به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹
گفت‌وگو
آیت الله العظمی علوی گرگانی: نسبت به مسایل فرهنگی اخیر نگرانیم
دیدار شورای سردبیری "خیبرآنلاین" با یک مرجع تقلید
صرف نشستن افراد در کنار رهبری، معیار انتخاب نیست
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با علی‌اصغر زارعی
ناگفته‌هایی از نحوه ورود آیت‌الله مهدوی‌کنی به خبرگان
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(2)
چه کسانی آیت‌الله مهدوی‌کنی را بایکوت خبری کردند؟
گفت‌وگوی‌ "خیبرآنلاین" با حجت‌الاسلام میرلوحی(1)
موضوعات شورا جهت رفع تکلیف مطرح می‎شود
عضو شورایعالی فضای مجازی در گفت‌وگو با "خیبرآنلاین"
آشنایی با یک خواننده جوان جبهه انقلاب
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با سید مهدی ضامنی
تاثیر دودهه زندگی در آمریکا بر ذهن ظریف
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق کوشکی(2)
سیاستمدار در تراز انقلاب‌ اسلامی نداریم
گفتگوی اختصاصی "خیبرآنلاین" با محمدصادق‌ کوشکی(1)
استراتژی حزب‌الله برای 4 سال پیش رو
گفت‌وگوی خواندنی "خیبرآنلاین" با حسین الله‌کرم
بزرگترین اشتباه سیاسی‌ عمرم رای به خاتمی بود
گفت‌وگوی "خیبرآنلاین" با مهدی کوچک‌زاده (2)
دولت مرحله اول تقدیم بودجه را انجام داده است. ما دیروز به دولت گفتیم باید بودجه را به صورت رسمی به مجلس تقدیم کند منتها تاکید و اصرار هیئت ‌رئیسه بر آن است که دولت ابتدا لایحه برنامه هفتم را به مجلس ارائه کند که این هم تا آخر دیماه طول می کشد
"خیبرآنلاین" - یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید مجلس لایحه بودجه ١۴٠٢ را اعلام وصول کند، گفت: نظر ما این است که اول مجلس وارد رسیدگی به بودجه شده و برنامه ششم برای ۶ ماه دیگر تمدید شود؛ بودجه چنددوازدهم به ضرر اقتصاد کشور خواهد بود.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی درباره اختلاف نظر بین مجلس و دولت درخصوص تقدم و تاخر در بررسی لوایح برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ گفت: اینکه بگوییم تا زمانی که برنامه هفتم به مجلس تقدیم می‌شود، مجلس وارد بررسی لایحه بودجه نمی شود، قابل قبول نیست. البته طبق آیین نامه مجلس، دولت باید لایحه بودجه را با تشریفات به صحن علنی مجلس تقدیم می کرد اما چون زمان ارائه بودجه بعد از پایان جلسه علنی دوشنبه ۵ دی مجلس بود، دولت لایحه بودجه سال آینده را به هیئت رئیسه فرستاد.

وی درباره اینکه آیا اعلام وصول نکردن لایحه بودجه خلاف قانون اساسی است؟ بیان کرد: نمی توان گفت که این اقدام خلاف قانون است؛ هیئت رییسه می‌گوید که دولت باید اول لایحه برنامه هفتم را به مجلس تقدیم کند که این هم درست است اما در آیین نامه داخلی مجلس نیست که اگر دولت لایحه برنامه را ارائه نکرد، مجلس لایحه بودجه را نپذیرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توضیح داد: دولت در تقدیم بودجه، براساس مصوبه جدید مجلس مبنی بر 2 مرحله‌ای شدن بررسی بودجه عمل کرد و آن را به مجلس فرستاد؛ پس دلیل اینکه دولت جداول را به مجلس نفرستاده، به استناد طرح مجلس است که این طرح هم به تایید شورای نگهبان رسید و عملاً فضا آماده شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس، دولت مرحله اول تقدیم بودجه را انجام داده است. ما دیروز به دولت گفتیم باید بودجه را به صورت رسمی به مجلس تقدیم کند منتها تاکید و اصرار هیئت ‌رئیسه بر آن است که دولت ابتدا لایحه برنامه هفتم را به مجلس ارائه کند که این هم تا آخر دیماه طول می کشد.

میرتاج‌الدینی خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که تدوین سیاست‌های برنامه هفتم در مجمع تشخیص مصلحت نظام 1.5 سال به طول کشید و در نهایت آخر شهریور به دولت ارائه شد پس چطور انتظار می رود دولت که مشغول بررسی بودجه بوده، بتواند ظرف 3 ماه هم بودجه را تکمیل کرده و هم برنامه را بنویسد! در اینجا باید مجلس کوتاه آمده ما با هم کنار آییم. در این شرایط می‌توان ۶ ماه دیگر برنامه ششم را تمدید کرد تا در فرصتی مناسب به بررسی برنامه هفتم بپردازیم و  آسمان به زمین هم نمی آید.

وی اضافه کرد: بر این اساس باید مجلس لایحه بودجه ١۴٠٢ را اعلام وصول کند و دولت هم لایحه برنامه هفتم را بدهد؛ بعد از تقدیم لایحه برنامه می‌توان در مجلس بحث کرد که تقدم و تأخر بررسی برنامه و بودجه چطور باشد؛ نظر ما این است که اول مجلس وارد رسیدگی به بودجه شده و برنامه ششم برای ۶ ماه دیگر تمدید شود چون نباید کشور را معطل کرد. بودجه چند دوازدهم به ضرر اقتصاد کشور خواهد بود.

این نماینده مجلس در پایان با اشاره به جلسه اخیر سران قوا گفت: یکی از موارد تاکید شده در جلسه هفته گذشته سران قوا این بود که جامعه را به ثبات اقتصادی برسانند؛ سوال من این است که بودجه چند دوازدهم جامعه را به ثبات اقتصادی می رساند یا تصویب کامل بودجه؟ پس چرا با هم همکاری نمی کنید که بودجه تصویب شود و به ثبات اقتصادی نزدیک شویم؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: