به‌روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۶۰۷۲۷
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
آیت الله رئیسی در این گفتگو گفت: در شروع کار قوه قضاییه مسئله‌ای که برایمان ضرورت داشت موضوع تحول بود و محور حرکت ما در دستگاه قضا، تحول بود مبارزه با فساد، قانون مداری و کرامت مردم و ... را دنبال کردیم و شعارهایمان را به برنامه و برنامه را به کارنامه تبدیل کردیم در ارتباط با کرامت؛ در نظرسنجی‌های صورت گرفته، قریب ۷۰ درصد از مردم رضایت خود را از دستگاه قضا اعلام کردند، مبارزه با فساد را هرگز نگذاشتیم در دستگاه قضا سرد شود.
"خیبرآنلاین" - گفت‌وگوی تلویزیونی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه با مردم از شبکه یک سیما برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی "خیبرآنلاین"،  رئیس قوه قضاییه در این گفتگوی ویژه، گزارشی از میزان پیشرفت طرح تحول قوه قضاییه و اقدامات و دستاورد‌های این قوه در یک سال گذشته ارائه می‌دهد و راهبرد‌های آتی نظام قضایی را تبیین خواهد کرد.

قریب ۷۰ درصد از مردم رضایت خود را از دستگاه قضا اعلام کردند

آیت الله رئیسی در این گفتگو گفت: در شروع کار قوه قضاییه مسئله‌ای که برایمان ضرورت داشت موضوع تحول بود و محور حرکت ما در دستگاه قضا، تحول بود مبارزه با فساد، قانون مداری و کرامت مردم و ... را دنبال کردیم و شعارهایمان را به برنامه و برنامه را به کارنامه تبدیل کردیم در ارتباط با کرامت؛ در نظرسنجی‌های صورت گرفته، قریب ۷۰ درصد از مردم رضایت خود را از دستگاه قضا اعلام کردند، مبارزه با فساد را هرگز نگذاشتیم در دستگاه قضا سرد شود.

باید ساختار‌های فسادزا را در دولت از بین ببریم.

وی ادمه داد: همواره مبارزه با فساد در دستگاه قضایی وجود داشته است در این دوره پرونده‌هایی جزو دغدغه‌های مردم بود که ما باید به این دغدغه‌ها پاسخ می‌دادیم سازوکار اعلام اموال مسئولین برای مردم اطمینان ایجاد کرد در مورد رسیدگی به پرونده‌ها و برخی موارد شفافیت‌هایی صورت گرفت و امید و اراده در مردم شکل گرفت ما باید ساختار‌های فساد زا را در دولت از بین ببریم.

در کمتر استانی به زندان نرفتم

آیت الله رئیسی با بیان اینکه: پرونده‌هایی جزو دغدغه‌های مردم بود که در این دوره باید به دغدغه‌ها پاسخ می‌دادیم تصریح کرد: در رسیدگی به پرونده‌ها و برخی موارد شفافیت‌هایی صورت گرفت و امید و اراده در مردم شکل گرفت به این شکل نیست که هر کس در دادگاه بلند صحبت کند با وی برخورد شود ارتباط با مردم را در دستگاه قضا نهادینه کردیم ارتباط بنده فقط با مدیران عالی نیست، با مدیران میانی و کارکنان نیز ارتباط داشتم و سعی کردم حرف‌های آن‌ها را بشنوم/ در کمتر استانی شد که به زندان نروم هم اکنون همکاران ما به خانواده زندانیان سر می‌زنندباید علاوه بر خود زندانی به خانواده او نیز توجه شود.

آمار مرخصی زندانیان بی نظیر بود

وی اضافه کرد: کرونا درتمامی کشور‌های دنیا فراگیر شد، در آن کشور‌ها هم زندان وجود دارد، اما آمار مرخصی زندانیان در کشور ما بی نظیر بود بیش از ۱۲۰ هزار زندانی به مرخصی رفتند وضعیتی که امروز در زندان‌های ما وجود دارد می‌طلبد هر کس در دنیا مدعی حقوق بشر است از زندان‌های ما بازدید کند وضعیت زندانیان ما قابل مشاهده است.

تولید مسئله اول ما در دولت خواهد بود

رییس دستگاه قضا عنوان کرد: همکاران ما در سراسر کشور تلاش کردند هیچ واحد تولیدی تعطیل نشود که جای تقدیر دارد همکاران در ادامه راه هم باید روی این موضوع حساس باشند، باید به اتهام فرد برسند واحد تولیدی باید به کار خود ادامه دهد و تولید رونق داشته باشد تولید مسئله اول ما در دولت خواهد بود بهبود کسب و کار یکی از محور‌های دولت ما خواهد بود فکر می‌کنیم با جدیت ما کار دستگاه قضا در این رابطه کاهش پیدا کند حتما شاهد کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی خواهیم بود و از دغدغه مردم کاسته می‌شود باید قرارداد‌ها را پشت ویترین بگذاریم قرارداد‌ها باید پیش روی صاحبنظران باشد.

سند تحول قوه‌قضاییه متکی به بنده نیست

وی ادامه داد: مسئله سند تحول یک تحول فناوری پایه است سند تحول متکی به بنده نیست ۶۵ سامانه تاکنون فعال شده و سامانه‌های دیگری نیز تا آخر سال فعال خواهد شد اجرای این سند متوقف نخواهد و با قوت ادامه خواهد یافت موضوع دولت هوشمند را حتما دنبال می‌کنیم دوستان در قوه قضاییه این مسئله را حتما دنبال کنند دراین مدت ۱۱۹ دستور العمل و آیین نامه برای بخش ها‌ی مختلف صادر کردیم؛ ریل گذاری انجام شده است.

نظارت نباید باعث ترمز در کار باشد

آیت الله رئیسی گفت: مجری باید کار خود را با قوت انجام بدهد، چرا دست مدیر باید بلرزد و کارش را درست انجام ندهد؟ همه باید از مدیر شجاع که توانسته با قوت کار خود را ادامه دهد و گره مردم را باز کند، حمایت کنیم اگر نظارت بر مدیر به نحوی باشد که در او دلهره ایجاد کند آنرا صحیح نمی‌دانیم، نظارت نباید باعث ترمز در کار باشد اینکه نظارت هم نباشد، نمی‌شود نظارت باید به جا، متناسب، آگاهانه و تخصصی باشد اینکه برخی صحنه سازی کنند و طوری عمل کنند که قانونمند هستند، این موضوع از وی سلب مسولیت نمی‌کند هر کسی باید مسولیت خود را انجام دهد و بداند اگر کوچکترین وقفه‌ای در کارش باشد از باب ترک فعل مورد مواخذه قرار می‌گیرد اینگونه بهانه را نخواهیم پذیرفت.

از مدیر کارآمد باید حمایت شود

وی تصریح کرد: مجموعه نظارت‌های درون سازمانی یا برون سازمانی در دولت نه تنها مانع نیست بلکه تضمین کننده حقوق مردم و اجرای قانون است از مدیر کارآمد باید حمایت شوداگر کسی در معرض آسیب قرار گرفت باید به او هشدار داد از کارمند تا بازرس و قاضی باید پاسخگو باشندهر کس در هر کجا و جایگاهی در این کشور باید خود را به خداوند، مردم و ارباب رجوع پاسخگو بداند.

با خبرنگاران و رسانه ارتباط داشتم

آیت الله رئیسی بیان کرد: در دستگاه قضایی با رسانه‌ها، مدیران رسانه و خبرنگاران ارتباط داشتم رسانه‌ها پل ارتباطی بین مردم و مسولان هستند قلم زدن با انصاف فقط برای خبرنگار نیست، مدیر و قاضی هم باید با انصاف قلم بزنند روحیه نقد و نقدپذیری جامعه را اصلاح می‌کند نظام اداری ما باید عادلانه و از هرگونه رابطه ناسالمی دور باشد در نظام اسلامی افراد باید بتوانند حق خود را بدون لکنت بگیرند.

رشد کار 20 درصدی در قوه ‌قضاییه داشتیم

وی افزود: در دستگاه قضایی ۲۰ درصد رشد کاری داشتیم به یک میلیون پرونده معوقه را رسیدگی کردیم و پرونده‌های کثیرالشاکی با تلاش شبانه روزی به سرانجام رسید، ۶۰ درصد رشد کاری در دیوان عالی کشور داشتیم وضعیت باید به نحوی شود که مردم دستگاه قضایی را ملجا و پناهگاه خود بدانند.

هیچ زمانی از کار قضایی غفلت نکردم

وی گفت: بنده هیچ زمانی از کار قضائی غفلت نکردم و برای مدیر محترمی که بعد از بنده تصدی قوه قضائیه را برعهده می‌گیرد هیچ کار عقب مانده‌ای نمی‌ماند و انتظار دارم که رئیس بعدی قوه قضائیه کار تحولی را با قوت ادامه دهد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به برگزاری جلسات با دیگر رؤسای قوا گفت: جای طرح اختلافات در جلسات است بار‌ها رهبری اعلام کردند که مسئولان مسائل مردم را مدنظر قرار دهند.

یک میلیون پرونده حل کردیم

آیت الله رئیسی تاکید کرد: برنامه ریزی من در قوه قضاییه ۵ ساله بود و برنامه کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت داشتیم. باید از همه تشکر کنم و در دستگاه قضا ۲۰ درصد رشد کاری داشتیم و ۱ میلیون پرونده را حل کردیم و پرونده‌های کثیر الشاکی را به سامان رساندیم. موسسات اعتباری ۳ میلیون از مردم را اسیر کرده بودند و تلاش کردیم این افراد به حقوق خود برسند.

امیدوارم این راه با قوت ادامه پیدا کند

وی گفت: در دیوان عالی ۶۰ درصد رشد کاری داشتیم. امیدوارم این راه با قوت ادامه پیدا کند. راه بسیار است و بعد ازاین نیز رییس قوه قضاییه بعدی کار‌ها را به کمال می‌رسانند. امیدواریم اگر کسی پول نداشت وکیل بگیرد و زبان قضایی نداشت به دستگاه قضایی پناه ببرد و حق خود را بستاند.

آیت الله رئیسی با اشاره به برنامه ریزی دولت سیزدهم یادآور شد: با نظر صاحبنظران و رهبر انقلاب برنامه‌ها را آماده کردیم.

وی در ادامه یادآور شد: همکاری دولت با قوه قضاییه برای حل مشکلات مردم ضروری است و از زحمات همکارانم در قوه قضاییه تشکر می‌کنم و امیدوارم مجموعه قوا یک آهنگ داشته باشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: