به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
طالبان با ادامه پیشروی ها در مناطق شمالی افغانستان توانست مساحت تحت تصرف را در استان «تلخ» به ۶۰ درصد برساند و یک گام دیگر به شهر راهبردی «مزار شریف» نزدیک تر شود.
"خیبرآنلاین" - استان «بلخ» در شمال افغانستان هم مانند سایر مناطق در روزهای گذشته صحنه درگیری های سنگین نیروهای ارتش و گروه های دفاع مردمی با شبه نظامیان طالبان بوده و نبردها همچنان در برخی نقاط در جریان است.

به گزارش مشرق، یک منبع میدانی که تحولات را در شمال افغانستان از نزدیک دنبال می کند به جزئیات درگیری در استان بلخ اشاره کرد و گفت: نیروهای دولتی با عناصر طالبان در مناطق هم مرز با کشور «ازبکستان» هم درگیر شده اند.

براساس تازه ترین اطلاعاتی که این منبع از تحولات میدانی استان بلخ در اختیار گذاشته، نیروهای شبه نظامی «طالبان» در جریان درگیری ها توانستند شهرستان مهم «کشنده» را از کنترل نیروهای دولتی خارج کنند و به تصرف خود دربیاورند.

این منبع میدانی با بیان این که شهرستان «کشنده» در جنوب استان بلخ واقع شده، افزود: این منطقه با شهرستان های «زاری، شولگره و چهارکنت» هم مرز است و از محورهای شرق و غرب به استان های «سرپل و سمنگان» متصل می شود.

شهرستان «کشنده» یکی از راه های اتصال شهرستان مزار شریف (چهارمین شهر بزرگ افغانستان و مرکز استان بلخ) به استان های «سرپل و سمنگان» است و همین موقعیت راهبردی بر اهمیتش برای شبه نظامیان طالبان افزوده است.  

در حال حاضر شهرستان های «زاری و شولگره» در حومه «کشنده» به همراه شهرستان های مرزی تابع استان های «سرپل و سمنگان» هم تقریبا به تصرف نیروهای طالبان درآمده اند و نیروهای دولتی از این مناطق خارج شده اند.

در روزهای اخیر نیروهای مسلح طالبان در ادامه حملات خود در استان بلخ با عقب راندن نیروهای ارتش و گروه های دفاع مردمی توانستند شهرستان های «چهاربولک، دولت آباد، شولگره» را به طور کامل به سیطره درآورند.

براساس آخرین اخبار به دست آمده، درگیری ها در شهرستان های «بلخ و چمتال» میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان طالبان در جریان است و به گفته منابع میدانی برخی مناطق در این دو شهرستان بین دو طرف دست به دست می شود.

«بلخ» یکی از مهم ترین استان های شمالی افغانستان محسوب می شود که ۱۶شهرستان به نام های «شورتپه، دولت آباد، چاربولک، بلخ، نهرشاهی، مزارشریف، دهدادی، چمتال، شولگره، کشنده، زاری، چهارکنت، مارمل، حیرتان، کلدار، خلم» دارد.

بیشتر مناطق شهرستان های «مزار شریف، بلخ، شورتپه، نهرشاهی، خیرتان، کلدار و خلم» در کنترل نیروهای ارتش و مردمی است و سایر نقاط در استان بلخ به طور کامل سقوط کرده اند و به تصرف گروه طالبان درآمده اند.

حدود ۴۰ درصد از مساحت استان بلخ (مناطق شمالی، مرکزی، شرقی و مرزی) در تسلط نیروهای دولتی و  حدود ۶۰ درصد از خاک این استان در سیطره گروه طالبان است و درگیری ها در برخی از مناطق میان دو طرف ادامه دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: