به‌روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
وزارت دادگستری فرانسه از افزایش ۱۴.۶ درصدی شمار زندانیان در این کشور طی یکسال گذشته خبر داده است؛ این در حالی است که شورای اروپا از وضعیت اسفناک زندان‌های فرانسه ابراز نگرانی عمیق کرده است.
"خیبرآنلاین" - وزارت دادگستری فرانسه اعلام کرد، شمار زندانیان در این کشور افزایش یافته و در پایان ماه مه (اردیبهشت/خرداد) سال میلادی جاری به ۶۶ هزار و ۵۹۱ نفر رسیده است.

به گزارش دانشجو و به نقل از روزنامه فرانسوی لوپوئن، در گزارش وزرات دادگستری آمده است، تراکم زندان‌ها یک ماه گذشته با افزایش ۱،۸ درصدی مواجه بوده است.

همچنین بر اساس این گزارش، ۹۰۸ زندانی درحال حاضر مجبور هستند به دلیل کمبود جا در زندان‌ها روی زمین بخوابند.دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) فرانسه را در ژانویه سال گذشته (۲۰۲۰ میلادی) به دلیل شرایط زندانیان در زندان‌های پر ازدحام این کشور محکوم کرده و خواستار اتخاذ تدابیری برای رفع این "مشکل ساختاری" شده است.

شورای اروپا با انتشار گزارشی از شرایط زندان‌ها و وضعیت بازداشت متهمان در مراکز پلیس فرانسه شدیدا انتقاد کرد و گفت که «وضعیت کنونی از لحاظ حقوق بشری بسیار نگران کننده» است. مسئول اصلی تحقیقات این گزارش «کمیته پیشگیری از شکنجه» نهاد وابسته به شورای اروپا است.

این کمیته در گفتگو با برخی از متهمان و مجرمان فرانسوی دریافته است که تعدادی از این افراد بلافاصله پس از بازداشت «عمدا مورد ضرب وشتم» پلیس قرار گرفته‌اند.


نقض حقوق بشر پشت میله‌های زندان‌های فرانسه

در این گزارش همچنین به ازدحام جمعیت در زندان‌های فرانسه اشاره شده است. به عنوان مثال آمده است که «میزان اشغال فضای زندان‌ها در برخی از مراکز از ۲۰۰ درصد فراتر رفته و نزدیک به ۱۵۰۰ زندانی روی تشک و روی زمین می‌خوابند.»

کمیته پیشگیری از شکنجه با اشاره به بد بودن مکان‌های بازداشت موقت و زندان‌ها در فرانسه گزارش داد، اغلب سلول‌ها عایق بندی ضعیفی داشته و از نور طبیعی برخوردار نیستند و همچنین اماکن ورزشی نیز بسیار کوچک و غیرمجهز هستند.

افزود: این کمیته منتسب به شورای اروپا نسبت به «سلامت روان زندانیان فرانسوی» اظهار نگرانی فراوانی کرده است.

دولت فرانسه در واکنش به گزارش شورای اروپا گفت که در زمان تحقیقات، سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، مشکلاتی وجود داشته که یکی از مهم‌ترین دلایل آن شیوع ویروس کرونا بوده است. دولت می‌گوید در حال حاضر شرایط زندان‌ها تغییر کرده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: