به‌روز شده در: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۵۹۹۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
حجت الاسلام محمود نبویان نماینده مجلس:
این دولت، قهرمانِ عقب‌نشینی است و دیپلماسی التماسی دولتمردان برای مردم ذلت به بار آورده است که باید دست از این رویه خود بردارند و به فکر عزت کشور و منافع ملی باشند.
"خیبرآنلاین" - حجت‌الاسلام سید محمود نبویان با اشاره به پنجمین سالگرد امضای برجام، اظهار داشت: پنج سال از انعقاد قرارداد برجام گذشت و ما در برجام نزدیک به ۹۰ درصد از منافع ملت را از دست دادیم و با وجود این، وزیر امور خارجه این قرارداد را سند افتخار مردم ایران نامیده است.

به گزارش مهر، وی بیان کرد: بنده، ظریف را به مناظره تلویزیونی در مورد برجام دعوت می‌کنم تا ببینیم که آیا برجام به نفع ملت ایران بوده است یا به ضرر آنان.

برجام برای ما خسارت‌ محض بود/ دولت دست از دیپلماسی التماسی بردارد

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: ما در برجام تعهد دادیم تا تحریم‌های کشور لغو شود، اما نه تنها تحریم‌ها لغو نشد، بلکه پنج برابر شد و دشمنان سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه کشورمان اعمال کردند که در هیچ دوره‌ای سابقه نداشته است.

نبویان با بیان اینکه معمولاً در مذاکراتی که انجام می‌شود، باید یک امتیاز بگیریم و یک امتیاز بدهیم، گفت: اگر آنچه دادیم، بیشتر از آن چیزی باشد که گرفتیم، پس خسارت است اما اگر آنچه گرفتیم بیشتر از آنچه دادیم باشد، آنگاه جز منافع و افتخارات ملی محسوب می‌شود.

منافع ملت در برجام از دست رفت

وی با اشاره به اینکه در برجام منافع ملت از دست رفت و هیچ چیز به دست نیاوردیم، اظهار داشت: برجام برای ما خسارت محض بود و واقعاً برای بنده عجیب است که چرا ظریف برجام را جز افتخارات ملت ایران می‌داند؟

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به اینکه بنده دبیر کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم بودم و بیش از ۴۰۰ ساعت متن برجام را بررسی کرده‌ام، گفت: در ضمیمه چهارم قطعنامه، ۱۶ وظیفه برای کمیسیون مشترک در نظر گرفته شده است که در ۱۵ مورد از آن‌ها آمده که برای تصمیم‌گیری در کمیسیون مشترک اتفاق آرا لازم است.

نبویان بیان کرد: تنها در یک مورد از مفاد آن اتفاق آرا لازم نیست و ۵ رأی از ۸ مورد کافی است که بازدید از مراکز نظامی ما مطرح می‌شود که جای تأسف دارد که تیم مذاکره کننده ما آن را پذیرفتند.

وی با اشاره به اینکه مسئولان ما در برجام تعهد دادند که طرف مقابل به اماکن نظامی و زیرزمین‌های موشکی ما دسترسی داشته باشند و هیچ قیدی هم نگذاشتند، گفت: این سوال پیش می‌آید که آیا تیم هسته‌ای ما رفتند مذاکره کنند تا تحریم‌های ایران لغو شود یا اینکه غربی‌ها بر مراکز نظامی ما نظارت کنند؟

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: آمریکا در برجام از تیم مذاکره کننده ما تعهد گرفت که هر چه غنی سازی ۲۰ درصد داریم، از بین ببریم و سه سال است که یک گِرم ۲۰ درصد هم تولید نکرده‌ایم.

فردو به لحاظ غنی سازی تعطیل شده است

نبویان با بیان اینکه فردو به لحاظ غنی سازی تعطیل شده است، اظهار داشت: آقایان درِ فردو را تخته کردند، با افتخار در راکتور اراک که عامل بازدارنده ایران در برابر رژیم صهیونیستی است، بتن ریختند و هر کاری که طرف مقابل گفت، انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه ده‌ها بار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرده است که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است اما با وجود این، طرف مقابل تعهدات خود را انجام ندادند، تصریح کرد: بنده ۱۲ مورد را در متن برجام پیدا کردم که ما باید تا ابد تعهدات خود را انجام دهیم و هیچ قیدی هم ندارد و گویا هر متنی جلوی تیم مذاکره کننده ما گذاشتند، آنان بدون بررسی امضا کردند که جای تأسف دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: این دولت، قهرمانِ عقب‌نشینی است و دیپلماسی التماسی دولتمردان برای مردم ذلت به بار آورده است که باید دست از این رویه خود بردارند و به فکر عزت کشور و منافع ملی باشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: