استکبار با (...) مشکل ندارد بلکه با مقام ولایت فقیه و تشیع ما و ایمان مردم ما مشکل دارد و احمدی نژادی ها حامیان مقام ولایت فقیه هستند(...) مرگ بر ضد ولایت فقیه مرگ بر امریکا مرگ بر اسرائیل
مدیر پایگاه قسمت های نقطه چین داخل پرانتز به جهت داشتن بار منفی ویرایش شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
0
0
اسرار قتل مرحوم شهید سید احمد خمینی را کیست که رو کند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
0
0
دلار سال 69صد تومان بود الان شده هفده هزار تومان اگر این تثبیت نرخ ارز توسط کارگزاران است که یک نشریه وابسته به جبهه پایداری ادعای آنرا دارد وای به روزی خود جبهه پایداری بیاید و بخواهد ارز را تثبیت نکند تثبیت شده ارز اگر اینه وای به تثبیت نشدش، از اینجا میشود فهمید جبهه پایداری از طرف کارگزاران رفته در لباس اصولگرایی تا چهره سیاستمداران ولایی را تخریب کند و مردم را برای دفع افسد به فاسد(اصلاحطلب)سوق دهد برادران جبهه پایداری اگر خود را از الان در انتخابات 1400شکست خورده میبینید اصلا در انتخابات شرکت نکنید لزومی ندارد اعلام کنید تورمی که شما به بار خواهید آورد بیش از اصلاح طلبان خواهد بود تف به روی تشکلی که به احمدی نژاد پشت کند تمام اعتبار نام اصولگرا و دست راست از احمدی نژاد است
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: