به‌روز شده در: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
اسناد سرّی منتشر شده نشان می‌دهد، عربستان سعودی بر خلاف ادعاهای خود مبنی بر حمایت از وحدت اراضی یمن برای تجزیه این کشور تلاش کرده و از سال 2011 برای کشاندن یمن به وضعیت امروز برنامه داشته است.
"خیبرآنلاین" - شبکه قطری «الجزیره» ۱۶۲ صفحه سند محرمانه منتشر کرد که نشان می‌دهد، راهبرد عربستان سعودی در یمن همواره بر پایه تجزیه این کشور از طریق حمایت از طرف‌هایی خاص و نه دولت یمن استوار بوده تا از این طرف‌ها به عنوان اهرم فشار و نفوذ ریاض در یمن استفاده شود.

الجزیره | انتشار اسناد محرمانه و افشای راهبرد همیشگی ریاض برای تجزیه یمن

به گزارش فارس، برخی از این اسناد، موضع حمایتی ریاض در قبال شخصیت‌ها و طرف‌های تجزیه‌طلب در جنوب یمن را نشان می‌دهد و فاش می‌کند که عربستان سعودی از سال ۲۰۱۱ یمن را به سمت وضعیت کنونی سوق داده است.

در ادامه این گزارش بر اساس اسناد منتشر شده آمده است: سعودی جدایی جنوب یمن را یکی از گزینه‌های اساسی برای حل آنچه «مسأله جنوب» می‌خوانده، در نظر داشته و در تلاش بوده که از وضعیت جنوب یمن و اعتراضات در آن در راستای منافع خود بهره‌برداری کند. اسناد منتشره نقش قوای جنوبی برای جدایی‌طلبی، موفقیت آن پس از امضای طرح ابتکار خلیج (فارس) در سال ۲۰۱۱ و دستیابی به حمایت گسترده سعودی به بهانه مبارزه با آنچه ریاض آن را نفوذ ایران در جنوب یمن می‌خواند، فاش می‌کند. همه اینها برعکس ادعاهای اعلام شده ریاض مبنی بر حمایت از دولت یمن و وحدت اراضی این کشور بود.

الجزیره مدعی شد، ریاض از تحرکات انصارالله، دو سال قبل از تسلط این جنبش بر صنعاء در سال ۲۰۱۴ آگاه بوده اما علی‌رغم هشدار سازمان اطلاعات کاری در این خصوص انجام نداده تا بهانه‌ای برای حمله به یمن، نابودی دولت آن و نیز مداخله نظامی مستقیم داشته باشد.این اسناد همچنین نشان می‌دهد که عربستان سعودی دستور جاسوسی از برخی نشست‌ها در جنوب یمن را که با نظارت بین‌المللی برگزار می‌شد، داده بوده و برخی حاضران در این نشست‌ها را برای تهیه گزارش‌هایی در همین زمینه به خدمت گرفته است.بر اساس این گزارش، ریاض درخواست کمک‌های دولت وقت یمن به ریاست «عبد ربه منصور هادی» را نادیده گرفته اما مبالغ بسیاری به برخی شیوخ قبایل پرداخت می‌کرده تا برخی طرح‌ها را اجرا کنند.

عربستان سعودی برخی قبایل را برای جنگ علیه قبایل مخالف با ریاض به خدمت گرفته و تلاش کرده که دستورکارهای خود را از این طریق اجرایی کند. اسناد سری فاش می‌کند که ریاض به شکلی مستقیم با شیوخ قبایل در ارتباط بوده تا آنها عملیات‌هایی خارج از قدرت مشروع در یمن انجام دهند.

از دیگر مسایلی که این اسناد آنها را برملا می‌کنند این است که پس از امضای طرح ابتکار خلیج (فارس) عربستان سعودی مانع از اجرای هرگونه بازسازی در صعده در شمال یمن (به عنوان پایگاه اصلی انصارالله) شده است و جلوی کمک‌های آلمان و قطر را گرفته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: