به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
بر اساس قانون "تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی" مصوب ۱۳۶۷ و اصلاحی ۱۳۸۷، تعیین میزان و الگوی شهریه مدارس غیردولتی بر عهده شورای نظارت بر مدارس غیردولتی است و طبق ماده ۱۵ قانون، شرایط خاصی برای تعیین الگوی شهریه مدارس در نظر گرفته شده است.
"خیبرآنلاین" - تعداد دانش‌آموز ، ظرفیت نوسازی، تعداد کلاس‌های دایر، میانگین حقوق پرداختی به دبیر و آموزگار، شاخص‌های عملکردی آموزش و پرورش ، مجموعه ساعات بیمه نیروهای آزاد بیمه شده و اجاره‌بهای مدرسه مهمترین الگوهایی هستند که در تعیین شهریه مد نظر قرار می‌گیرند.

به گزارش افکارنیوز،  تعیین نرخ شهریه براساس برنامه هفتگی مدرسه و کنترل ساعات فوق برنامه آموزشی به تفکیک دوره تحصیلی با اعمال حداکثر ساعات فوق برنامه در طول هفته است. یعنی شهریه مصوب مدارس شامل ساعات آموزشی و کلاس‌های فوق برنامه آموزشی است که در طول برنامه هفتگی مدرسه ارایه می‌شود که براساس این الگو مدارس ابتدایی ۶ ساعت، مدارس متوسطه ۸ ساعت و پیش دانشگاهی ۱۶ ساعت کلاس فوق برنامه آموشی در طول ساعات رسمی مدرسه می‌توانند داشته باشند.

همه اینها برای شرایطی است که مدارس بر اساس قانون از اولیای دانش‌آموزان شهریه دریافت کنند، اما اگر تخلف کردند، چه کسی مسئول است؟ تعزیرات حکومتی یا آموزش و پرورش؟

نظارت بر شهریه مدارس، کافی یا ناکافی ؟

جدیدا در راستای شفاف سازی شهریه ها، نرم افزاری نیز در سایت اینترنتی سازمان تعبیه شده که والدین می توانند با نصب این اپلیکشن از میزان شهریه تمامی مدارس آگاهی پیدا کنند.

طبق گفته وزیر آموزش و پرورش، در همه مدارس غیر دولتی، نصب پوسترهای حاوی شهریه و سایر خدمات در مدرسه الزامی است! تا میزان شهریه در معرض دید خانواده ها باشد و ناظرین آموزش و پرورش مستقر در استان ها وجود این پوستر ها در مدارس را پیگیری مستمر کنند.

دو سامانه ثبت شکایات مردمی با آدرس mosharekatha.ir و تلفن رسیدگی به شکایات 4317 نیز با هدف ثبت و رسیدگی به شکایات مردمی در خصوص مدارس غیر دولتی راه اندازی و اپلیکیشن سام که سامانه خدمات مردمی درباره نحو اخذ شهریه، وجود مدارس اطراف منزل افراد ، امکانات و اخبار درباره مدارس را اطلاع رسانی می‌کند، رونمایی شده است ؛ همچنین در این سامانه میزان قراردادهای اولیا با مدارس غیر دولتی بارگذاری شده و هرگونه شکایت و نظرسنجی در این سامانه ثبت می شود.

بر طبق آخرین مصوبات سال جاری ، میانگین افزایش شهریه ۲۳ درصد، سقف افزایش ۳۰ درصد و حداقلش ۱۵ درصد است. بالاترین میزان شهریه در کل کشور برای مقطع ابتدایی ۱۲ میلیون تومان برای متوسطه اول ۱۴ میلیون تومان و برای متوسطه دوم ۱۷ میلیون تومان است و شامل شهریه و فوق برنامه است.

خرداد ماه ۹۹ نیز با عنایت به شیوع بیماری کرونا از ابتدای اسفندماه ۹۸ و به‌موجب آن تعطیلی مدارس و ایجاد وقفه در ارائه خدمات و فعالیت‌های حضوری آموزشی و پرورشی و به‌منظور حفظ و رعایت حقوق عامه و صیانت از حقوق شهروندان، از سوی وزارت آموزش‌وپرورش بخشنامه استرداد کلیه وجوه دریافتی بابت هزینه فوق ‌برنامه‌های (آموزشی، پرورشی، کنکور، اعتکاف علمی و سایر خدمات ویژه قابل‌ارائه در ایام مزبور ازجمله غذا، سرویس و ...) در تمام مدارس اعم از (عادی، دولتی، شاهد، استعدادهای درخشان، هیئت‌امنایی، نمونه دولتی، بزرگسالان، کاردانش و فنی حرفه‌ای، تطبیقی و بین‌الملل، آموزش از راه دور و غیردولتی) در 3 بند و مطابق ذیل، به ادارات کل استان‌ها ابلاغ شد.

مدارس غیردولتی:

هزینه فوق‌برنامه‌ها تحت هر عنوان نظیر فوق‌برنامه آموزشی، پرورشی یا غیرآموزشی و خدمات ویژه (غذا، سرویس و ...) در مدارس غیردولتی، بر طبق مصوبه هفتاد و دومین جلسه شورای سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی از تاریخ اول اسفندماه ۹۸ محاسبه و مسترد گردد.

مدارس دولتی (عادی، شاهد، استعداد درخشان، هیئت‌امنایی، نمونه دولتی، بزرگ‌سالان، کاردانش و فنی حرفه‌ای، تطبیقی و بین‌الملل، آموزش از راه دور):

در خصوص هزینه فوق‌برنامه‌ها تحت هر عنوان نظیر فوق‌برنامه آموزشی، پرورشی یا غیر آموزشی و خدمات ویژه (غذا، سرویس و ..) در مدارس دولتی ضروری است مدیران مدارس در اسرع وقت نسبت به تشکیل شورای مدرسه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خصوص خدمات ارائه‌شده به دانش آموزان و همچنین محاسبه مبلغ قابل‌استرداد از تاریخ اول اسفندماه ۹۸ وفق دستورالعمل مالی مدارس نسبت به تحویل و تأدیه فرم پیوست به ولی یا سرپرست قانونی تمام دانش آموزان اقدام و هزینه‌های قابل پرداخت را به شماره‌حساب اعلامی از سوی اولیا (مندرج در فرم مزبور) مسترد نمایند.

تبصره: در مدارس شاهد پس از کسر دوسوم از کل هزینه‌های خدمات آموزشی و پرورشی فوق‌برنامه و سایر دریافتی‌های مجاز از دانش آموزان در حال تحصیل، باقی محاسبه و با رعایت مقررات به اولیا برگردانده شود.

سرویس حمل‌ونقل دانش آموزان:

هزینه ارائه خدمات حمل‌ونقل به دانش آموزان در تمامی مدارس دولتی و غیردولتی، با رعایت دقیق مفاد بخشنامه‌های ارسالی از سوی دفتر انجمن اولیا و مربیان و با هماهنگی کارگروه ماده 18 مراکز استان‌ها و شهرستان‌های تابعه اقدام لازم به عمل آید.

همچنین در این بخشنامه تأکید شده است با توجه به شرایط خاص موجود، ملاک محاسبه و استرداد وجوه دریافتی بابت هزینه‌های فوق، این بخشنامه است و کلیه مصوبات، بخشنامه‌ها یا دستورالعمل‌های مغایر لغو می‌شود.

شایان‌ذکر است؛ در صورت عدم اجرای بخشنامه، اولیاء دانش آموزان می‌توانند اعتراض خود را از طریق سامانه پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌وپرورش به نشانی  shekayat.medu.ir ثبت و پیگیری نمایند.

تمام این بخشنامه ها و مصوبات در حالی است که مدارس غیردولتی نهایتا مبلغ ۷۵۰ هزار تومان را به خانواده ها مسترد کرده اند! آنهم در صورتی که خود خانواده ها اعتراض و مطالبه ای کرده باشند! در حالیکه نه اردویی برگزار کردند نه تغذیه ای و نه کلاس فوق برنامه ای ... هزینه های گزافی که خانواده ها بابت اتمام سریع حجم اینترنت به علت کلاسهای آنلاین پرداخت کرده و میکنند هم بماند !

دیروز هم اعلام کردند که شهریه ثابت مدارس غیردولتی امسال بر اساس الگوی شهریه ۱۵ درصد افزوده شده اما با توجه به مجازی بودن آموزش، اخذ هزینه فوق برنامه تا بازگشایی مدارس ممنوع است! در حالیکه مدارس بابت ثبت نام تمامی چکها را از والدین دریافت کرده و حتی بابت برنامه های آنلاین تابستانی هم وجه مجزایی گرفته اند و هیچ نظارتی هم بر انجام این بی عدالتی ها و پول زور گرفتن ها وجود ندارد ! در واقع این روزها مدارس غیردولتی تبدیل به بنگاههای آموزشی اقتصادی شده اند که خانواده ها را مجبور به پرداخت هزینه های هنگفت میکنند و در مقابل بازدهی آنچنانی هم ندارند و اجازه ورود تعزیرات حکومتی را هم برای بررسی نمیدهند ! کاش پروژه تحقیق و تفحص از آموزش و پرورش هم به زودی کلید خورده و بانیان این نوع پولشویی هم مجازات گردند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: