به‌روز شده در: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
کد خبر: ۶۰۷۴۴
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
واکسیناسیون جانبازان بالای 50 سال انجام شده
رئیسی گفت: به محض اینکه اولین محموله واکسن کرونا اول هفته آینده به دست ما رسید، واکسیناسیون افراد ۶۵ سال به بالا را شروع می‌کنیم.
"خیبرآنلاین" - علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حاشیه آیین ره پویش سلامت و اعزام ۹۲ خانه بهداشت سیار به مناطق عشایری در جمع خبرنگاران درباره شلوغی مراکز واکسیناسیون گفت: هیچ‌گونه کمبودی در زمینه دوزدوم واکسن‌هایی که تزریق شده وجود ندارد و واکسن‌ها تامین و توزیع شده اند و به دانشگاه‌های علوم پزشکی هم ابلاغ شده است افراد بالای ۷۰ سال که دوز اول واکسن را دریافت نکرده‌اند با اعلام فراخوان دوز اول واکسن را دریافت کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رییسی بیان کرد: از هفته آینده نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن ایرانی و خارجی به صورت هفتگی به دست ما خواهد رسید و این روند شش هفته ادامه پیدا خواهد کرد و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته حدود ۹ میلیون دوز واکسن به دست ما می‌رسد و به محض اینکه محموله اول هفته آینده به دست ما رسید واکسیناسیون افراد ۶۵ سال به بالا را شروع می‌کنیم و جمعیت این گروه (۶۵-٧٠) حدود یک میلیون ٨٠٠ هزار نفر هستند و یک هفته یا ١٠ روز بعد فراخوانی برای افراد ۶۰ سال به بالا اعلام خواهد شد که جمعیت آن‌ها ٢ میلیون و ۴۶٠ هزار نفر هستند و در این صورت واکسیناسیون سالمندان در فاز دوم به پایان می‌رسد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسیناسیون بیماران خاص و جانبازان در بخش دوم فاز دوم گفت: واکسیناسیون جانبازان ۵۰ درصد به بالا انجام شده است و در برخی از استان‌ها نیز جانبازان بالای ۴۰ درصد نیز واکسن دریافت کرده‌اند و جانبازان ۲۰ درصد نیز در فاز بعد واکسینه می‌شوند.

وی گفت: در مرداد ماه دو کار بسیار مهم انجام می‌شود که بر این اساس واکسیناسیون اساتید دانشگاه و معلم‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی درباره بازگشایی مدارس اظهار کرد: برای افراد زیر ۱۸ سال واکسن موجود نیست و واکسیناسیون فعلا شامل حال دانش آموزان نخواهد شد انا راننده‌های سرویس مدارس و کارکنان آموزش و پرورش واکسینه خواهند شد نیاز است آموزش و پرورش فاصله گذاری اجتماعی در کلاس‌ها را رعایت کنند و تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس کاهش پیدا کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه به شدت به دنبال آن هستیم که واکسیناسیون تسریع شود، گفت: خوشبختانه واکسن پاستور در حال نهایی شدن است و در صورتی که نتایج بالینی آن با موفقیت طی شود برای افراد زیر ۱۸ سال مفید خواهد بود و می‌توان برای واکسینه کردن این افراد از آن استفاده کرد.

رئیسی درباره واکسن‌های داخلی و هجمه‌ها علیه واکسن برکت بیان کرد: ما ۶ پلت فرم واکسن تولید داخل داریم که یکی برکت بوده که پلت فرم آن ویروس غیرفعال است و شاید ٧٠ سال سابقه استفاده از این نوع واکسن باشد و این ت فرم‌ها کمترین عارضه را دارند و اکنون نتایج اولیه بسیار خوب است و اینکه آنقدر می‌گویند چرا فاز سه آن طی نشده است و تزریق می‌شود مگر اسپوتنیک و سینوفارم و سینووک فاز سه را کامل طی کرده بودند و تزریق شدند؟! این‌ها هم در همین مرحله تزریق شدند و مهمتر از همه اینکه مقام معظم رهبری این واکسن را زدند که بالاترین اطمینان بخشی به جامعه است و مطالعات فاز سه واکسن برکت در حال انجام بوده و مجوز مصرف اضطراری را گرفته است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: واکسن پاستور هم در این هفته یا هفته آینده مجوز مصرف اضطراری دریافت خواهد کرد تا آماده تزریق شود. واکسن رازی هم به احتمال زیاد تا دو ماه اینده یا نهایت شهریور ماه به بازار خواهد آمد و شاید زودتر هم این اتفاق بیفتد.

رئیسی از واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان سال خبر داد و گفت: ما این اطمینان را می‌دهیم که از شهریور ماه از تولید داخل حداقل ماهیانه١٠ میلیون دوز واکسن به دستمان خواهد رسید وبا این حساب در ٧ ماه پایانی سال ٧٠ میلیون دوز واکسن در اختیار خواهیم داشت و ١٠ میلیون نفر هم تا پیش از شهریور ماه واکسینه می‌شوند و گروه هدف ما برای تزریق دوز اول ۶٠ میلیون نفر هستند و بنابراین به میزان کافی واکسن در اختیار داریم و این را در کنار واکسن‌هایی که خریداری کرده‌ایم بگذارید و من مطمئنم قوای که داده‌ایم مححق خواهد شد و گروه هدف ما واکسن خواهند زد.

رئیسی درباره واکنش‌ها به تاخیر در واکسیناسیون اظهار کرد: برخی تشویش ایجاد می‌کنند تعلل و تاخیر از طرف ما نبوده است و باید توجه داشت که طرف‌هایی که می‌خواستند به ما واکسن بدهند، واکسن ندادند و ما نمی‌توانیم کاری بکنیم و این تولید واکسن داخلی موجب افتخار است و باید قدر جوانانمان را بدانیم اگر واکسن داخلی نبود با این قدرت و صراحت نمی‌توانستیم صحبت کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: