به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۹۸۸۹
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹
معاون توسعه مشارکت‌ مردمی کمیته امداد از افزایش ۸۰ درصدی زکات پرداختی توسط مردم خبر داد و گفت: با وجود شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی ، میزان صدقات پرداختی توسط مردم ۱۱ درصد رشد داشته است.
"خیبرآنلاین" - علیرضا عسگریان،معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با تقدیر از همراهی مردم نیکوکار ایران اسلامی با کمیته امداد برای یاری‌رسانی به نیازمندان، گفت: امسال مردم با وجود مشکلات اقتصادی و شرایط خاص همه‌گیری کرونا در کشور، تاکنون حدود ۵۰۰  میلیارد تومان زکات پرداخت کرده‌اند؛ این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد رشد داشته که با در نظر گرفتن نرخ تورم، رشد پرداخت زکات در کشور دست‌کم ۵۰ درصد است.

به گزارش فارس، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد به افزایش ۵۰ درصدی جمع‌آوری زکات فطریه اشاره کرد و گفت: میزان زکات فطریه امسال به ۲۶۰ میلیارد تومان رسیده است که با توجه به تعطیلی مصلی‌ها و برگزار نشدن نماز عید فطر در بسیاری شهرهای کشور به دلیل شیوع کرونا، این رقم بسیار قابل توجه است.

وی با بیان اینکه در سه ماهه نخست سال جاری ۶۳ میلیارد تومان صدقه از محل صندوق‌های کوچک، متوسط و بزرگ جمع‌آوری شده است، خاطرنشان کرد: به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اجازه تخلیه صندوق‌های صدقات در بسیاری مناطق کشور را نداده‌ایم و به همین دلیل رقم جذب صدقات نسبت به سال گذشته کاهش داشته اما این به معنای کاهش صدقات پرداختی مردم نیست؛ به طوری که در استان‌هایی که مجوز تخلیه صندوق‌ها صادر شده است، با افزایش ۱۱ درصدی صدقات مواجه هستیم و انتظار می‌رود با تخلیه صندوق‌ها در دیگر استان‌ها، رشد ۱۳ درصدی پرداخت صدقات را شاهد باشیم.

عسگریان با تاکید بر اینکه تمرکز کمیته امداد استفاده از روش‌های نوین همچون صدقه پیامکی و کد دستوری است، اضافه کرد:  بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مقرر شده است هرگونه جمع آوری مبالغ بابت خدمات ارزش افزوده برای مشترکین تلفن ثابت و همراه از محل اعتبار ارزش افزوده انجام شود.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد اضافه کرد:بنابراین دارندگان سیم کارت‌های همراه اول می‌توانند از طریق شماره‌گیری کد دستوری #۸۰* برای ایجاد یا افزایش اعتبار خدمات مبتنی بر محتوا از طریق تلفن همراه اقدام کنند و سپس نسبت به خاموش کردن سرویس صدقه پیامکی خود از طریق ارسال کلمه (off) اقدام و در نهایت برای فعال‌سازی مجدد، یک پیامک بدون محتوا (پیامک خالی) به سرشماره ۸۸۷۷  ارسال کنند تا این سامانه دوباره برای آنان فعال شود.

وی از رشد ۷۱ درصدی کمک‌های مردمی در قالب طرح اکرام ایتام و محسنین خبر داد و گفت: سال گذشته ۳۳۶ میلیارد تومان کمک نقدی توسط مردم به ایتام و محسنین انجام شد؛ همچنین در تعداد حامیان هم رشد ۲۰ درصدی داشتیم و  تعداد حامیان فعال طرح اکرام ایتام به ۷۶۹ هزار نفر رسید.

عسگریان با بیان اینکه حدود ۱۳۳ هزار نفر از ایتام نیازمند و ۱۶۶ هزار نفر از فرزندان «محسنین» دارای حامی هستند، تاکید کرد: سرانه دریافتی ایتام تحت پوشش کمیته امداد به طور متوسط به ۵۴۷ هزارتومان در ماه رسیده که با افزایش ۱۰۶ درصدی روبه رو بوده است؛ همچنین فرزندان محسنین ماهانه حدود۲۰۰ هزار تومان از حامیان خود دریافت می‌کنند که در این بخش هم شاهد رشد ۴۲ درصدی هستیم.

معاون مشارکت مردمی کمیته امداد با دعوت از مردم نیک‌اندیش برای پیوستن به عنوان حامیان طرح اکرام ایتام و محسنین گفت: در حال حاضر حدود ۶۲۰۰  یتیم و ۶۷۵۹  نفر از فرزندان محسنین بدون حامی هستند که امیدواریم این عزیزان نیز تحت پوشش حامیان قرار گیرند.

افزایش ۸۰ درصدی پرداخت «زکات»/ رشد ۱۱ درصدی صدقات

عسگریان  از راه‌اندازی سامانه سخا (خیر و احسان) با همکاری وزارت ارتباطات خبر داد و افزود: با راه‌اندازی نهایی سامانه سخا، تمام خیریه‌ها و خیران می‌توانند علاوه بر ثبت اطلاعات مددجویان و نیازمندان تحت پوشش در این سامانه، میزان کمک‌های خود را هم در آن بارگذاری کنند تا با جلوگیری از موازی‌کاری دستگاه‌ها و خیریه‌ها، عدالت توزیعی برای نیازمندان اجرایی شود.

وی توسعه مراکز نیکوکاری را برنامه مهم کمیته امداد در راستای ترویج فرهنگ خیر و احسان در اقشار مختلف جامعه دانست و اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۳۶۰۰ مرکز نیکوکاری در سراسر کشور ارائه خدمات به نیازمندان در سطح محلات را برعهده دارند و سال گذشته ۱۱۰۰ میلیارد تومان کمک مردمی را میان نیازمندان توزیع کردند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: